Parapet zewnętrzny – jak wybrać właściwy?

14 lutego 2022

Parapet zewnętrzny powinniśmy wybierać rozważnie, żeby nie musieć narażać się na częstą jego wymianę. Warto zdecydować się na parapet z materiału, który będzie trwały i odporny na złe warunki atmosferyczne. Ten element wykończenia powinien być także pasować do okna i stylu, w jakim został wykonany nasz dom.

Dobór parapetów może wydawać się mało istotny w perspektywie całej budowy domu, jednak warto poświęcić tej kwestii więcej uwagi. Może się zdarzyć, że nie podołają one warunkom, w jakich się znalazły i że szybko zniszczy je czas. Które są najbardziej trwałe? Jak wybrać parapet, który posłuży nam latami?

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Parapet zewnętrzny ze stali, aluminium i PVC

Parapet zewnętrzny wykonany ze stali jest jednym z wybieranych najczęściej. Są to parapety trwałe i odporne na korozję. Ich plusem jest niska cena – między innymi dlatego cieszą się tak dużą popularnością. Jeśli myślimy, że wyglądem przypominają wyłącznie zwykłą blachę, to się mylimy. Można je dostać w różnych wzorach. Ciekawym rozwiązaniem są laminowane parapety stalowe imitujące swoim wyglądem drewno lub płytki. Parapet zewnętrzny z aluminium również jest bardzo popularnym wyborem. Podobnie jak stalowy – jest odporny na korozję i dostępny w niskich cenach. Jest jednak z reguły droższy, ale i trwalszy od stalowego. Parapety z PVC także są dobrej jakości, nie kosztują dużo i gwarantują odporność na rdzę czy chemikalia.

Parapet zewnętrzny z kamienia

Parapety z kamienia będą bardzo trwałe i odporne na wszelkie warunki pogodowe. Przodują nad parapetami z tworzyw sztucznych wytrzymałością i bardzo eleganckim wyglądem. Jednak należy pamiętać, że nie każdy kamień sprawdzi się dobrze na zewnątrz. Jakie kamienie mamy do wyboru?

Parapet zewnętrzny z granitu

Bardzo trwałymi parapetami są te wykonane z granitu. Granit to kamień naturalny, którego zastosowanie jest bardzo szerokie. Ludzie często decydują się na granitowe elementy do swojego domu czy ogrodu, ponieważ jest to inwestycja na lata. Granit jest odporny na zabrudzenia i niekorzystne warunki pogodowe. Upływ czasu również nie jest mu straszny. Trudno jest także uszkodzić granit, ponieważ jest to bardzo twardy kamień. Poza tym, co też bardzo ważne, świetnie się prezentuje. Granitowe parapety wyglądają elegancko i mają ciekawą teksturę. Jeśli zamontujemy je pod swoimi oknami, na pewno bardzo długą nam posłużą. Granit występuje w kolorach od białego po czarny, a także w różnych odcieniach ziemistych czy w różu, zieleni i czerwieni. Najczęściej występuje jednak w szarościach.

Parapet zewnętrzny z marmuru

Parapety marmurowe to również wybór, który gwarantuje nam trwałość materiału. Marmur także może być stosowany wszędzie tam, gdzie panują niekorzystne warunki pogodowe (zarówno mrozy, jak i upały) czy tam, gdzie mamy do czynienia z chemikaliami. Marmur ma tak naprawdę podobne warunki do granitu. Jednak z reguły jest od niego droższy. Zależy to jednak też od jakości kamienia. Wysokiej jakości granit również może być bardzo drogi. Nie są to rzeczy tanie, jednak warto w nie zainwestować, by oszczędzić sobie konieczności wymiany parapetów na nowe. Marmur wygląda luksusowo i występuje w różnych kolorach: od białego po róż, ale także w zieleni, różu czy błękicie i wielu innych odcieniach. W jego przypadku również najczęściej spotykana jest szarość. Ich szlachetna tekstura może dodać elegancji naszej elewacji.

Parapet zewnętrzny z konglomeratu

Parapet zewnętrzny z konglomeratu może wyglądać bardzo podobnie do tych z opisanych wyżej kamieni. Wszystko dlatego, że zawiera marmur lub granit, tylko że przetworzony i z dodatkiem żywicy poliestrowej. Konglomerat jest jednak znacznie tańszy od kamieni bez żadnych domieszek. Do tego dzięki pigmentom stosowanym przy jego tworzeniu wybór kolorów jest bardzo duży. Coraz popularniejszy staje się konglomerat kwarcowy.

Parapet zewnętrzny klinkierowy

Parapetami klinkierowymi i płytkami klinkierowymi nazywane są te wykonane z ceramiki. Popularne są także parapety z cegły klinkierowej, która jest dostępna w wielu różnych kolorach. Klinkier może przypaść do gustu zwolennikom naturalnych materiałów – wytwarza się go z gliny.

Parapet zewnętrzny – drewno to dobry pomysł?

Parapet drewniany niestety sprawdzi się dobrze tylko jako wewnętrzny. Nawet odpowiednio zaimpregnowane drewno nie będzie trwałym materiałem odpowiednim na parapet zewnętrzny. Byłoby to bardzo ciekawe rozwiązanie dekoracyjne, jednak zostałoby szybko nadgryzione przez ząb czasu. Jednak jeśli ubóstwiamy wygląd drewna i chcielibyśmy mieć taki parapet zewnętrzny, nie jesteśmy na całkowicie straconej pozycji. Są ciekawe alternatywy. Miłośnikom tego materiału świetnie sprawdzą się parapety zewnętrzne wykonane ze stali pomalowane laminatem imitującym drewno. Dzięki temu mogą przypominać mahoń, palisander czy dąb. Wyglądają dobrze, są odporne na niekorzystne warunki pogodowe i ich skutki, np. na korozję.

Parapet zewnętrzny a okno

Jak dobrać parapety zewnętrzne do okien? Parapet zewnętrzny zapewnia elewacji znajdującej się pod oknem ochronę przed zabrudzeniami, które mogą być spowodowane na przykład ulewnym deszczem. Zacieki tworzą się, spływając z okien na ze zewnętrzne ściany budynku. Unikniemy ich, jeśli nasz parapet będzie odpowiednio wysunięty. Ile powinien wystawać parapet zewnętrzny? Musi wystawać na co najmniej 5 cm i być zamocowany z odpowiednim kątem nachylenia, tj. minimalnie 5-10 stopni. Dzięki temu woda nie będzie pozostawała na parapecie.

Parapet zewnętrzny musi idealnie pasować do naszych okien wielkością. Pamiętajmy, by zmierzyć każdą wnękę z osobna, ponieważ mogą się zdarzyć minimalne różnice w wymiarach nawet między pozornie identycznymi oknami. Gdy już dokonaliśmy pomiaru, do długości wnęki dodajemy z obu stron po 4 cm i tyle samo lub minimalnie więcej do jej głębokości.

Jeśli chodzi o względy estetyczne i o kwestię, jakie parapety zewnętrzne dobrać do okien, możemy wybrać parapet w kolorze ram okiennych. Jeśli zależy nam jednak na wyeksponowaniu uroku parapetów, warto postawić na kontrast. Trzeba jednak zadbać o to, by dobrze współgrały z jakimś innym elementem zabudowy, np. z dachem w podobnym kolorze. Muszą być także spójne ze stylem, na jaki postawiliśmy, aranżując wygląd domu.

 

 

Powinniśmy wybierać parapety, które będą i praktyczne, i efektowne. Muszą być eleganckim dopełnieniem wyglądu elewacji i tworzyć z nią spójną całość. Jeśli mamy odpowiednią wiedzę na temat materiałów, z których tworzy się parapety, będzie nam łatwiej dokonać właściwego wyboru.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: