Jakie karnisze są modne i jak dopasować je do aranżacji wnętrza?

11 kwietnia 2022

Karnisze to drążki, na których wiesza się zazwyczaj firanki lub zasłony, ograniczające ilość światła, wpadającego do mieszkania. Składają się ona z drążków i końcówek, klamer, kółek, wsporników oraz żabek. Listwy karniszowe bardzo często wzbogacone są listwami LED montowanymi od wewnętrznej strony. Warto wiedzieć, jakie karnisze nad oknami zastosować w swoim mieszkaniu.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Jakie karnisze są modne w nowoczesnych wnętrzach?

Wybór każdego elementu aranżacyjnego zależy do stylu, panującego w domu. W przypadku nowoczesnych przestrzeni warto zdecydować się na montaż sufitowych karniszy dobrze podtrzymujących ciężkie tkaniny, zasłaniające duże okna. Najpopularniejsze rozwiązanie stanowią chowane szyny. Wiele modeli wyposażonych jest w system, umożliwiający elektryczne sterowanie rozsuwaniem firan. W przypadku prostych, nowoczesnych aranżacji sprawdzą się natomiast minimalistyczne karnisze  z chromu lub srebra do zasłon z oczkami.

Jakie karnisze są modne w skandynawskich wnętrzach?

Nordycki styl zakłada postrzeganie domu jako funkcjonalnej przestrzeni dostosowanej do potrzeb użytkowników. W takim wnętrzu sprawdzą się zatem szyny sufitowe z lekkimi maskownicami lub proste karnisze na zasłony z oczkami. Będą one świetnie komponować się ze zwiewnymi firanami albo delikatnymi zasłonami. Zastanawiając się nad estetyką karniszy, warto postawić na modele wykonane z drewna o jasnej barwie.

Jakie karnisze wybrać do industrialnego wnętrza?

Styl, nawiązujący do estetyki fabryk, wyróżniają surowość formy i zimna kolorystyka. W aranżacjach tych dominują wysokie okna, nad którymi często montuje się metalowe, szare karnisze. Ich solidna konstrukcja zapewni dobre podtrzymanie długich zasłon wykonanych z ciemnych tkanin. Wielbiciele oryginalnych rozwiązań mogą zdecydować się na montaż karniszy zrobionych z hydraulicznej rury albo stalowej linki. Pierwsza opcja sprawdzi się w przypadku ciężkich zasłon, druga – lekkich firan.

Rodzaje karniszy – materiał wykonania

Karnisze różnicuje się m.in. ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Drewniane modele stanowią świetną opcję dla klasycznych lub rustykalnych wnętrz wypełnionych dekoracjami, nawiązującymi do natury. Karnisze wprowadzą do wnętrza osobliwe ciepło i przytulność. Będą one także dobrze komponować się z meblami i podłogami wykonanymi z naturalnych materiałów. Metalowe karnisze są natomiast świetnym dopełnieniem industrialnych i loftowych przestrzeni. W sklepach znaleźć można drążki o różnorodnym wykończeniu oraz odcieniu. Metalowe karnisze bardzo często mają dekoracyjne zakończenia, stanowiące ciekawy kontrast dla surowych, industrialnych wnętrz.

Rodzaje karniszy – sposób mocowania

Materiał nie jest jedynym kryterium, różnicującym dostępne na rynku drążki,  podtrzymujące zasłony. Istotny jest również sposób mocowania. Karnisze ścienne montuje się nad ramą okienną. W ich obrębie wyróżnia się modele drewniane i metalowe. Karnisze sufitowe montowane są natomiast tuż nad oknem. Zastawiając się nad wyborem odpowiedniego rozwiązania, należy wziąć pod uwagę wielkość danej przestrzeni i odległość górnej ramy od sufitu.

Jakie są rodzaje karniszy sufitowych?

Najprostszy podział tego typu karniszy to ten ze względu na sposób ich montażu. Wyróżnia się zatem karnisze sufitowe natynkowe oraz do zabudowy. Te pierwsze można spotkać w postaci drążków lub szyn, drugie natomiast jedynie w formie szyn. Wyróżnikiem karniszy do zabudowy jest specjalna maskownica, czyli ozdobna listwa, która może stanowić piękną dekorację pomieszczenia.

Zarówno karnisze sufitowe drążkowe, jak i szynowe mogą występować w wersji pojedynczej, oraz podwójnej. Karnisze pojedyncze służą do zawieszenia tylko zasłon lub firan. Pojedyncze karnisze sufitowe świetnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach, np. w salonie w stylu minimalistycznym. Tego rodzaju karnisze można często spotkać w pomieszczeniach, w których na co dzień nie używa się zasłon, np. w kuchniach lub łazienkach z oknem. Na pojedynczym karniszu można zawiesić wyłącznie firankę, natomiast zasłonę z powodzeniem może zastąpić roleta. Na podwójnych karniszach sufitowych można jednocześnie zawiesić i firankę, i zasłony, dlatego są chętnie wybierane przez właścicieli dużych, jasnych salonów. Takie karnisze, które „pomieszczą” obie ozdoby okna, znakomicie sprawdzą się w pomieszczeniach utrzymanych w stylu glamour czy rokoko.

Rodzaje karniszy – sposób wieszania zasłon

Kolejnym kryterium różnicującym karnisze jest sposób mocowania tkanin. Najpopularniejsze rozwiązania stanowią drążki, na których zasłony wiesza się za pomocą taśmy lub oczek. Dostępne na rynku karnisze wykonane są z drewna, metalu albo mosiądzu, co umożliwia dostosowanie elementu do stylistyki wnętrza. Alternatywne rozwiązanie stanowią karnisze szynowe, na których zasłony wiesza się przy użyciu odpowiednich uchwytów lub prostych żabek. Drążki sprawdzą się w przypadku narożnych okien ze względu na możliwość dostosowania kształtu listwy do położenia powierzchni. Ostatni typ to nowoczesne karnisze linkowe, których estetyka dobrze komponuje się z minimalistycznymi wnętrzami.

Jakie karnisze do salonu z dużymi oknami?

Liczne przeszklenia wprowadzają do domu naturalne światło, powiększając zarazem przestrzeń pod kątem optycznym. Mogą one jednak nagrzewać pomieszczenie, dlatego nierzadko konieczne jest zastosowanie długich zasłon. Ich dobre trzymanie zapewnią tzw. panele okienne inspirowane estetyką Japonii. Ekrany można również wykorzystać w celu wydzielenia poszczególnych stref domu. Panele są systemem szyn i wózków, pozwalających na zastosowanie kolorowych parawanów wzbogaconych ciekawymi wzorami. Wśród dostępnych materiałów warto wskazać woal i tkaninę roletową. Panele montowane są na rzepy, dzięki czemu w dowolnej chwili można zmienić zasłonę. W przypadku dużych okien sprawdza się także karnisze szynowe, pozwalające na przesunięcie tkaniny jednym ruchem. Najwygodniejsze rozwiązanie stanowią modele elektryczne. Dzięki nim można regulować dostęp światła słonecznego za pomocą przycisku ściennego lub pilota.

Dobry karnisz powinien spełniać swoje podstawowe zadanie i pasować do wystroju danego wnętrza. Warto pamiętać, by przed montażem wybranego modelu zapoznać się z instrukcjami producenta. Źle przymocowany karnisz nie będzie bowiem dobrze trzymał zasłon.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: