Obróbka okna – czym i jak obrobić okno od wewnątrz i zewnątrz?

12 kwietnia 2022

Wymiana okna wiąże się z niemałymi kosztami, jednak przyjmując na siebie część prac, można zredukować cenę usługi. Choć stricte wymiana przeszklenia wymaga fachowców, to już jego wykończenie, czyli tzw. obróbka okna, może zostać wykonana samodzielnie. W tym artykule omawiamy, jak obrobić okno od wewnątrz i zewnątrz oraz jakie materiały do wykończenia okien najlepiej wybrać.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Czym obrobić okna?

W celu samodzielnego obrobienia okien od wewnątrz i zewnątrz należy zakupić masę tynkarską, szpachelkę z zaokrąglonymi bokami, wąską pacę tynkarską oraz zwykłą pacę.

Masę tynkarską można zastąpić także gładzią bądź gładzią szpachlową. Wybór odpowiedniego materiału do obróbki okien powinien być uzależniony od ziarnistości ścian. Jeśli ściany są chropowate, to wówczas należy kupić masę o dużej ziarnistości, jeśli natomiast są gładkie, to należy wybrać taką o najniższej możliwej ziarnistości. Dzięki takiemu wyborowi obrobiona część ościeżnicy nie będzie się wyróżniać od ściany, co zapewni estetyczny efekt.

Jak obrobić okno od wewnątrz?

Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek obróbki okna należy zadbać o jego prawidłowe zabezpieczenie. Okno należy pokryć folią, a następnie usunąć wystającą pianę montażową, która wystaje z powierzchni okna. Na tym etapie należy usunąć nie tylko wystające części piany montażowej, lecz także wszelkie inne elementy, np. kotwy, które mogłyby uniemożliwić wykonanie gładkiej obróbki okna.

Po oczyszczeniu ościeżnicy z wszelkich odstających elementów, w pierwszej kolejności należy położyć grunt i pozostawić go do wyschnięcia. Następnie w zależności od wybranego materiału nałożyć masę tynkarską bądź gładź. Pierwsza warstwa masy powinna być grubsza. Przy nakładaniu należy zwrócić uwagę także na kierunek przesuwania pacy. Zawsze powinien odbywać się od okna do narożników, co umożliwi gładkie wykonanie prac.

Po wyschnięciu pierwszej masy należy nałożyć drugą warstwę wokół okna. Tym razem powinna być ona cieńsza. Po nałożeniu masy na całą oczekiwaną powierzchnię należy usunąć wszelkie nierówności z pomocą pacy.

Po wykonaniu początkowych prac tynkarskich czas na montaż parapetu. Tutaj do wyboru mamy dwie metody: wsunięcie parapetu w mur oraz postawienie parapetu na styk. W przypadku wsunięcia parapetu w mur należy zrobić odpowiednie podcięcia, które umożliwią jego osadzenie. Żeby to zrobić, należy uprzednio usunąć kliny dystansowe pod oknem. Po usunięciu klinów należy usunąć nadmiar pianki, wsunąć parapet i zamknąć otwory przy użyciu pianki montażowej. Po osadzeniu parapetu koniecznie trzeba coś na nim położyć, by odpowiednio osiadł w murze.

Na tym etapie pozostaje wykończyć styk parapetu i muru z pomocą masy tynkarskiej lub gładzi szpachlowej. Narożniki parapetu najlepiej zabezpieczyć przy pomocy taśmy.

Jak obrobić okno od zewnątrz?

Obrobienia okna od zewnątrz wymaga nieco większej wprawy.

W pierwszej kolejności należy zabezpieczyć parapet taśmą. Następnie za pomocą nożyka należy usunąć wystające fragmenty pianki montażowej. Po tym etapie konieczne jest wyznaczenie linii szpalety. Najczęściej profesjonaliści zalecają, by 3 cm futryny zostało ukryte pod styropianem.

Na ościeżnicę należy nałożyć uszczelniacz dekarski wzdłuż linii, na której styropian będzie stykał się z oknem. Następnie z pomocą kleju należy włożyć wycięty na wymiar styropian w odpowiednie miejsca ościeżnicy i podeprzeć z pomocą drewnianych bali, by całość konstrukcji mogła odpowiednio się przyczepić. Na etapie czekania, aż klej na styropianie wyschnie, można większe przestrzenie pomiędzy styropianem a murem uszczelnić pianką montażową.

Ostatnim etapem jest przyklejenie na klej do styropianu siatki i wyrównanie powierzchni.

Ile można zaoszczędzić na samodzielnej obróbce okna?

Obróbka okna to jedna z prac tynkarskich, za którą fachowcy cenią sobie niemałe pieniądze. Koszt obróbki okna to około 100-120 zł/ mb. Jeśli więc masz do wykończenia kilka okien, to samodzielna obróbka może pomóc Ci zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: