Kuchnia z salonem – wady, zalety, pomysły na aranżacje

21 października 2021

Kuchnia salonem staje się coraz częstszym pomysłem aranżacji mieszkań i domów. Choć najczęściej na takie rozwiązanie decydują się osoby, które mają ograniczony metraż, to ze względów funkcjonalnych, to rozwiązanie cieszy się także sporym zainteresowaniem w pomieszczeniach o sporych metrażach.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Salon z kuchnią – wady i zalety

Salon i kuchnia stanowią dwa najważniejsze pomieszczenia w każdym domu – w salonie znajdujemy miejsce na zasłużony odpoczynek i relaks z przyjaciółmi, natomiast w kuchni poświęcamy się gotowaniu bliskim i wspólnym delektowaniu się daniami. Na pierwszy rzut oka połączenie kuchni z salonem wydaje się być oczywiste. Łączymy bowiem dwa miejsca, które wspólnie się dopełniają. Takie rozwiązanie ma bezsprzecznie multum zalet, jednak nie jest pozbawione wad.

 

Salon połączony z kuchnią – zalety

Bezsprzeczną zaletą kuchni otwartej jest optyczne powiększenie przestrzeni. Zastosowanie aneksu kuchennego w kształcie litery L może znacząco powiększyć przestrzeń, co jest szczególnie przydatne jeśli przedmiotem aranżacji jest małe mieszkanie.

 

Otwarta kuchnia pozwala także na ułatwienie serwowania posiłków domownikom, a także pozwala na sprawne „kontrolowanie” salonu podczas przygotowywania dań, co może być szczególnie przydatne dla rodzin z dziećmi.

 

Kuchnia z salonem – wady

Ze względu na to, że przestrzeń kuchenna połączona jest z salonem, to wszelkie zapachy, włącznie ze spalonymi potrawami, zawsze będą odczuwalne w strefie wypoczynku. Warto także wziąć pod uwagę, że gdy salon z kuchnią są połączone, to wszelkie blaty, zlew czy kuchenka są zawsze na widoku. Dla niektórych osób może być to zdecydowany minus, gdyż nieestetyczny wygląd kuchni będzie zawsze zaburzał wystrój salonu.

 

Aranżacja: kuchnia z salonem – o czym należy pamiętać?

Jeśli kuchnia z salonem są zaplanowane w projekcie na wspólnej powierzchni, to należy pamiętać o tym, by ich kolory odpowiednio się zgrywały. Projektanci najczęściej wybierają fronty mebli w takiej samej stylistyce i kolorystyce, co ściany salonu. Świetnie wyglądają aranżację, w których niezbędny sprzęt AGD i dodatki kuchenne są w takich samych kolorach, co akcesoria w salonie.

 

Ważne jest to, żeby styl obu przestrzeni był ze sobą spójny – nowoczesne meble kuchenne mogłyby się gryźć z barokowym wystrojem salonu, a klasyczna biała kuchnia z ozdobnymi frontami mogłaby niekoniecznie dobrze prezentować się w towarzystwie surowego i loftowego salonu.

 

Jak zatem dobierać salon z kuchnią? Pomieszczenie powinno wyglądać na dobrze zgrane zarówno kolorystycznie, jak i stylistycznie. Przykładowo, szara kuchnia w kształcie litery L może doskonale uzupełniać nowoczesny salon, w którym zastosowane dekoracje w odcieniach szarości.

Jak wydzielić wnętrza salonu od kuchni?

Przestrzeń salonu z kuchnią dość prosto można odróżnić od siebie za pomocą wielu sposobów. Najpopularniejszym jest wyraźne zróżnicowanie podłóg pomiędzy przestrzeniami lub gra kontrastów kolorystycznych pomiędzy kuchnią a salonem.

 

Innym popularnym sposobem oddzielenia wnętrz od siebie jest separacja przestrzeni za pomocą stolika barowego bądź stołu jadalnego.

Projekt kuchni z salonem o małym metrażu

Wyzwaniem jest urządzenie kuchni z salonem o bardzo małym metrażu, jednak nie ma rzeczy niemożliwych. W takim przypadku najlepiej, jeśli aneks kuchenny jest ułożony przy ścianach w kształcie litery L lub litery U. Ważną zasadą jest, by nie zamykać przestrzeni, dlatego jeśli kuchnia w kształcie litery U wiązałaby się z częściowym zamknięciem powierzchni nawet z którejkolwiek ze stron, to w małym mieszkaniu, lepiej z takiego pomysłu zrezygnować.

 

Jeśli salon z kuchnią są urządzone na naprawdę małym metrażu, to warto zastosować elementy składane, takie jak np. składany blat jadalny. Dobrym pomysłem będzie rozkładany blat przy ścianie, który będzie rozstawiany wyłącznie na czas jedzenia czy przygotowywania posiłków.

Jak optycznie powiększyć kuchnię z salonem?

Jeśli metraż połączonych pomieszczeń wciąż nie jest dość duży, to można zastosować iluzję optyczną w celu poszerzenia wnętrz. W tym przypadku bardzo pomocne mogą okazać się odpowiednio duże okna. Dadzą one wrażenie otwartej przestrzeni i sprawią, że salon z kuchnią będzie wyglądał na znacznie większy niż w rzeczywistości.

 

Okna mogą być umiejscowione zarówno w przestrzeni kuchennej, jak i wypoczynkowej. Największe optyczne wrażenie zrobią modele, które będą tworzyły wizję szklanej ściany (od podłogi aż po sufit). Jeśli jednak jest to niemożliwe, to warto umiejscowić przy oknach jasne blaty kuchenne, gdyż będą one doświetlać przestrzeń roboczą i optycznie powiększą przestrzeń.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: