Jakie okna do domu energooszczędnego?

1 września 2014

Wybierając okna do domu pasywnego i energooszczędnego staramy się pogodzić dwa pozornie sprzeczne interesy: jak ograniczyć uciekanie ciepła z wnętrza i jednocześnie maksymalnie wykorzystać korzyści promieniowania słonecznego. Stosunkowo łatwo można znaleźć na rynku modele opisane jako „energooszczędne” lub „pasywne”, co nie oznacza, że są one również trwałe i nowoczesne. Dobrym rozwiązaniem jest montaż energooszczędnych okien firmy Internorm, które charakteryzują się wysoką izolacyjnością cieplną i są wykonane z materiałów najnowszej generacji.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Jakie parametry ma okno energooszczędne?

Współczynnik przenikalności cieplnej (Uw) dla okien energooszczędnych wynosi mniej niż 1,0 W/m2k. Okna, w przypadku których wartość ta jest niższa niż 0,8 W/m2k, określa się jako pasywne. Z ekonomicznego punktu widzenia lepiej wybrać więc te drugie, szczególnie, że od 2020 roku osoby decydujące się na wybudowanie energooszczędnego domu (a tym bardziej domu pasywnego) mają otrzymać wsparcie finansowe od państwa – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zobowiązuje się pokryć nawet od 20 proc. do 30 proc. kosztów, o ile budynek zostanie wybudowany w jednym z tych dwóch standardów.

 

Okna do domu energooszczędnego

Wybierając nowe okna najczęściej zastanawiamy się, czy powinny być wykonane z PCV czy z drewna. Z punktu widzenia energooszczędności oba te materiały mogą osiągnąć niskie współczynniki przenikania ciepła, a dzięki zastosowaniu potrójnego oszklenia termoizolacyjnego, przepuszczalność energii całkowitej, czyli współczynnik g okien, może zbliżać się nawet do 62 proc. – w zależności od powłoki i wypełnienia gazem. Decydując się na okna energooszczędne powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ramy, na które składają się wielokomorowe profile uzupełnione izolacją. Takie zestawienie sprawi, że nasze okna będą miały odpowiednio niski współczynnik Uw, który mówi nam ile ciepła może uciekać przez okno. Gwarancją dobrze funkcjonującego, ciepłego okna jest również odpowiedni montaż, który polega na wielowarstwowej izolacji miejsca styku okna z konstrukcją budynku. Eliminuje to ryzyko powstawania mostków termicznych, czyli miejsc, przez które może uciekać ciepło. Trzeba także zwrócić szczególną uwagę na to, czy uzyskało ono odpowiedni certyfikat – np. renomowanego Instytutu Instytutu Techniki Okiennej IFT Rosenheim.

 

Rozplanowanie okien w domu energooszczędnym

W domach energooszczędnych równie ważną kwestią, jak wybór odpowiednich okien, jest ich rozmieszczenie na elewacji oraz umiejscowienie domu na działce. Większość otworów okiennych powinno znajdować się na południowej ścianie domu, aby maksymalnie wykorzystać energię słońca do dogrzewania pomieszczeń. Unikamy umieszczania okien na elewacji północnej. W planach budynków energooszczędnych najczęściej umieszcza się tam wjazd do posesji, garaż lub pomieszczenia gospodarcze, w których nie ma potrzeby montowania dużych okien. Osoby, które prowadzą renowację budynku lub z przyczyn technicznych nie mogą zrezygnować z okien na północnej elewacji, powinny zastanowić się nad zamontowaniem tam produktów o możliwie największej izolacyjności cieplnej.

Dla pasywnego zysku energetycznego z promieniowania słonecznego ważne jest także sąsiedztwo drzew i pobliskich budynków, które mogą niepotrzebnie zacieniać naszą elewację. Dom powinien być umiejscowiony na działce tak, aby możliwie ograniczyć występowanie zacienionych miejsc.

Dodatkowe atuty okien Internorm

Konstrukcja okien pasywnych nie powinna być ukierunkowana jedynie na zminimalizowanie strat cieplnych – ważne jest również to, jak one wyglądają, znoszą upływ czasu oraz próby sforsowania. Innymi słowy, warto zwracać uwagę także na estetykę okien, gwarancję udzielaną przez producenta (co stanowi pewną wskazówkę odnośnie do trwałości danego modelu) i zabezpieczenia antywłamaniowe. Wszystkie okna wytwarzane przez Internorm są pasywne, toteż klient może skupić się na ich pozostałych zaletach – przykładowo, jeśli zależy mu na bezpieczeństwie, powinien zwrócić szczególną uwagę na model KF 500 (m.in. antywłamaniowa szyba P4, w pełni ukryte okucia, klamka z kluczykiem), jeśli poszukuje okna wyróżniającego się nowoczesną stylistyką – na model KF 405, lub każdy inny z linii stylistycznej Studio oraz Home Pure. Nawet okna o klasycznym i tradycyjnym designie (np. HV 350, HF310 czy HF 210), które montuje się nieraz w starych rezydencjach oraz kamienicach, można by z powodzeniem zastosować w budynku energooszczędnym lub pasywnym, ponieważ pod względem technicznym wszystkie produkty Internorm są dopracowane do perfekcji.

 

Podsumowując, wybierając okna do domu energooszczędnego musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim współczynnik Uw okna, który mówi nam, ile ciepła ucieka przez okno. Bardzo ważne także, aby ograniczać straty cieplne, odpowiednio rozmieszczając okna względem kierunków świata. Dzięki przemyślnej inwestycji i produktom wysokiej jakości, zyskamy dom oszczędny i przyjazny środowisku.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: