Rolety rzymskie – materiał, regulacja, sposób montażu

3 grudnia 2021

Rolety rzymskie to bardzo popularne w ostatnich sezonach rozwiązanie aranżacji okiennej. Dodają one wnętrzom przytulności i elegancji, jednak są bardziej funkcjonalne od tradycyjnych osłon okiennych. Co ciekawe, jest to jeden z najstarszych systemów osłon, gdyż znany jest już od starożytności. Ich nazwa nie wzięła się znikąd, lecz od starożytnego Rzymu, gdyż właśnie wtedy mieszkańcy osłaniali swoje domy przed słońcem przy użyciu właśnie rolet rzymskich.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

 

Rolety rzymskie – jaki materiał wybrać?

Rolety rzymskie są najczęściej wykonane z dwóch rodzajów tkanin: tkaniny zaciemniającej oraz tkaniny transparentnej.

 

Tkanina zaciemniająca doskonale chroni wnętrza przed nadmiernym dostępem światła, dlatego szczególnie dobrze sprawdza się wszędzie tam, gdzie zależy nam na większej prywatności. Ze względu na to, że zaciemniająca roleta rzymska wykonana jest z grubszego materiału zapewnia ona także funkcję termoizolacyjną pomieszczenia.

 

Tkanina transparentna ma znacznie lżejszy materiał, dlatego przy takich roletach rzymskich do wnętrza dochodzi o wiele większa ilość światła. Ilość światła podobna jest do takiej, jakby na oknach powieszona była firanka. Jak roleta rzymska z transparentnego materiału radzi sobie z ograniczaniem widoczności dla wścibskich sąsiadów? Zdecydowanie gorzej, dlatego polecana jest raczej do okien we wnętrzach, w których nie zależy nam na dużej prywatności.

Jaki mechanizm regulacji rolet rzymskich wybrać?

Na rynku najczęściej dostępne są dwa mechanizmy do rolet rzymskich:

  • mechanizm sznurkowy – najpopularniejszy mechanizm w roletach rzymskich. Ma on bardzo atrakcyjny stosunek jakości do ceny. W celu ustawienia osłony okiennej wykorzystuje się sznurek, który należy zaczepić o kasetkę, gdy odpowiednia długość zasłony zostanie ustawiona. Polecany jest do krótszych rolet z delikatniejszych tkanin (rolety rzymskie firankowe).
  • mechanizm łańcuszkowy – bardzo wygodny mechanizm, który pozwala na łatwe zatrzymanie rolety w dowolnym miejscu. Roletę rzymską opuszcza się przy delikatnym pociągnięciu łańcuszka koralikowego. Jest to bardziej solidny mechanizm, dlatego polecany jest do średnich i dużych rolet wykonanych z grubszego materiału.

Montaż rolet rzymskich – dostępne systemy montaż

Montaż bezinwazyjny

Ten rodzaj montażu rolet rzymskich może być stosowany wyłącznie na oknach, na których nie ma wywietrzników. Roleta rzymska montowana jest na zaczep na górze ramy okiennej. Do zdecydowanych zalet tego montażu należy łatwość demontażu oraz brak konieczności ingerencji w ramę okna. Niestety taki montaż nie jest obarczony także wadami, gdyż roleta rzymska może odstawać od okna, co będzie tworzyć nieestetyczny prześwit. Co więcej, czasem takie systemy nie pozwalają na „pełne” otworzenie okna na oścież, gdyż kasetka rolety będzie obijać o wnękę okienną.

Montaż inwazyjny

W przypadku montażu inwazyjnego mamy do wyboru dwa sposoby:

  • montaż rolety rzymskiej na ramie okna – przy takim montażu ingerujemy w ramę okna, a dodatkowo również może być problem z otwarciem okna na oścież.
  • montaż rolety rzymskiej do sufitu/ ściany – najpopularniejsze rozwiązanie, gdyż taki system mocowania rolety rzymskiej ma najmniej wad. Do zalet możemy zaliczyć: lepszą izolację termiczną, optyczne powiększenie pomieszczenia, estetyczny wygląd. Wada jest jedna – musimy wziąć pod uwagę, że złożona roleta wymaga odpowiedniej ilości miejsca.

Czy rzymskie rolety na okna można montować w każdym pomieszczeniu?

W większości pomieszczeń możemy je zamontować, jednak nie polecamy montażu rzymskiej rolety na okno w łazience. Taki system osłon przeznaczony jest raczej do suchych pomieszczeń, a w przypadku łazienki na tkaninie może powstać nieestetyczna pleśń ze względu na zbyt dużą ilość wilgoci w pomieszczeniu.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: