Okna energooszczędne, na co zwrócić uwagę przy wyborze?

25 listopada 2014

Wybór odpowiednich okien nie jest prostą sprawą. Jeśli dodatkowo zależy nam, aby nasze okno było energooszczędne i ładnie komponowało się ze stylem budynku, możemy być pewni, że czeka nas naprawdę trudna przeprawa. W tym karkołomnym przedsięwzięciu z pomocą zwykle przychodzą specjaliści i doradcy, którzy chętnie odpowiadają na pytania i pomagają w wyborze  okien. Poniżej podpowiemy, o co warto zapytać specjalistę i na co zwrócić uwagę, gdy wybieramy energooszczędne okno.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Jak wybrać oszczędne okna?

 Ciepłe okna powinny dużo lepiej niż tradycyjne chronić nasz dom przed ucieczką ciepła. Okna energooszczędne mają współczynnik przenikania ciepła Uw nie większy niż 1,0 W/m2K. Najcieplejsze są okna dedykowane do budownictwa pasywnego. W tym przypadku wymagania dotyczące Uw są jeszcze większe: nie powinien on przekraczać 0,8 W/m2K. Zasadniczo, porównując energooszczędne okna, wybierajmy te z mniejszym współczynnikiem Uw, dzięki czemu zatrzymamy ciepło w domu i znacznie oszczędzimy na ogrzewaniu. Pamiętajmy, że wartość Uw okna powinna być potwierdzona stosownym certyfikatem i podawana dla całego okna, a nie jego poszczególnych komponentów.

Oszklenie w ciepłych oknach, powinno składać się z zestawu trzech lub nawet czterech szyb. Aby okno mogło uzyskać lepsze parametry izolacyjności cieplnej, przestrzeń pomiędzy szybami w oknach energooszczędnych zwykle wypełniona jest gazem szlachetnym: kryptonem lub argonem. Szyba w oknach energooszczędnych ma za zadanie nie tylko chronić przed ucieczką ciepła, ale także przepuszczać jak najwięcej promieni słonecznych. Dzięki temu pozyskujemy więcej pasywnej energii ze słońca.

Istotnym elementem okna jest też ramka dystansowa, która stabilizuje przestrzenie międzyszybowe w oknach zespolonych. Zwykle element ten wykonywany jest z aluminium, jednak najkorzystniejsze właściwości termoizolacyjne mają ramki z tworzywa sztucznego lub stali szlachetnej.

Kolejnym elementem okna jest profil. Porównując profile okna powinniśmy zwrócić uwagę na jego głębokość. Im głębszy jest profil, tym cieplejsze jest okno, a cała konstrukcja, która musi utrzymać ciężki pakiet szybowy, jest bardziej stabilna. Ciepłe profile PCV są zwykle wielokomorowe i dodatkowo ocieplane wkładkami termoizolacyjnymi. W przypadku okien energooszczędnych i pasywnych szerokość profilu skrzydła okiennego powinna być możliwie jak najmniejsza. Dzięki temu zwiększa się udział szyby, która zawsze ma lepsze właściwości termoizolacyjne niż profil.

Jak i gdzie zamontować okna energooszczędne

Dla dobrego bilansu energetycznego budynku równie ważne jak dobre parametry i wysoka jakość wybranego przez nas produktu jest odpowiednie zaplanowanie rozmieszczenia okien. W domach energooszczędnych i pasywnych okna, zwłaszcza te z dużymi przeszkleniami, powinny znaleźć się na południowej elewacji. Dzięki temu będą mogły pełnić funkcję grzejnika i dogrzewać nasz dom za pomocą energii słonecznej. Nie mniej istotny jest również profesjonalny i staranny montaż okien i drzwi. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, czy wszystkie przegrody zewnętrzne zostały szczelnie osadzone w ścianie, a przestrzeń między ościeżem a murem odpowiednio zaizolowana. Jeśli zależy nam na zmniejszeniu kosztów ogrzewania, warto zdecydować się na ciepły montaż. Aby okna idealnie spełniały swoje funkcje, zlecajmy prace montażowe ekipie sprawdzonej i doświadczonej w osadzaniu okien pasywnych i energooszczędnych. Warto też ściśle trzymać się zaleceń producenta.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: