Nietypowe okna – bawole oko, wykusz, lukarna. Charakterystyka i zalety

10 października 2013

Okna w naszym domu wcale nie muszą być nudne. Coraz więcej klientów przekonuje się, że nietypowe okna w lukarnach, wykuszach lub konstrukcje typu bawole oko, mogą sprawić, że budynek zyska nowoczesny wygląd i niepowtarzalny charakter. Przy wyborze kształtu okna najważniejsze jest, aby pasowało ono do stylu domu i estetyki wnętrza.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Kiedy zdecydować się na nietypowe okna?

Na nietypowe okna warto się zdecydować, jeśli chcesz podkreślić unikalny charakter domu i nadać mu niepowtarzalnego wyglądu. W tradycyjnym budownictwie w lukarnach i wykuszach montowano okna prostokątne, rzadziej okrągłe. Dzisiejsza technologia pozwala na wyprodukowanie okien o dowolnych kształtach, bez rezygnowania z wygody użytkowania oraz właściwości okna. Coraz częściej projektanci decydują się na okna trójkątne, trapezoidalne, kwadratowe lub zakończone łukiem. Nietypowy kształt okien wybierają klienci, którym zależy na efektywnym doświetleniu poddasza lub osiągnięciu ciekawego efektu architektonicznego.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okna w nietypowych konstrukcjach?

Przy wyborze okien w konstrukcjach nietypowych, takich jak lukarna, bawole oko czy wykusz, bardzo ważne jest dokonanie dokładnego pomiaru, aby dopasować rozmiar okna do otworu okiennego. Jeśli chodzi o wybór materiału, w przypadku okien o nietypowych kształtach najlepiej sprawdzi się drewno i aluminium. Jest to materiał, który najłatwiej kształtować przy pomocy obrabiarek cyfrowych. Montaż okien do nietypowych konstrukcji niewiele różni się od montażu okien fasadowych, a specjaliści z firmy Internorm zadbają, aby okna spełniały wszystkie oczekiwania.

Jakie okno wybrać do danej konstrukcji?

Obecnie kształt okna ogranicza jedynie wyobraźnia architekta. Jeśli chcesz zdecydować się na nietypowe okna, możesz wybierać spośród wielu kształtów i wielkości, dowolnie je ze sobą zestawiając. Warto jednak pamiętać, że aby dobrze doświetlić poddasze lukarną, powierzchnia szyby powinna być jak największa. Przy oknach montowanych w wykuszach istotne jest zwrócenie uwagi na to, czy okna będą skręcane z łącznikami (rury kątowe), lub czy pomiędzy oknami zaplanowano ścianki. W przypadku konstrukcji typu bawole oko, lukarna i wykusz warto zwrócić uwagę na odpowiednie usytuowanie domu względem kierunków świata. Najefektywniej doświetlimy poddasze naturalnym światłem, jeśli okna zwrócone będą na południe lub południowy wschód.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: