Okna drewniano-aluminiowe. Najwyższa półka okienna

20 maja 2013

Ideą okien drewniano-aluminiowych jest połączenie zalet dwóch materiałów: tradycyjnego drewna, z którego wytwarza się ramy okienne od setek lat, z nowoczesnym aluminium. Taka kombinacja sprawdza się doskonale w każdych warunkach z kilku prostych powodów.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Okna drewniane – wady i zalety

Do największych zalet okien drewnianych należą:

 • duże przeszklenia – coraz większą popularnością wśród architektów cieszą się ostatnio przeszklenia wielkogabarytowe. Największe potrafią pokryć nawet całą ścianę, tworząc rozświetlone pomieszczenia i stanowiąc jednocześnie wspaniałą ozdobę elewacji. Realizacji takich nie da się wykonać z PCV ze względu na jego rozszerzanie się i kurczenie pod wpływem zmiennych temperatur. Optymalnym rozwiązaniem nie jest również niestety aluminium ze względu na stosunkowo kiepskie właściwości izolacyjności cieplnej. Odpowiednio sezonowane i klejone trójwarstwowo drewno pozostaje sztywne i całkowicie niewrażliwe na zmiany temperatury, dzięki czemu stanowi materiał idealnie nadający się do przeszkleń o ponadstandardowych powierzchniach
 • nietypowe kształty – dzięki obrabiarkom cyfrowym z drewna można też stosunkowo niskim kosztem wykonać okna o niemal dowolnych kształtach –dlatego materiał ten szczególnie polecany jest osobom, które oczekują czegoś więcej niż standardowe ramy o prostych kątach.

Wadami okien drewnianych jest przede wszystkim to, że drewno wymagającym. Ponieważ jest stosunkowo wrażliwe na uszkodzenia powierzchniowe, w zależności od warunków w jakich jest eksploatowane, co kilka lat należy przeprowadzić jego konserwację polegającą na usunięciu starej warstwy lakieru papierem ściernym i nałożeniu nowej powłoki malarskiej. Wrażliwość na czynniki atmosferyczne jest przyczyną dla której po współczesnych oknach drewnianych na próżno oczekiwać przepuszczalności powietrza, którą często deklarują sprzedawcy. Aby zapobiec uszkodzeniom powstałym na skutek wilgoci, współczesne okna drewniane pokrywa się bowiem grubymi warstwami impregnatów, uniemożliwiających im skuteczne „oddychanie”.

 

Okna aluminiowe – wady i zalety

Zaletami okien aluminiowych są przede wszystkim:

 • wysoka trwałość materiału,
 • łatwość czyszczenia powierzchni,
 • stabilność i sztywność materiału,
 • energooszczędność.

Wadami okien aluminiowych jest przede wszystkim brak możliwości renowacji okna – jeżeli materiał zostanie w jakiś sposób uszkodzony czy zarysowany to jedyną możliwością pozbycia się uszkodzenia jest wymiana okna na nowe.

 

Okna drewniano-aluminiowe

Okna drewniano-aluminiowe są wolne od wymienionych powyżej wad. Drewniana rama zapewnia wysoką energooszczędność, natomiast montowana od zewnętrznej strony okna nakładka aluminiowa sprawia, że jest ono niepodatne na działanie warunków pogodowych i doskonale komponuje się z nowoczesną architekturą współczesnych domów. Jednocześnie okna takie nie tracą niczego z doskonałych parametrów izolacyjności cieplnej, które zapewnia drewno.

Technologie Internorm

Proste połączenie tych dwóch materiałów nie wystarczy jednak, by stworzyć okno doskonałe. Do tego potrzebne są bardziej zaawansowane rozwiązania, stosowane powszechnie przez Internorm: w pełni ukryte okucia, trzy uszczelki oraz potrójne oszklenie montowane przy użyciu technologii FIX-O-ROUND (dzięki jej zastosowaniu szyba zostaje zespolona z ramą na całym jej obwodzie, a nie tylko w kilku miejscach). Wysoka trwałość okien Internorm idzie w parze z bezpieczeństwem – wszystkie oferowane przez nas modele są standardowo wyposażone w trzpień grzybkowy oraz antywłamaniowy zaczep zamka. Lista opcjonalnych zabezpieczeń jest długa i obejmuje min. szyby antywłamaniowe oraz czujniki alarmu. Również pod względem designu drewniano-aluminiowe okna Internorm stanowią doskonały wybór: dzięki swojej uniwersalnej konstrukcji, sprawdzą się doskonale zarówno w najnowocześniejszych domach pasywnych, jak i zabytkowych kamienicach. Wszystkie nasze produkty są przypisane do jednej z czterech linii stylistycznych, co ułatwia ich dopasowanie do konkretnego stylu architektonicznego. Oczywiście klient może decydować o kolorze danego modelu, a także o szczegółach pokroju kształtu klamki. Najważniejsza pozostaje jednak wysoka jakość oferowanych przez nas okien drewniano-aluminiowych, które za sprawą swojej złożonej budowy są dalece lepsze od tych wytwarzanych z jednego tylko materiału – drewna lub aluminium.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

 • Poznasz filozofię Internorm
 • Doświadczysz możliwości naszych produktów
 • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
 • • w salonie
 • • na budowie
 • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: