Dom pasywny w aspekcie oszczędności i ochrony środowiska

13 listopada 2014

Każdy, kto uważnie obserwuje najnowsze trendy budowlane, może zauważyć, że w ciągu ostatnich lat tym, na co najbardziej zwracają uwagę inwestorzy, jest aspekt oszczędności i dbałości o środowisko naturalne. Nie dziwi więc fakt, że najbliższa przyszłość, także polskiego budownictwa, należeć będzie do rozwiązań energooszczędnych i przyjaznych środowisku. Dom pasywny nadal jest wymagającym przedsięwzięciem, jednak wyjątkowo niskie koszty jego eksploatacji oraz niezaprzeczalne korzyści dla zdrowia i środowiska skutecznie przemawiają do wyobraźni coraz większej liczby inwestorów.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Oszczędny dom pasywny

Moda na budownictwo pasywne jest coraz bardziej widoczna również na rodzimym rynku. Dzieje się tak dlatego, że wzrasta świadomość inwestorów dotycząca nowoczesnych rozwiązań i ich praktycznego zastosowania. Coraz częściej, planując nasze inwestycje, wybiegamy myślami w przód doceniając długofalowe oszczędności. Jak oszczędza dom pasywny? Z założenia w budynkach pasywnych nie ma potrzeby instalowania tradycyjnie rozumianego systemu ogrzewania oraz klimatyzacji. Taki dom sam się grzeje i chłodzi, a do jego ogrzania potrzebujemy maksymalnie 15 kWh/m2/rok. Zapotrzebowanie na energię powinno być w budynku pasywnym pokryte niemalże całkowicie z odnawialnych zasobów energetycznych. Aby osiągnąć jak najlepsze parametry, dom powinien mieć zwartą bryłę, szczelne przegrody zewnętrzne i dobry system wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Nie bez znaczenia jest też dobra orientacja okien względem kierunków świata, dzięki czemu możemy efektywniej wykorzystywać energię słoneczną. Dlatego, decydując się na dom pasywny, który oszczędza energię, powinniśmy uważnie przyjrzeć się działce, na której ma stanąć. Wybierajmy miejsca, które zapewnią dobrą ekspozycję południowych elewacji i umożliwiają umieszczenie wjazdu od strony północnej. W domu pasywnym warto pomyśleć również o energooszczędnych sprzętach gospodarstwa domowego. Dzięki temu możemy mieszkać tanio i ekologicznie, a inwestycja w dom pasywny zwróci się szybciej.

 

Okna do domu pasywnego

Bardzo ważnym elementem składowym każdego domu pasywnego są okna. To przez nie może uciekać nawet do 30% energii. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na ten aspekt podczas wyboru materiałów do budynku pasywnego. Można stwierdzić, że bez okien dedykowanych do budownictwa pasywnego, żaden dom nie osiągnie pasywności, chyba że ktoś chce mieszkać w bunkrze. Oknami pasywnymi można nazwać okna, których  izolacyjność cieplna czyli współczynnik  Uw jest równy lub mniejszy od 0,8 W/m2K. Współczynnik przenikania ciepła musi być potwierdzony certyfikatem placówki badawczej i musi odnosić się do izolacyjności cieplnej całego okna, a nie jednego z elementów składowych. Głównymi zaletami takich okien są odpowiednio zmniejszone straty ciepła oraz możliwość pozyskiwania pasywnej energii słonecznej, dzięki specjalnej szybie solarnej, której współczynnik g – pozyskiwania energii słonecznej jest na poziomie 61%. Taka szyba przepuszcza o 20% więcej energii całkowitej niż oszklenie standardowe, co przekłada się na dodatkowe 20% energii grzewczej dla domowników.

Korzyści dla środowiska naturalnego

Zwolennicy budownictwa pasywnego oprócz widocznej ulgi dla kieszeni podkreślają jego dobroczynny wpływ na ochronę środowiska naturalnego. Dzięki wyeliminowaniu tradycyjnych metod ogrzewania znacznie ograniczamy emisję CO2 do atmosfery. Dom pasywny jest także bez wątpienia zdrowszy niż domy budowane w tradycyjny sposób. Dzięki sprawnym systemom wentylacyjnym, do wnętrza domu wciąż dostarczane jest świeże powietrze. Nie ma też w nim miejsca na wilgoć, w wyniku czego nie rozwija się szkodliwa pleśń. Z ulgą odetchnąć mogą również alergicy. Dzięki szczelnym oknom i nowoczesnym filtrom, do domu nie dostają się pyłki i inne alergeny. W domu pasywnym przez cały rok panuje taki sam korzystny klimat bez udziału standardowego ogrzewania czy klimatyzacji. Pamiętajmy zatem, że myśleć pasywnie znaczy myśleć ekologicznie.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: