Ciepłe, szczelne, ciche – jak wybrać takie okna

14 listopada 2018

Okna muszą charakteryzować się tymi trzema cechami, kluczowymi dla komfortu, bezpieczeństwa oraz niskich kosztów eksploatacji. Ciepłe, czyli zapobiegające oddawaniu ciepła do otoczenia, szczelne, czyli skutecznie chroniące przed napływem wilgoci do wnętrza budynku i ciche, a więc ograniczające hałas.

Okna, aby spełniały swoją funkcję, muszą charakteryzować się tymi trzema cechami, kluczowymi dla komfortu, bezpieczeństwa oraz niskich kosztów eksploatacji. Ciepłe, czyli zapobiegające wymianie temperatury z otoczeniem, szczelne, czyli skutecznie chroniące przed napływem wilgoci do wnętrza budynku i ciche, a więc ograniczające dźwięki napływające z zewnątrz. Na co więc należy zwrócić uwagę, aby okna spełniały wszystkie te warunki?

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Po pierwsze współczynnik przenikania ciepła

Ochrona przed warunkami zewnętrznymi to podstawowa funkcja okien, którą nie zawsze spełniają one zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Aby się upewnić, że dane okna sprostają naszym wymaganiom, zwróćmy uwagę przede wszystkim na współczynnik przenikania ciepła. Od 2017 roku okna nie mogą mieć współczynnika przenikania ciepła Uw wyższego niż 1,1 W/[m²K], a w przypadku okien pasywnych i energooszczędnych wymagania są jeszcze większe –  Uw nie powinien przekraczać 0,8 W/[m²K]. Im niższe Uw, tym skuteczniejsza ochrona przed utratą ciepła i napływem chłodu do wnętrza budynku. Nietrudno więc sobie wyobrazić, że okna charakteryzujące się Uw na poziomie ok. 0,6 W/[m²K], jak Internorm KF 500, wykazują minimalne straty ciepła i przekładają się na oszczędności kosztów ogrzewania.

Uw dotyczy przenikalności cieplnej całego okna, natomiast Ug przenikalności samej szyby. Ten parametr również ma duże znaczenie, jednak trzeba pamiętać, że zawsze będzie on niższy niż Uw. Będzie on korzystniejszy, jeżeli w oknach zastosowane zostaną szyby SOLARX+, które przepuszczają więcej energii do wewnątrz niż na zewnątrz.

Po drugie klasa wodoszczelności

Dotyczy ona szczelności okna, jednak znacznie rzadziej zwracamy na nią uwagę przy wyborze okna. Powinno skutecznie chronić przed deszczem, co traktujemy bardzo często jako warunek konieczny i naturalny, dlatego uważamy, że „każde okno chroni przed wilgocią”. W rzeczywistości jednak pojawienie się silnego wiatru i ulewnego deszczu może spowodować, że okna nie będą już tak szczelne, za jakie je wcześniej uważaliśmy.

Klasa wodoszczelności informuje nas o tym, przy jakim obciążeniu wiatrem w trakcie deszczu istnieje ryzyko przedostawania się wody do wnętrza konstrukcji okiennej. Im wyższa klasa wodoszczelności, tym większa ochrona przed przenikaniem wody przy silniejszym wietrze.

Po trzecie izolacyjność akustyczna

Każdy marzy o cichych mieszkaniu, w którym odpocznie od zgiełku i hałasu. To marzenie jest trudniejsze do zrealizowania w przypadku mieszkań w centrum miasta, położonych blisko często uczęszczanych ulic i chodników. Okna chronią nie tylko przed czynnikami atmosferycznymi, ale również przed hałasem, jednak w różnym stopniu. O tym, jak bardzo są ciche, informuje nas współczynnik izolacyjności akustycznej Rw. W przeciętnych oknach będzie on wynosił ok. 30-32 dB. O zwiększonym poziomie tłumienia hałasu można mówić już w przypadku okien z Rw na poziomie ok. 35-37 dB. Ale są modele, w których jest ona znacznie wyższy, jak w oknach KF 410 od Internorm, gdzie wynosi do 45 dB.

Ciepłe, szczelne i ciche… 3 cechy, 3 parametry, 3 razy więcej korzyści!

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: