Dom pasywny – jakie okna?

12 lipca 2020

Budowa domu pasywnego jeszcze niedawno wydawała się trudnym do osiągnięcia wyzwaniem. Dziś coraz rzadziej wznosi się budynki, których parametry nie spełniają wymogów dotyczących energooszczędności i pasywności. Bardzo ważnymi elementami w takich konstrukcjach są okna. Dowiedz się, jak je wybierać do domów pasywnych.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Dom pasywny – szczelne okna to podstawa!

To właśnie od szczelności stolarki okiennej w znacznej mierze zależy bilans energetyczny budynku. Szacuje się bowiem, że przez okna może „uciekać” nawet 25-40% ciepła. Nie da się więc zbudować domu pasywnego bez prawidłowego wyboru okien. Nie każdy wie jednak, że okna pasywne z założenia nie tylko zabezpieczają budynek przed stratami ciepła, ale również doskonale rozświetlają wnętrza naturalnym światłem słonecznym. Dlatego przy wyborze stolarki warto zwrócić uwagę nie tylko na jej szczelność, ale również dodatkowe parametry, które wpłyną na liczne korzyści z ich użytkowania – zarówno na te ekonomiczne, jak i te dotyczące komfortu przebywania w pomieszczeniach.

Jak wybierać okna do domu pasywnego?

Aby uzyskać pożądane parametry budynku, warto wdrażać założenia pasywności już na etapie projektu. Takie czynniki jak zwarta bryła czy odpowiednie rozmieszczenia i wielkość otworów okiennych i drzwiowych mają duże znaczenie dla późniejszej efektywności energetycznej. Duże przeszklenia warto umieszczać od południowej strony, która jest nasłoneczniona praktycznie przez cały dzień. Dzięki temu okna zadbają o „przechwycenie” odpowiedniej ilości energii ze słońca.

Przy wyborze samej stolarki warto zwrócić przede wszystkim uwagę na dwa kluczowe czynniki – Uw i g. Pierwszy jest współczynnikiem przenikania ciepła – im niższą przyjmuje wartość, tym lepiej. Dla domów pasywnych właściwym wyborem będą okna o wartości Uw wynoszącej mniej niż 0,8 W/(m2K)– tłumaczy Dariusz Olszewski, dyrektor sprzedaży Internorm w Polsce.

Na rynku nie brakuje stolarki spełniającej tego rodzaju normy dotyczące izolacyjności – ma je w swojej ofercie między innymi firma Internorm. Współczynnik g określa zaś zdolność do przenikania energii słonecznej przez szyby (inaczej zwany jest faktorem solarnym). Dzięki temu podczas zimniejszych miesięcy okna działają jak dodatkowe ogrzewanie.

Jakość to podstawa

Kupując okna do domu pasywnego, postaw na renomowanych producentów. Inwestycja może okazać się nieco droższa, jednak na pewno będzie znacznie bardziej opłacalna. Uznane marki uczciwie oznaczają parametry swoich okien oraz dbają o najwyższą jakość wykonania, która przełoży się nie tylko na ich skuteczność, ale również trwałość. Nie zapominaj również, że nawet najlepsze okna mogą nie spełnić swojego zadania, jeśli zostaną nieprawidłowo zamontowane. Dlatego polecamy zakup u dystrybutorów, którzy oferują usługi profesjonalnego montażu.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: