Jak urządzić mieszkanie w stylu retro?

10 listopada 2021

Mieszkania retro pomimo upływu lat wciąż cieszą się ogromną popularnością. Funkcjonalne połączenie starych mebli z nowymi technologiami szczególnie w ostatnich latach przybiera na popularności. Co sprawia, że styl retro jest tak chętnie wybieraną inspiracją wnętrzarską i jak poprawnie urządzić mieszkanie w stylu retro? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Styl retro w projektowaniu wnętrz – historia

Aranżacje wnętrz w stylu retro są inspirowane projektami mieszkań z lat 50. oraz 60. XX wieku. Wnętrza z tamtego okresu cechował niezwykły funkcjonalizm architektoniczny. Zgodnie z modernistyczną myślą funkcje mebli czy dodatków musiały podążać za jego formą.

Funkcjonalizm architektoniczny był skutkiem istotnych przemian w technologii wielkopłytowej, które miały miejsce właśnie w latach 50. Przyczyniły się one do rozwoju blokowisk, w których mieszkania miały zwykle do 50/60 m². Wiele osób w pogoni za wielkomiejskim życiem przenosiło się z domów do mieszkań, w których musieli zmieścić dorobek życia.

Projektanci mebli musieli odpowiedzieć na potrzeby klientów, dlatego w latach 50. zaczęto produkować meble, w których funkcjonalność była stawiana na pierwszym miejscu. Wiele elementów aranżacji wnętrz była wielofunkcyjna – słynne wersalki czy meblościanki. Takie rozwiązania pomagały konsumentom na pomieszczenie swoich rzeczy osobistych nagromadzonych przez lata w małych mieszkaniach o metrażu kilkudziesięciu m².

Czym wyróżniają się mieszkania w stylu retro?

Ze względu na to, że w połowie XX wieku masowa produkcja mebli nie była wystarczająco rozwinięta, większość zabudowy we wnętrzach w stylu retro miała bardzo prostą formę. Modernistyczną prostotę mebli, które miały być przede wszystkim praktyczne, uzupełniały wzorzyste dodatki.

Dodatki do mieszkania w stylu retro

We wnętrzu typowego mieszkania w stylu retro można było znaleźć dziesiątki dekoracji o różnych wzorach i kolorach. Akcesoria wnętrzarskie miały przysłonić surowość modernistycznych form.

Ze względu na to, że dość często właściciele nowych mieszkań w blokowiskach pochodzili z prowincji, bardzo charakterystyczne dla wnętrz w stylu retro są kolorowe wazony z polnymi kwiatami, które miały dodawać trochę zieleni w przestrzeni.

Motywy kwiatowe dość często były widoczne także na wszelkich materiałach i dekoracjach. Wielu znawców historii sztuki uważa, że mnogość kwiecistych motywów była spowodowana chęcią wniesienia ducha romantyzmu do surowych miejskich blokowisk.

Okna do mieszkania w stylu retro

Ze względu na to, że styl retro jest pochwałą modernizmu i prostoty, okna do mieszkań w stylu vintage powinny oddawać charakter architektury XX wieku. Powrót do przeszłości zapewnią okna z naturalnego drewna. Stylowe drewniane ramy będą doskonale komponować się z drewnopodobnymi meblami i podłogami.

Warto także zwrócić uwagę na to, by okna miały raczej proste formy. Szalone zdobienia ścian w niestandardowe formy okien mogą niezbyt dobrze oddawać charakter mieszkań XX wieku.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: