Okna pasywne a okna tradycyjne

15 lipca 2016

Okna pasywne, dom pasywny, pasywność – z tymi terminami zetknął się chyba każdy, kto w ostatnim czasie planował zakup okien. Skąd bierze się tak duże zainteresowanie produktami pasywnymi? Nie jest to w żadnym razie irracjonalna moda, jak mawiają niektórzy.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Jak działa okno pasywne?

Najprościej rzecz ujmując, okna pasywne (podobnie zresztą jak i drzwi) mają nie dopuścić do „ucieczki” ciepła z domu. Te tradycyjne nie stanowią równie skutecznej bariery dla chłodu i dlatego wymuszają częstsze ogrzewanie budynku, co bezpośrednio przekłada się na większe wydatki oraz przynosi szkodę środowisku naturalnemu.

Jak rozpoznać okna pasywne?

Z reguły mają one trzy lub więcej szyb, ale by uzyskać pewność co do ich wysokiej termoizolacyjności, trzeba zapoznać się z wartością parametru Uw, którą dany producent podaje w swoim katalogu. Jeśli Uw jest niższe niż 0,8 W/m²K, mamy do czynienia z produktem pasywnym. Wartości między 1W/m²K a 0,8 W/m²K są typowe dla okien i drzwi energooszczędnych. W Polsce zabronione jest stosowanie okien o Uw równym lub wyższym niż 1,6 W/m²K – parametry najtańszych, tradycyjnych modeli (np. z marketu budowlanego) często oscylują wokół tej liczby. W praktyce różnica na poziomie 0,8W/m²K jest bardzo odczuwalna zarówno dla samych domowników, jak również… ich portfela.

Certyfikaty okien pasywnych

Jeśli natrafimy na mało rozpoznawalnego producenta oraz niewielką sieć sprzedaży, warto zachować czujność i spytać o certyfikaty potwierdzające pasywność danego okna. Instytucji wystawiających tego typu zaświadczenia jest kilka i nie ma żadnego znaczenia, czy będzie to polski Instytut Budownictwa Pasywnego, czy jego odpowiednik w Darmstadt. Tylko po co w ogóle ryzykować kupując okna lub drzwi u nieznanych nikomu sprzedawców, dla których jakość nie ma większego znaczenia? W praktyce trzeba za nią sporo zapłacić, ale zakup produktów pasywnych z czasem zaczyna się zwracać; w przeciętnym domu przez okna wydostaje się aż 25 proc. ciepła, dlatego montaż takich o szczególnie niskim Uw pozwala ograniczyć do minimum koszty związane z ogrzewaniem.

Jakość okien Internorm

W Europie najbardziej renomowanym producentem okien pasywnych – i okien w ogóle – jest austriacki Internorm. Na Zachodzie od lat cieszą się one sporym zainteresowaniem, dlatego firma zdobyła duże doświadczenie w ich produkcji, a od pewnego czasu jej produkty można nabyć również na terenie Polski. Czym się charakteryzują? Są pod każdym względem „premium” – najlepsze materiały (na ogół drewno-aluminium, choć Internorm oferuje też okna z PVC, oraz PVC-aluminium), ogromne możliwości personalizacji, długa lista dodatkowych zabezpieczeń (m.in. klamki z kluczykiem, czujniki kontaktronu między skrzydłem a ramą, a standardowo – trzpień antywłamaniowy). Wszystkie okna Internorm mają również potrójne oszklenie, co przekłada się na doskonałe parametry termoizolacyjne. Ich elegancki wygląd przykuwa uwagę – okucia są zawsze ukryte, płaszczyzny idealnie gładkie, a kąty – symetryczne. W najwyższą jakość okien i drzwi Internorm nie wątpi sam producent, który standardowo obejmuje je aż dziesięcioletnią gwarancją.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: