Dźwiękoszczelne okna – co wpływa na izolację akustyczną?

20 października 2014

Jak skutecznie walczyć z uciążliwymi dźwiękami dobiegającymi zza okna? To pytanie zadają sobie nie tylko mieszkańcy dużych, zatłoczonych miast. Hałas może atakować nas zewsząd. Niezależnie od tego, czy przyczyną frustracji jest hałaśliwy sąsiad, ruchliwa szosa czy szkoła w najbliższej okolicy, w walce z uporczywymi dźwiękami mogą pomóc nam dźwiękoszczelne okna. Co wpływa na ich dzwiękoszczelność? 

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Jak skutecznie wyciszyć mieszkanie?

Jeśli mieszkamy w hałaśliwej okolicy, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na szczelność wszystkich przegród zewnętrznych w naszym domu, czyli drzwi i okien. W precyzyjnym określeniu naszych potrzeb może pomóc przeprowadzenie specjalistycznych badań. Fachowcy dokonają pomiaru natężenia dźwięku w domu lub mieszkaniu i pomogą w określeniu parametrów okien, które pomogą w walce z hałasem. Być może najskuteczniejszym rozwiązaniem okaże się montaż dźwiękoszczelnych okien, które mają wysoki wskaźnik izolacji akustycznej Rw.

Współczynnik Rw

Wskaźnik Rw jest wyrażany w decybelach i określa o ile zostanie zmniejszony poziom hałasu dobiegający do naszych uszu. Okna, które skutecznie wygłuszą pomieszczania powinny być zbudowane z kilku tafli szklanych o różnej grubości. Jeśli hałasy na zewnątrz są wyjątkowo uciążliwe, warto wybrać okna, których Rw wynosi powyżej 42 dB.

 

Okucia i oszklenie

Ważnym czynnikiem, który wypływa na izolację akustyczną okna jest oszklenie. Chodzi o to, że okna dźwiękoszczelne zazwyczaj posiadają większą liczbę szyb niż zwykłe okna. Ponadto szyby te są wykonane ze szkła o różnej grubości, co zmniejsza powstawanie rezonansu, czyli wibracji, które przenoszą dźwięk. Dodatkowo, dla zwiększenia izolacyjności akustycznej przestrzeń między szybami wypełnia się specjalnym gazem, by jak najlepiej oddzielić pomieszczenie od hałasu na zewnątrz. Jeśli chodzi o okucia, to w oknach dźwiękoszczelnych muszą być one szczególnie solidnie wykonane, ponieważ każde ich odkształcenie zwiększa ryzyko przedostawania się hałasu z zewnątrz. Warto także pamiętać, że im większa powierzchnia okna, tym gorsze jego parametry dźwiękoszczelne.

Szczelny montaż okien

Odpowiednio dobrane okna mogą skutecznie zredukować docierające do naszych uszu hałasy z zewnątrz. Warto jednak pamiętać, że kluczem do pełnego sukcesu jest odpowiednio szczelny montaż, który wyeliminuje tak zwane mostki akustyczne, czyli miejsca o obniżonej izolacyjności dźwiękowej. Niezależnie od tego, jak dobre będą okna, pozostawienie nawet najmniejszej szczeliny w miejscu ich osadzenia w murze sprawi, że hałas nadal będzie przedostawał się do naszego domu. Dlatego montaż dźwiękoszczelnych okien warto zlecić profesjonalistom i bezwzględnie stosować się do wskazówek producenta.

W trosce o nasze zdrowie warto chronić siebie i swoich bliskich przed hałasem. Każdy, kto mieszkał lub mieszka przy ruchliwej ulicy wie, jak uciążliwe mogą być dźwięki dochodzące zza okna. Niestety bardzo często bagatelizujemy negatywne skutki długotrwałego oddziaływania hałasu. Na to, co dzieje się na zewnątrz nie mamy wielkiego wpływu: nie uciszymy przecież samochodów i autobusów, które jeżdżą za oknem. Jednak, montując w naszym domu dźwiękoszczelne okna, możemy sprawić, aby stał się on cichym miejscem, w którym razem z rodziną odpoczniemy od hałasu.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: