Dwukolorowe okna – czy warto je kupować?

3 stycznia 2022

Wiele osób nie może znaleźć spójnej koncepcji na to, jaki kolor okien wybrać. Bardzo często wygląd i kolorystyka elewacji różnią się od tego, co planujemy zrobić wewnątrz budynku. W celu idealnego współgrania ramy okiennej zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz budynku producenci okien przygotowali okna dwukolorowe, które pozwalają na doskonałe dopasowanie okna do wnętrza i elewacji.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Okna dwukolorowe – jak wyglądają?

Okna dwukolorowe to okna, które na zewnątrz i wewnątrz mają inny kolor ramy okiennej. Przykładowo, jeśli w projekcie domu rama okienna miała dębowy kolor, a wewnątrz projektant planuje minimalistyczne wnętrze off-white, w którym drewno zaburzy koncepcję wyłącznej bieli, to klient może zamówić okno dwukolorowe, które z zewnątrz będzie dębowe, a wewnątrz będzie białe. Rozwiązanie banalne, a jakże efektywne!

Najczęstsze połączenia w przypadku okien dwukolorowych
Ze względu na to, że okna dwukolorowe cieszą się rosnącą popularnością, to producenci już od kilku lat zauważają pewne trendy w wyborze okien dwukolorowych. Do najczęstszych zestawień kolorystycznych należą:

  • biel i drewno – taka koncepcja idealnie wpisuje się w stylistykę wnętrz skandynawskich, w których białe tło przełamane jest drewnem. Choć przy zamkniętej ramie biel będzie wtapiać się w jasne ściany, to przy otwartym ułożeniu drewno stworzy wspaniały dodatek kolorystyczny, który będzie doskonale pasował do skandynawskiej stylistyki.
  • czerń i drewno – połączenie kolorystyczne, które najczęściej wykorzystywane jest przy wykończeniu loftowych, industrialnych i modernistycznych projektów domów. Dwukolorowe okna w odcieniu drewna i czerni doskonale uzupełniają surowy klimat takich projektów.
  • białe na zewnątrz i kolorowe wewnątrz – choć taka propozycja może wydawać się nieco ekstrawagancka, to kolorowa rama okienna może być doskonałym uzupełnieniem koncepcji wnętrza. Najczęściej takie dwukolorowe okna wybierane są do pokojów dziecięcych lub/i etnicznych salonów, w których kolory odgrywają “pierwsze skrzypce”…

Czy okna dwukolorowe są droższe?

Dwukolorowe okna są około 20/30% droższe niż klasyczne białe ramy okienne. Czasem zdarza się jednak, że okna dwukolorowe są tańsze niż jednokolorowe. Takie sytuacje dzieją się w przypadku, gdy jednokolorowe okno ma mieć niecodzienny kolor, np. błękitny, a dwukolorowe ma zostać stworzone z bardziej popularnych barw np. bieli i antracytu.

Cena okna dwukolorowego zależy więc także o niestandardowości wybranych kolorów. Im bardziej niestandardowy kolor okna zostanie wybrany, tym wyższa będzie cena ramy dwukolorowej.

Co wybrać – okna dwukolorowe czy jednokolorowe?

Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Bezsprzecznie można stwierdzić, że dwukolorowe ramy okienne pozwalają na znacznie wyższy poziom estetyki. Kolor okna może idealnie zgrać się zarówno z elewacją, jak i wnętrzami budynku. Jednak tanie rozwiązanie po prostu nie zawsze jest konieczne. Czasem jednokolorowe białe okno będzie równie dobrym rozwiązaniem, co okno dwukolorowe – wszystko zależy od projektu domu.

Podejmując decyzję dotyczącą tego, czy wybrać jednokolorowe czy dwukolorowe okno, warto pamiętać o kosztach związanych z zakupem ramy. W przypadku okien dwukolorowych ich cena będzie zazwyczaj wyższa, więc warto zadać sobie pytanie, czy i jak bardzo dwukolorowe okno wpłynie na podniesienie estetyki budynku. Jeśli różnica będzie nieznaczna, to lepszym rozwiązaniem będą tańsze jednokolorowe modele.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: