Jak wygląda projekt domu w stylu amerykańskim?

5 stycznia 2022

Projekty domów zza oceanu szturmem podbijają serca Polaków. Coraz więcej osób decyduje się na znany od lat z hollywoodzkich filmów projektu domu w stylu amerykańskim. Takie rozwiązanie architektoniczne jest nie tylko efektowne, lecz także stosunkowo tanie. Czym projekt domu amerykańskiego różni się od tradycyjnych polskich domów?

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Czym charakteryzują się projekty domów w stylu amerykańskim?

Nieregularna bryła w amerykańskim stylu

Projekty domów w stylu amerykańskich od budynków znanych nam z rodzimego podwórka odróżnia przede wszystkim kształt. Dość rzadko mają one kształt regularnej bryły. Dach dość często jest wielospadzisty i nierzadko przyozdobiony jest o wykusze czy uskoki.

W przeciwieństwie do polskich projektów amerykańskie domy dość rzadko budowane są na planie prostokąta. Nie tylko ich bryła ma nieregularny kształt, lecz także ich rzut. Najczęściej jest on bardzo nieregularny, choć zdarzają się projekty domów w stylu amerykańskim, które mają rzut w kształcie litery L – choć takie rozwiązanie nie jest popularne.

Szary dach i jasna elewacja

Najczęściej projekty amerykańskich domów wykończone są spadzistym dachem w odcieniach szarości. Dość charakterystyczna dla domów amerykańskich jest także biała elewacja, którą urozmaicają drewniane szalówki, płytki elewacyjne bądź cegły.

Ozdobne okna w amerykańskim stylu
Bardzo charakterystyczną cechą dla projektów domów w stylu amerykańskim są ozdobne okna. Nierzadko mają one bardzo ozdobne kształty. Wykusze, lukarny czy charakterystyczne amerykańskie okna z parapetem pełnią bardzo dekoracyjną funkcję budynku.

Małe w stylu amerykańskim, to duże po polsku

W Polsce małymi domkami nazywamy budynki o powierzchni do około 100 m2. Nasza architektoniczna mentalność różni się znacząco od amerykańskich domowników, gdyż mały dom w stylu amerykańskim to nieruchomość o powierzchni minimum 130 m2.

W języku amerykańskim istnieje słowo “cottage”, które określa małe domki wiejskie na prowincjach. Choć mogłoby się wydawać, że takie nieruchomości są pewnie malutkie, to Amerykanie nie budują “cottages” mniejszych niż 150 m2.

Przestronna weranda z drewnianą balustradą

Tradycyjny amerykański dom zawsze od strony ulicy ma werandę. Weranda w stylu amerykańskim to konstrukcja, która łączy w sobie polskie pojęcie ganku i tarasu. Najczęściej jest miejsce odpoczynku i spotkań towarzyskich, dlatego nie powinno na niej zabraknąć wygodnych i funkcjonalnych mebli.

Wnętrza typowego amerykańskiego domu

Amerykańska kultura odciska znaczące piętno także na sposobie urządzania powierzchni domowych.

Projekty domów w stylu amerykańskim powinna cechować duża wygoda. Amerykanie mają kilka “patentów”, które rzeczywiście znacząco ułatwiają codzienne czynności. Przykładowo, w każdej amerykańskiej kuchni znajduje się młynek do mielenia resztek jedzenia, który jest idealnym rozwiązaniem na często zapychający się zlew.

Dość charakterystyczne są także gałkowe klamki, które umożliwiają szybkie zamknięcie drzwi za jednym przyciskiem.

Jeśli chodzi o styl urządzania wnętrz, w jakich aranżowany jest prawdziwy amerykański dom, to ciężko wyszczególnić tylko jeden styl wnętrzarski. Dość często aranżacje amerykańskie są urządzane w stylu hampton, glamour oraz nowojorskim.

Ile kosztują domy w stylu amerykańskim?

Domy w stylu amerykańskim to domy prefabrykowane, więc koszt wybudowany takiej nieruchomości marzeń może być znacząco niższy niż w przypadku tradycyjnego polskiego budownictwa. Domy z prefabrykowanych elementów są nie tylko tańsze, lecz także buduje się je znacznie szybciej, co obniża koszty pracowników.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: