Niemieckie domy pasywne

29 czerwca 2016

Niemcy, jako naród dbający o środowisko i wysoce rozwinięty technologicznie, mogą poszczycić się sporym doświadczeniem w konstruowaniu pasywnych domów. W każdym z nich zastosowano szereg rozwiązań, które mają równoważyć zużycie energii – zarówno cieplnej, jak i elektrycznej.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Jak wyglądają domy pasywne?

Domy pasywne buduje się na planie prostokąta; często mają one sporo przeszkleń, aczkolwiek nie z każdej strony (więcej będzie ich od zawsze południa, dzięki czemu promienie słoneczne dłużej ogrzewają wnętrze budynku). W Niemczech można natrafić także na domy pasywne o dość tradycyjnym designie, przypominające niejako to, co znamy z rodzimych miast.

 

Konstrukcja domów pasywnych

Pod warstwą tynku znajduje się trzydziestocentymetrowa warstwa styropianu grafitowego, a na dwuspadzistym dachu można zauważyć baterie słoneczne (czasem znajdują się one obok budynku). Energię cieplną pozyskuje się z kolei albo za pomocą pompy ciepła (choć ta metoda cieszy się ograniczoną popularnością), albo stosując tzw. aktywną wentylację mechaniczną, która składa się z dwóch wentylatorów oraz rekuperatora (czyli wymiennika ciepła). To pomysłowe urządzenie wykorzystuje ciepłe powietrze z wnętrza domu do ogrzania świeżego. Cały proces praktycznie nie generuje kosztów, ponieważ prąd pobierają jedynie wentylatory, a ogniwa fotowoltaiczne szybko równoważą jego zużycie.

Poza tym w budynkach pasywnych często używa się diod zamiast tradycyjnych żarówek. Podstawowym elementem każdego z nich są jednak okna i drzwi o odpowiednio niskiej przepuszczalności cieplnej (a więc o Uw mniejszym niż 0,8 W/m²K).

Dofinansowanie od państwa

Niemiecki rząd dofinansowuje budownictwo pasywne kwotą 100 € na każdy metr kwadratowy powierzchni. To, czy dotacja została wykorzystana zgodnie z przeznaczeniem, jest kontrolowane – po dwóch latach od momentu, gdy dom zostanie zamieszkany, urzędnik prosi właścicieli o okazanie rachunków za energię. Jeśli zamieszczone w nich dane pokrywają się z wcześniejszymi założeniami, dom uzyskuje certyfikat pasywności. W przeciwnym razie jego mieszkańcy muszą zwrócić kwotę przyznaną im przez państwo. Warto wiedzieć, że osoba budująca dom pasywny w Polsce również może liczyć na dofinansowanie. Wynosi ono 50 000zł.

Najwyższa jakość okien

Każdy, kto zamierza ubiegać się o tę kwotę, prędzej czy później będzie musiał nie tylko solidnie ocieplić powstający budynek, ale przede wszystkim zakupić w odpowiednie – tj. pasywne – okna i drzwi. W Niemczech, a właściwie w całej Europie zachodniej, liczy się głównie jeden producent: austriacki Internorm, który od wielu lat słynie z produkcji wyjątkowo trwałych okien o niezrównanych parametrach technicznych oraz wyszukanym designie. Klient może wyposażyć je w najnowocześniejsze zabezpieczenia antywłamaniowe, inteligentną Wentylację I-tec (jej głównymi elementami są wymienniki ciepła) czy żaluzję z ogniwem fotowoltaicznym, która nie wymaga dodatkowych źródeł zasilania. Nic więc dziwnego, że większość zachodnioeuropejskich domów pasywnych – jakkolwiek różnią się one stylem architektonicznym i technologiami zastosowanymi w celu oszczędzania energii – ma jeden wspólny element: okna Internorm.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: