Dom z antresolą – wady i zalety, jak urządzić? Okna do domu z antresolą

21 września 2021

Coraz więcej osób chcących uzyskać dodatkową przestrzeń, decyduje się na budowę antresoli. Czy projekt mieszkania lub domu z antresolą jest dobrym pomysłem? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – w niektórych mieszkaniach antresola może okazać się zbawienna, jednak nie w każdym pomieszczeniu spełni swoją funkcję.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Co to jest antresola?

Definicja antresoli została dokładnie opisana w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych z dnia 12 IV 2002 roku. Według tegoż rozporządzenia antresola to górna część kondygnacji lub pomieszczenia znajdująca się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia, niezamknięta przegrodami budowalnymi od strony wnętrza, z którego jest wydzielona.

Projekt domu z antresolą – czy warto tworzyć dodatkowe półpiętro?

Antresola może być bardzo przydatna w przypadku domów parterowychpozwala na stworzenie dogodnej przestrzeni do pracy lub odpoczynku bez konieczności rozbudowy budynku. Taka forma wykorzystania przestrzeni jest szczególnie modna w ostatnich czasach za sprawą rosnącej popularności wnętrz w stylu loftowym.

 

Nie każde wnętrze pozwala jednak na konstrukcję antresoli. Półpiętro może zostać stworzone w domu, którego wysokość pomieszczeń nie jest niższa niż trzy metry. Jest to absolutne minimum, które pozwala na budowę niskiej antresoli, która może służyć wyłącznie jako miejsce do spania. Optymalna wysokość mieszkania, w którym można stworzyć wygodną dodatkową przestrzeń w postaci półpiętra, wynosi ponad cztery metry. W przypadku takiej wysokości, przestrzeń zarówno na parterze, jak i antresoli może być w pełni funkcjonalna.

Zalety i wady domu z antresolą

Zalety domów z antresolą:

 • stworzenie dodatkowej przestrzeni w małych pomieszczeniach,
 • możliwość wydzielenia specjalnej strefy w mieszkaniu do pracy bądź spania,
 • duża atrakcyjność wizualna,
 • wrażenie dużej, otwartej przestrzeni.

 

Wady domów z antresolą:

 • brak odpowiedniej prywatności zarówno na parterze, jak i na półpiętrze,
 • szybkie wychładzanie się powierzchni parterowych,
 • duszność (ciepłe powietrze z grzejników unosi się do góry),
 • problemy akustyczne (na antresoli słychać wszystkie hałasy z parteru),
 • duże koszty konstrukcji i budowy antresoli,
 • w przypadku projektu domu z antresolą, z wysokimi, niedzielnymi oknami konieczność wzywania alpinisty do mycia przestrzeni okiennych.

Jak urządzić salon z antresolą?

Dom z antresolą jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które uwielbiają otwarte przestrzenie oraz aktywne życie rodzinne. Antresola pozwala stworzyć naprawdę efektowne aranżacje wnętrzarskie.

 

Przy urządzaniu domu z antresolą należy pamiętać, by przestrzeń parterowa oraz przestrzeń na antresoli urządzone były w spójnym stylu. Przestrzeń antresoli nie jest zabudowana żadną ścianą, dlatego to, co dzieje się na górze, zawsze jest tłem dla aranżacji parterowych. Można to doskonale wykorzystać tworząc spójne kompozycje kolorystyczne, w których przestrzeń antresoli będzie doskonale dopełniać kolory występujące na parterze.

 

Bardzo istotną kwestią jest także zadbanie o bezpieczeństwo, szczególnie gdy z antresoli będą korzystać dzieci lub osoby starsze. Koniecznie wykorzystaj stabilne balustrady ze stali, żeliwa bądź szkła, które zapewnią wszystkim domownikom bezpiecznie korzystanie z dodatkowej przestrzeni.

Jakie okna do antresoli wybrać?

Choć wiele projektów domów z antresolą nie uwzględnia okien na tej dodatkowej przestrzeni, małe okno na półpietrze może zdecydowanie poprawić komfort użytkowania. Jak już wspominaliśmy, ciepłe powietrze we wnętrzu zawsze unosi się do góry, co może być powodem zaduchu na antresoli. Niewielkie okienko wystarczy, by zadbać o odpowiednią wentylację przestrzeni.

 

Bardzo efektownym rozwiązaniem, które wykorzystywane jest przy urządzaniu antresoli w domach z płaskim dachem, jest stworzenie płaskiego sferycznego modułu szklanego, który nie tylko doskonale doświetli antresolę, lecz także zapewni niesamowite doznania wizualne.

 

Właściciele domów z antresolą często decydują się na konstrukcję dużych, niedzielonych okien, które obejmują swoją wysokością zarówno parter, jak i półpiętro. W takiej sytuacji dodatkowe oświetlenie antresoli może być zbędne.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

 • Poznasz filozofię Internorm
 • Doświadczysz możliwości naszych produktów
 • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
 • • w salonie
 • • na budowie
 • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: