Ochrona przed słońcem – jak ją zapewnić na balkonie i w domu?

8 lutego 2022

Zarówno w domku jednorodzinnym, jak i w bloku szukamy rozwiązań na zasłonięcie się przed słońcem. Są różne sposoby na to, by światło nie raziło w oczy podczas codziennych aktywności. Jak osłonić balkon lub taras? Jak zabezpieczyć balkon przed nagrzewaniem?

Intensywne światło promieni słonecznych może być dla nas uciążliwe szczególnie latem, ale są osoby, którym przeszkadza ono nawet w zimie. Jak zatem sobie radzić z tym problemem? Istnieje wiele rozwiązań, które możemy zastosować w naszych oknach i na balkonach. 

Ochrona przed słońcem to coś, o co musimy zadbać. Balkon czy taras to miejsca, w których szczególnie chętnie spędzamy czas w okresie letnim. Obcowanie z naturą poprzez oddychanie świeżym powietrzem i korzystanie z dobrej pogody poprawia nastrój. Balkon to też przestrzeń, którą można bardzo ciekawie zaaranżować. Możemy pielęgnować tam rośliny, a także wypoczywać na wygodnym siedzisku. Jednak nadmierna ekspozycja na światło słoneczne nie będzie służyła ani roślinom, ani nam – zwłaszcza jeśli mamy zamiar czytać na balkonie. Całe szczęście do wyboru mamy sporo opcji, które będą praktyczne i mogą jednocześnie ozdobić nasz balkon.

Ochrona przed słońcem nie jest jedynym plusem osłon balkonowych. Zaletą takich rozwiązań jest także zapewniona dzięki nim intymność. Dotyczy to szczególnie bloków, gdzie balkony znajdują się bardzo blisko siebie, z czego wynika potrzeba odgrodzenia się od sąsiadów.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Ochrona przed słońcem – jak osłonić balkon i taras?

Powstało wiele rozwiązań pozwalających poradzić sobie z problemem światła słonecznego rażącego w oczy. Ochrona przed słońcem jest ważna też z tego względu, że balkon z reguły bardzo szybko się nagrzewa. Wtedy korzystanie z niego może być utrudnione. Jak osłonić balkon przed słońcem? 

Markizy

Markizy to materiałowe zadaszenie, które chroni przed promieniowaniem UV. Będą odporne na deszcz, jeśli wybierzemy takie z nieprzemakalnym poszyciem, np. pokrytą specjalną wodoodporną folią. Jednak nawet zwykła markiza zniesie lekki deszcz czy mżawkę, jeśli zamontujemy ją, zachowując kąt nachylenia wynoszący co najmniej 14 stopni. Poza tym markizę można zabezpieczać przed deszczem lub silnym wiatrem, po prostu zwijając ją (jest rozkładana). Sprawdzi się dobrze również na niewielkich balkonach. Klasyczną markizę rozkłada się ręcznie, jednak dostępne są także sterowane elektronicznie. Odgrodzenie się od sąsiadów mających balkon obok naszego zapewni nam markiza boczna.

Parasole

Parasole to eleganckie rozwiązanie, dzięki któremu możemy poczuć się na balkonie jak na działce. Należy zwrócić uwagę na jakość jego wykonania i wybrać taki z solidnym stelażem. Najlepiej sprawdzą się wykonane z grubego poliestru, który zapewnia wodoodporność.

Żagle cieniujące

Żagle cieniujące to płachty materiału, które rozwiesza się nad balkonem. Można ustawiać je na różne sposoby, zależnie od naszych potrzeb. Żagiel zapewni dużo cienia i sprawdzi się doskonale do osłaniania większych powierzchni – jak duży balkon czy taras. Można zastosować go także w ogrodzie.

Osłony na barierki

Standardowe osłony na balkon ochronią barierki przed nagrzewaniem oraz zapewnią nam nieco intymności i cienia. Mogą być wykonane z naturalnych materiałów takich jak trzcina, bambus czy wiklina. Wyglądają ładnie i spełniają swoją rolę, jednak wykonane z takich materiałów są zazwyczaj mało trwałe. Najtrwalszym z nich jest jednak bambus, więc najlepiej właśnie na niego stawiać. Poza tym, że jest praktyczny, daje elegancki efekt. Jeśli chcemy wybrać tworzywo sztuczne, możemy wybrać technorattan. Dobrze sprawdzą się także osłony wykonane z materiału, który zawiera warstwę wodoodpornego poliuretanu. Znacznie ograniczają promieniowanie UV oraz przepuszczalność wody. Dobrze przymocowane są stabilne i odporne na działanie wiatru. Dostępne są także osłony w formie folii ozdobnej lub sztucznej trawy.

Parawany

Do wyboru jest wiele różnych rodzajów parawanów, które osłonią nas przed słońcem. Możemy wybrać niski stojący pojedynczy parawan na stelażu. Są też dostępne parawany kilkuczęściowe – materiałowe bądź wykonane z wikliny czy drewna, które można przestawiać zgodnie z potrzebą. Takie sprawdzą się świetnie także na tarasie czy w ogrodzie. Natomiast wysoki parawan, nazywany też markizą, osłoną bądź roletą boczną – ponieważ rozwija się go na takiej samej zasadzie, co rolety, zapewni nam pełną intymność. Odgrodzimy się w ten sposób od sąsiadów mających balkony po bokach.

Zasłony

Bardzo elegancko na balkonie, tarasie czy w altance będą wyglądały klasyczne zasłony. To ciekawy pomysł na zaaranżowanie balkonu. Pamiętajmy jednak o wybraniu zasłon z materiału, który będzie dobrze odbijał światło słoneczne.

Roślinność

Ochrona przed słońcem może być zapewniona także dzięki ozdobieniu balkonu dużą liczbą roślin.  Ograniczymy w ten sposób promienie słonecznie docierające na nasz balkon, a także spojrzenia sąsiadów. Jednak musimy pamiętać, że w przypadku balkonu od strony południowej muszą być to rośliny, które uwielbiają ekspozycję na słońce. Nie wolno zapominać także o ich odpowiedniej pielęgnacji – nie mają spełniać jedynie funkcji przeciwsłonecznej i ozdobnej. Jeśli nie jesteśmy w stanie znaleźć roślin, które nie mogą znajdować się na wystawionym na słońce balkonie, kupmy roślinność sztuczną, na przykład w formie bujnych pnączy.

Warto zwrócić uwagę na to, że wiele nazw osłon balkonowych jest stosowanych zamiennie. Na przykład osłona boczna jest nazywana również roletą, parawanem i markizą.

Ochrona przed słońcem a zasłanianie okien

Nie tylko nasze balkony potrzebują osłony przed słońcem. Ważne jest także, aby nie narażać się na nadmierną ekspozycję słoneczną w naszym domu.

Ochrona przed słońcem będzie nam zapewniona dzięki wybraniu szkła przeciwsłonecznego do okien. Dodatkowo przydadzą się także odpowiednio dobrane osłony. Czym zasłonić okna przed słońcem? Na pewno świetnie sprawdzą się rolety.

Jakie rolety najlepiej chronią przed słońcem?

Dobrym rozwiązaniem chroniącym przed słońcem są rolety plisowane wykonane z materiału pokrytego powłoką refleksyjną, która odbija promienie słoneczne. O skuteczności rolety wewnętrznej może decydować jej transparentność, grubość, a nawet kolor. Jednak najlepszą ochronę przed nagrzewaniem i gorącem zapewnią rolety zewnętrzne.

Kolor rolet materiałowych a przepuszczalność światła

Zasada jest taka, że im ciemniejszy kolor rolet materiałowych, tym mniejsza przepuszczalność światła i większa ochrona przed słońcem. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy wybierać tylko rolety w kolorze czarnym. Chyba nie chodzi nam o to, by całkowicie odcinać sobie dostęp do światła? Czarny najlepiej sprawdzi się w sypialni, jeśli lubimy zasypiać w całkowitym mroku. Oczywiście to, jaki wybierzemy kolor, jest zależne od naszych potrzeb. Najmniejszą ochronę przed słońcem dają jasne pastelowe odcienie, a ciemne odbijają światło skuteczniej. Dlatego optymalne rozwiązanie to na przykład jasna szarość. Natomiast prawda jest taka, że nawet białe rolety sprawdzą się dobrze, jeśli będą wykonane z grubej tkaniny. Ciemne kolory mają taki minus, że nagrzewają się szybciej od jasnych. Kolor nie jest w tym przypadku zupełnie bez znaczenia, jednak ważniejsze od niego są takie cechy jak grubość i transparentność rolety.
 

Ochrona przed słońcem na balkonie, tarasie, w ogrodzie czy w domu będzie nam zapewniona, jeśli skorzystamy z rozwiązań zapewniających nam cień i ograniczających przepuszczalność światła. Mamy do wyboru dużo opcji, które możemy zastosować na balkonie. Musimy mieć świadomość także świadomość tego, jak zasłonić okno przed słońcem, by móc wybrać rolety, z których będziemy zadowoleni.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: