Projekt pokoju młodzieżowego – jak urządzić pokój nastolatka?

24 listopada 2021

Nastoletni wiek łączy się z wieloma wyzwaniami. Poszukiwania tożsamości dziecka uwidaczniają się nie tylko w jego zachowaniu, lecz także w jego wyglądzie, a nierzadko w wystroju jego przestrzeni. Pokój nastolatka zazwyczaj zmienia się jak kalejdoskop, a my – dorośli – musimy się z tym pogodzić. Warto urządzić przestrzeń tak, by dziecko mogło wyrażać w niej siebie. Projekt pokoju młodzieżowego powinien być efektem umiejętnej sztuki dialogu pomiędzy dorosłym a dzieckiem. Takie zadanie nie jest proste, dlatego przygotowaliśmy artykuł, w którym zawarliśmy kilka porad dot. tego, jak urządzić pokój dla młodego dorosłego.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Pokój nastolatka – czego nie może w nim zabraknąć?

Urządzanie pokoju dla nastolatka powinno rozpocząć się od ustalenia niezbędnych przestrzeni. Przede wszystkim dziecko musi mieć gdzie spać i gdzie się uczyć.

Łóżko dla dziecka powinno być wygodne i dostosowane do jego wzrostu. Warto wziąć pod uwagę, że dziecko dość szybko rośnie, dlatego dobrym rozwiązaniem może się okazać tzw. łóżko rosnące, którego długość można powiększać zgodnie z potrzebami nastolatka.

Ciekawym rozwiązaniem może być także urządzenie pokoju młodzieżowego z antresolą, który pomoże zaoszczędzić metraż niewielkich przestrzeni. Na antresoli można umieścić łóżko bądź stworzyć dziecku dogodne miejsce do nauki.

Co więcej, biurko w pokoju nastolatka powinno być odpowiedniej wielkości oraz wysokości, gdyż nieprawidłowe dopasowanie biurka do wzrostu dziecka może skutkować zaburzeniami wad postawy.

W pokoju młodzieżowym nie może zabraknąć przestrzeni osobistej. Warto zadbać o to, by mały dorosły miał swoją przestrzeń, w której będzie mógł rozwijać swoją pasję. Dodanie do pokoju młodzieżowego kosza do koszykówki na ścianę lub mini sztalugi do rozwijania pasji malarskiej może być świetnym pomysłem, który pomoże stworzyć nastolatkowi swój mały prywatny azyl.

Jak urządzić pokój młodzieżowy dla dziewczyny?

Pokój młodzieżowy dla dziewczynki powinien uwzględniać potrzeby małej kobietki. Najczęściej w wieku nastoletnim dziewczyny zaczynają się bardziej interesować makijażem bądź garderobą. Uwzględnienie takich potrzeb w tworzeniu projektu pokoju młodzieżowego z pewnością spotka się z dużą aprobatą młodego człowieka.

Wiele nastolatek marzy o swojej małej prywatnej garderobie, jednak czasem nie jest to możliwe ze względu na metraż pomieszczenia. Co można zrobić w takim przypadku? Postawić na najprostsze rozwiązanie – ustawić stylowy wieszak i lustro w rogu pokoju. Taki mały kącik z pewnością ucieszy nastolatkę, a nie wymaga ani dużego metrażu ani dużych nakładów pieniężnych.

Jak urządzić pokój młodzieżowy dla chłopaka?

A co zatem warto umieścić w pokoju młodzieżowym dla chłopca? Ponownie warto postawić na rzeczy związane z jego zainteresowaniami. Młodzi chłopcy najczęściej uwielbiają spędzać wolny czas na graniu w gry komputerowe, dlatego w znacznej większości przypadków wspaniałym pomysłem byłby kącik do grania.

Ze względu na to, że w nastoletnim wieku chłopcy coraz częściej zaczynają interesować się dziewczynami, to zaczynają również bardziej zwracać uwagę na swój wygląd. Choć w ich przypadku może niekoniecznie sprawdzi się postawienie toaletki, to dobrym pomysłem mogą okazać się np. drabinki na ścianie czy mini siłownia, która pomoże chłopcu w zadbaniu o swoje ciało.

Jak tanio urządzić pokój nastolatka?

Meble dla nastolatków potrafią być nawet dwukrotnie droższe. Jaki jest tego powód? Z pewnością nie są to podwyższone klasy bezpieczeństwa mebli, lecz czysty marketing. Większość rodziców dla swoich dzieci jest w stanie wydać naprawdę wiele, byleby ich dziecko było szczęśliwe. Jednak czy warto przepłacać?

Pokój młodzieżowy można urządzić tanio, jeśli tylko użyje się do tego odrobiny kreatywności. Minimalistyczne meble dla dorosłych mogą być doskonałym “płótnem” do samodzielnego stworzenia nastoletnich aranżacji.

Na rynku można znaleźć wiele dodatków, które w niskiej cenie pomogą całkowicie odmienić wystrój pomieszczenia. Naklejki na meble czy kolorowe dodatki wniosą do młodzieżowego pokoju ducha młodości.

Okna w pokoju nastolatka – jak wybrać bezpieczny model?

Aranżacja pokoju dla nastolatka powinna być także przede wszystkim bezpieczna, szczególnie jeśli urządzamy pokój młodszego dziecka. W takim przypadku doskonałym rozwiązaniem mogą okazać się okna zamykane na klucz bądź z przyciskiem. Uniemożliwiają one samodzielne otwieranie okna przez dziecko.

Warto także zadbać o to, by okna w pokoju dziecka były szczelne. Zależy to przede wszystkim od ich poziomu izolacyjności, a także sposobu montażu.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: