Okna zespolone – ile kosztują i co to właściwie jest?

31 stycznia 2022

Okna zespolone cieszą się coraz większą popularnością wśród klientów. Ten trend jest związany z modą na budownictwo pasywne, które połączone jest z ideą zrównoważonego środowiska. Czym właściwie są okna zespolone i jaki jest ich koszt? 

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Co to jest szyba zespolona?

Szyby zespolone to szyby float, które powstały ze scalenia dwóch lub więcej tafli szkła. Szyby oddzielone są od siebie elementem dystansowym, a w przestrzeni między szybami umieszczony jest gaz. Taki rodzaj okien znany jest także jako szyby szwedzkie.

Konstrukcja okien zespolonych

Na rynku zdecydowanie najpopularniejszą opcją są szyby zespolone jednokomorowe. Ich skrzydła – jak sama nazwa wskazuje – zbudowane są z dwóch szyb (oddzielonych od siebie za pomocą ramek dystansowych), pomiędzy którymi znajduje się jedna komora. Jest to podstawowy model szyb zespolonych, lecz z pewnością nie najlepszy.

 

Producenci oferują także okna zespolone dwukomorowe i trzykomorowe. W przypadku dwukomorowych okien konstrukcja składa się z 3 tafli szkła i 2 przestrzeni międzyszybowych, a w przypadku trzykomorowych użyte są aż 4 tafle szkła, które tworzą trzy przestrzenie międzyszybowe.

 

Zasada, jeśli chodzi o wartości fizyczne okien, jest dość prosta. Im więcej okno zespolone ma komór, tym większa będzie jego energooszczędność oraz lepiej będą chronić przed hałasem czy innymi czynnikami zewnętrznymi.

 

Ze względu na to, że okna zespolone pozwalają na ograniczenie strat cieplnych, a także tzw. pasywne ogrzewanie pomieszczeń, to bardzo często są wykorzystywane w tzw. budownictwie zrównoważonym.

Czym się charakteryzują okna zespolone?

Niski współczynnik przenikania ciepła

Okna zespolone dzięki swojej budowie wykazują niski współczynnik przenikania ciepła szyby. Niska wartość współczynnika przenikania ciepła oznacza, że takie okna mają znacznie lepszą izolację cieplną. Szyby zespolone skutecznie utrudniają “uciekanie” ciepła przez szybę, dzięki czemu pomagają znacząco obniżyć koszty związane z ogrzewaniem.

 

Wartość współczynnika przenikania ciepła w przypadku szyb zespolonych może wynosić nawet 0,4-2 W/(m2⋅K).

Wysoka wartość współczynnika przepuszczalności

Ogromną zaletą jest to, że okna zespolone mają wysoki współczynnik przepuszczalności światła przez szybę do wnętrza pomieszczenia.  Wartość ta określa, ile energii słonecznej wpadającej na szybę zostanie przepuszczone do środka. Szyba zespolona pozwala na tzw. pasywne zyski energii, które doskonale wpisują się w idee zrównoważonego budownictwa.

Ekonomiczność

Żywotność szyby zespolonej szacuje się na 30-40 lat. Choć ich początkowe koszty są wyższe niż w przypadku zwykłych okien, to oszczędności związane z wydatkami na ogrzewanie sprawiają, że w perspektywie czasu takie rozwiązanie jest jak najbardziej opłacalne.

Funkcje szyb zespolonych

Ze względu na to, że popyt na szyby zespolone z roku na rok rośnie, to producenci w celu zapewnienia najwyższej jakości produktów, oferują coraz to ciekawsze rodzaje okien zespolonych.

Nowoczesne żaluzje w szybie zespolonej

Każdy – kto choć raz miał żaluzje na oknach w mieście – wie, jak częstego wycierania wymagają. Zanieczyszczenia powietrza cały czas osiadają się na konstrukcji żaluzji, co sprawia, że utrzymanie ich w idealnej czystości jest niemożliwe.

 

Na ten problem odpowiedź znaleźli producenci szyb zespolonych. Zdecydowali, że pomiędzy poszczególnymi szybami mogą umieścić żaluzję. Takie rozwiązanie sprawia, że żaluzja jest “zamknięta” w oknie, dzięki czemu nie może ona ulec zabrudzeniu!

 

Jest to bardzo nowoczesny typ osłony okiennej, który sterowany jest za pomocą systemów elektronicznych. Jedno naciśnięcie guzika w pilocie może pomóc w ustawieniu zasłony na idealną wysokość – a to wszystko bez wstawania i podchodzenia no szkła okiennego!

Przeciwsłoneczne szyby zespolone

W ofercie Internorm oferowane są także przeciwsłoneczne okna. Każda szyba zespolona w takim oknie jest wykonana ze szkła przeciwsłonecznego. Takie okna zespolone z ochroną przed promieniami słonecznymi szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku mieszkań od strony północnej, w których upał bywa nie do zniesienia. Dzięki zaciemnionym szybom wartość współczynnika całkowitej przepuszczalności energii, czyli przekazywanie ciepła do pomieszczenia jest mniejsza niż w przypadku szkła float.

 

Takie rozwiązanie ma jednak pewne wady, gdyż niski współczynnik przekazywania ciepła może powodować wzrost kosztów ogrzewania w chłodniejsze miesiące.

 

Redukcja hałasu z zewnątrz

Szyby zespolone z reguły wykazują większą dźwiękoszczelność niż klasyczne rozwiązania. W przypadku okien zespolonych Internorm współczynnik izolacji akustycznej może wynosić nawet 47 dB (model HV 350). Okna, które blokują tak wysokie częstotliwości dźwięków, powinny szczególnie zainteresować tych z Państwa, którzy mieszkają w dużych miastach.

 

Podniesienie izolacyjności akustycznej znacznie zmniejszy słyszalność hałasu z zewnątrz, co pozwoli m.in. na spokojny sen czy pracę.

 

Okna zespolone o podwyższonej izolacji akustycznej to także świetne rozwiązanie do biur, które bardzo często mieszczą się w tłocznych i dość głośnych częściach miasta.

Okna zespolone – cena

Podwyższone parametry odpornościowe przekładają się także na wyższą cenę okien zespolonych. Zwykłe okna PCV kosztują od 20 do 45 zł/m2, natomiast okna zespolone to mogą kosztować trzykrotnie bądź dziesięciokrotnie więcej. Jaka jest ich cena? Okna zespolone kosztują od 60 do 200 zł/m2.

 

Choć początkowo taki wydatek może przerażać, to ze względu na przyszłe oszczędności wybór okien zespolonych jest o wiele bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: