Jakie okna wybrać – PCV czy drewniano-aluminiowe

25 lipca 2018

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Okna PCV

Okna PCV, znane również jako okna PVC lub po prostu okna plastikowe, pojawiły się zaledwie kilkadziesiąt lat temu i od tego czasu zrewolucjonizowały rynek okien, na którym niegdyś królowały okna drewniane. Swoją ogromną popularność zawdzięczają łatwiejszej produkcji, a co za tym idzie – niższej cenie. W porównaniu do okien drewnianych tańsze okna PCV są również lekkie i łatwe w utrzymaniu. Okna plastikowe są całkowicie niewymagające – pozwalają się łatwo czyścić i, w przeciwieństwie do okien drewnianych, nie wymagają regularnego lakierowania. Okna PCV będą zdecydowanie dobrym rozwiązaniem, jeśli szukamy okien prostych w użytku i w przystępnej cenie.

Wygodne okna PCV mają niestety również swoje słabsze strony. Pomimo, że same okna plastikowe zachowują funkcjonalność nawet przez kilkadziesiąt lat, ich ramy PCV są podatne na zarysowania, a ich kolor nie jest tak trwały i może ulec delikatnej zmianie. Białe okna PCV mają niestety skłonność do żółknięcia pod wpływem słońca – ten efekt możemy zredukować, pytając producenta o biel tytanową. Z kolei okna kolorowe mogą wyblaknąć. Aby zabezpieczyć okna przed zmianą koloru, możemy wyposażyć je w zewnętrzną nakładkę aluminiową. Okna z nakładką aluminiową oferuje między innymi firma Internorm. Warto zwrócić uwagę, że okna z plastiku są stosunkowo wrażliwe na zmiany temperatury, nie są również tak solidne jak okna aluminiowe czy okna drewniane, dlatego nie zaleca się stosowania okien PCV w dużych przeszkleniach, takich jak szklane ściany.

 

Okna drewniano-aluminiowe

Okna drewniane powoli ustępują miejsca nowemu rozwiązaniu na rynku. Wynalezione w 1983 roku okna drewniano-aluminiowe łączą w sobie elegancję i wytrzymałość. Piękne drewno uszlachetnione dyskretnym laserunkiem oraz lekkie i odporne na warunki pogodowe aluminium to duet na każdą porę roku, zapewniający doskonałą trwałość – nieporównywalnie wyższą niż okna PCV. Marzenia o szklanych ścianach i pięknych szerokich oknach panoramicznych spełniają się dzięki wyjątkowo solidnej konstrukcji. Okna drewniano-aluminiowe doskonale znoszą różnice temperatur i wykazują wyższą twardość niż okna PCV. Dlatego jeśli poszukujemy okien, które sprawdzą się w dużych przeszkleniach, okna drewniano-aluminiowe będą zdecydowanie najpewniejsze. Ponadto okna drewniano-aluminiowe są doskonałym wyborem dla prawdziwych amatorów niepowtarzalnej faktury i zapachu, jakie kryje w sobie naturalne drewno. Są również bardzo modne – w ostatnich latach coraz większą uwagę przywiązujemy do życia w zgodzie z naturą.

Zanim zdecydujemy się na okna drewniano-aluminiowe, zwróćmy uwagę na ich cenę oraz wymagania konserwacyjne. Okna drewniano-aluminiowe są stworzone dla ludzi prawdziwie wrażliwych na piękno i szukających nuty luksusu. Dlatego wymagają odpowiedniej troski – dla osiągnięcia pożądanej wytrzymałości drewnianą część ramy należy lakierować co kilka lat. Pamiętajmy także, że okna drewniano-aluminiowe to wybór dla tych, dla których ważniejsza od ceny jest jakość. Okna drewniano-aluminiowe wymagają skomplikowanego procesu produkcji i w porównaniu z tanimi oknami plastikowymi są bardziej kosztowne.

Najwięcej zależy od jakości wykonania

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na prostsze okna PCV, czy na bardziej luksusowe i wytrzymałe okna drewniano-aluminiowe, pamiętajmy, że okna muszą nam służyć przez wiele dziesięcioleci i o każdej porze roku. Zwróćmy uwagę na najważniejsze szczegóły wpływające na użyteczność i trwałość naszych okien na przykładzie dwóch modeli marki Internorm. Przyjrzyjmy się oknom PCV KF 310 oraz oknom drewniano-aluminiowym HF 310.

Okna trzywarstwowe to obecny standard marki Internorm, dlatego oba modele okien mają w sobie 3 wytrzymałe tafle szkła. Wykazują także wyjątkową izolacyjność cieplną na poziomie 0,62 W/m2k (okna HF 310) i 0,69 W/m2K (okna KF 310). Zarówno HF 310, jak i KF 310 to prawie okna dźwiękoszczelne, albowiem ich izolacyjność akustyczna sięga aż 45 dB. Oba modele zostały także odznaczone certyfikatami antywłamaniowości RC2.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: