Jakie powinny być okna w domu pasywnym?

2 lipca 2020

Normy budownictwa pasywnego są obecnie mocno wyśrubowane. Dotyczy to również okien, które standardowo wraz z drzwiami stanowią najsłabszy punkty izolacji termicznej budynku. Nie musi tak być, wystarczy zdecydować się na zakup okien pasywnych, odznaczających się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie niższym od 0,8 W/m2K. Wybierając okna do domu pasywnego przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego wartość. Jakie rozwiązania i technologie pozytywnie wpływają na pasywność okien?

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Potrójne oszklenie

Jeszcze kilkanaście lat temu normę stanowiły na polskim rynku okna z podwójnym oszkleniem. Dziś śmiało możemy uznać je za rozwiązanie przestarzałe, ponieważ wypuszczają na zewnątrz zbyt dużo energii cieplnej. Normy budownictwa pasywnego są w stanie spełnić przede wszystkim okna trzyszybowe tworzące wewnętrzne komory, stanowiące dodatkową izolację. Mogą być one wypełnione powietrzem, jednak lepiej sprawdzają się gazy o odpowiednich właściwościach, między innymi argon i krypton.

Klejenie szyby do ramy okiennej na całym obwodzie

Ważnym elementem okien do domu pasywnego jest łączenie szyb z ramą okienną. Aby osiągnąć maksymalną termoizolację, klejenie szyby powinno odbywać się na całym jej obwodzie. W oknach Internorm odpowiada za to technologia I-tec Oszklenie. Warto nadmienić, że przy okazji przyczynia się ona do lepszego zabezpieczenia budynku przed włamaniem przez próbę wyważenia szyby.

Okna wykorzystujące ciepło promieni słonecznych

W budownictwie pasywnym liczy się każda możliwość oszczędzania energii lub zyskania dodatkowego źródła ciepła. Jedno z takich źródeł stanowią promienie słoneczne, które ogrzewają nasze mieszkania nawet w mroźne dni. Jednak w tym przypadku wspomniane potrójne oszklenie izoluje wnętrze od ich działania. Dlatego w oknach Internorm wykorzystuje się unikatową powłokę SolarXPlus pokrywającą szybę, dzięki czemu do wnętrza dostaje się o 20% więcej ciepła promieni słonecznych.

Prawidłowy montaż okien

Oprócz samych właściwości okien, ogromną rolę odgrywa montaż. Wiodący producenci i dystrybutorzy okien przeprowadzają go na własną rękę, co jest gwarancją, że praca zostanie wykonana fachowo, a okna w pełni wykorzystają swoje termoizolacyjne parametry. Dziś standardem jest montaż trójwarstwowy, który izoluje okna przed wilgocią, stanowi termoizolację, a jednocześnie odprowadza wilgoć na zewnątrz.

Wielokrotne uszczelnienie

Kolejnym ważnym elementem konstrukcji okien jest ich uszczelnienie. Najlepiej, jeśli skorzysta się z technologii wielowarstwowej. W oknach produkowanych przez firmę Internorm standardem stało się potrójne uszczelnienie, co zapewnia doskonałe właściwości termoizolacyjne.

Nowoczesna wentylacja

Aby czuć się w domu komfortowo, oddychać świeżym powietrzem, pozbyć się nadmiaru dwutlenku węgla, wilgoci i zarazków, konieczne jest regularne wietrzenie. W przypadku tradycyjnych okien proces ten prowadzi do ogromnych strat ciepła, nawet jeżeli trwa zaledwie kilka minut. Dlatego lepiej zdecydować się na nowoczesne okna pasywne z technologią I-tec Wentylacja, w których wywietrznik jest wbudowany w ościeżnicę. Wietrzenie może odbywać się przy zamkniętym oknie, co zapewnia stały dostęp świeżego powietrza, a specjalna konstrukcja tego mechanizmu zapobiega utracie ciepła.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: