Okna skrzynkowe – budowa, zastosowanie i parametry techniczne

19 października 2021

Do połowy ubiegłego stulecia okna skrzynkowe były powszechnie stosowane niemal w każdym typie budownictwa. Choć od kilkudziesięciu lat z rynku wypierają je bardziej nowoczesne modele stolarki okiennej, to wciąż są one spotykane szczególnie w przypadku budynków zabytkowych. 

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Okno skrzynkowe – budowa

Okna skrzynkowe składają się z trzech głównych elementów: ościeżnicy, krosna oraz skrzydeł okiennych. Ościeżnica i krosno tworzą ramkę, w której osadzone są dwa skrzydła okienne: wewnętrzne i zewnętrzne.

 

Dość charakterystyczną cechą okien skrzynkowych jest to, że wewnętrzne skrzydła są większe od zewnętrznych. Co więcej, większość modeli pozwala na otwieranie skrzydeł wyłącznie do wewnątrz, choć w unowocześnionych oknach najczęściej zewnętrzne skrzydła otwierają się także w drugą stronę.

 

Ze względu na możliwość “pocenia się” szyb okiennych w dolnej części ramy (szczególnie w starych oknach) wyżłobiony jest rowek, do którego spływa woda.

 

Dlaczego zaczęto tworzyć okna skrzynkowe?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu szklarze nie znali technik, które pozwalałyby im na zapewnienie większej izolacyjności okna. Pojedyncza szyba zapewniała niewielką ochronę termiczną, dlatego, zamiast jednej szyby, zaczęto stosować dwie.

 

Ze względu na wysoką cenę szkła początkowo na takie rozwiązanie mogli sobie pozwolić wyłącznie najbogatsi, dlatego stare drewniane okna skrzynkowe najczęściej można znaleźć w starych dworkach i pałacach, jednak wraz z rozwojem technik szklarskim na podwójne okna mogły sobie pozwolić także niższe klasy społeczne.

Renowacja okien skrzynkowych

Niewątpliwie należy przyznać, że stare okna drewniane skrzynkowe mają w sobie coś wyjątkowego. Właśnie z tego powodu wiele osób decyduje Cię na renowację starych skrzydeł.

 

Standardowo w celu renowacji okna skrzynkowego najpierw należy usunąć stare powłoki malarskie, a następne odpowiednio przygotować podłoże pod nowe malowanie. Najczęściej stare okno skrzynkowe wymaga polerki drewna, która umożliwi perfekcyjne wygładzenie powierzchni. Odpowiednio przygotowane podłoże należy także zaimpregnować preparatami grzybobójczymi i po wykonaniu tej czynności można przejść do malowania.

 

Najczęściej renowacja okien skrzynkowych obejmuje także naprawę okuć (zamków) lub/i wymiany uszczelek. W przypadku zastosowania nowych uszczelek można znacząco poprawić zarówno izolacyjność termiczną, jak i akustyczną starych okien.

Stare okna skrzynkowe – wymiana

Zdecydowana większość osób decyduje się jednak nie na renowację, lecz wymianę okna skrzynkowego. Ze względu na to, że okno skrzynkowe różni się znacząco swoją budową od okna nowoczesnego, to pierwsze problemy mogą się już pojawić na etapie mierzenia.

 

Jak poprawnie zmierzyć okna do wymiany?

Baza wymiarowa okna powinna obejmować wymiary w świetle ościeża okna skrzynkowego. Między murem a nową ramą powinno zostać mniej więcej 1,5-2 cm luzu z każdej strony.

 

Możemy przyjąć, że:

  • ściana bez ocieplenia (jednorodna) potrzebuje okna, które będzie o 3/4 cm węższe i 5 cm niższe niż parametry w świetle ościeża,
  • ściana z ociepleniem potrzebuje okna, które dodatkowo będzie około 3/4 cm szersze i niższe niż prześwit elewacji.

 

W celu demontażu starych okien drewnianych należy najpierw zdemontować skrzydła okienne, a następnie przejść do przecinania dolnej części ościeża za pomocą ostrego noża. Należy naciąć styk ramy z warstwą docieplającą, gdyż w ten sposób można uchronić tynk przed uszkodzeniem. Wyciętą część ramy należy wyjąć, a pozostałe boki należy podważyć i delikatnie usunąć za pomocą łapki cieślarskiej.

 

Po demontażu okna typu skrzynkowego należy dokładnie oczyścić ościeżnicę przed nowym montażem, gdyż jest to podstawą solidnego oparcia okna.

Okna skrzynkowe – popularne zastosowanie

Ze względu na to, że coraz więcej producentów stolarki okiennej decyduje się na włączenie do swojej oferty okien skrzynkowych, to po wielu latach zaczynają one powoli wracać do łask.

 

Coraz częściej można je spotkać nie tylko na ścianach zabytkowych kamienic, pałaców czy dworków – zdobią także nowe kamienice, które są stylizowane na styl staroangielski i renesansowy.

Okna skrzynkowe – cena

Ceny okien skrzynkowych są bardzo różne i zależą głównie od producenta oraz stylu w jakim mają być wykonane okna. Najprostsze okna skrzynkowe można zakupić już w cenie od 500 zł. Najdroższe natomiast będą te, które stylizowane są na bardzo stare.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: