Wyślij zapytanie

WYCENA

Wysoki sufit w salonie – jak go wykorzystać?

Wysoki sufit jest charakterystyczną cechą starych kamienic, a wnętrza z takim stropem są niezwykle przestronne. Na wykorzystanie takiego układu decyduje się też wiele osób planujących budowę domu jednorodzinnego. O czym jednak należy pamiętać, chcąc mieć wysoki sufit w salonie?

Jakie okna wybrać do salonu z wysokim sufitem?

Wysoki sufit czyni z pokoju dziennego prawdziwe serce domu. Dzięki niemu salon łączy się nie tylko z kuchnią i jadalnią, ale również pokojami na piętrze. Wysoki sufit pozwala ponadto na zaprojektowanie ogromnej ściany w formie biblioteki lub galerii obrazów. By nie zaburzyć przestronności salonu, warto wykorzystać w nim ogromne okna. Najlepiej sprawdzą się modele, zajmujące całą ścianę. Przeszklenia wprowadzą także do wnętrza naturalne światło, dzięki czemu stanie się ono przytulne. Jest to niezwykle istotne, gdyż przestronny salon może wydawać się pusty i sterylny. Warto pamiętać, że duże okna wymagają zastosowania rolet – najlepiej zewnętrznych oraz wewnętrznych. Wpadające do salonu słońce, może bowiem być uciążliwe, szczególnie latem. Rolety ułatwią swobodne oglądania telewizji, ograniczając odbicie światła od ekranu. 

 

Wysoki sufit_okna Internorm2

Antresola w domu – czy warto?

Jednym z powodów wyboru projektu domu z wysokim sufitem jest możliwość stworzenia antresoli. To ciekawy zabieg przestrzenny ze względu na położenie półpiętra, które łączy i zarazem dzieli wnętrze. Odpowiednio zaaranżowana antresola pozwala wydzielić na parterze strefę wypoczynkową, jadalną oraz kuchenną bez konieczności stawiania ścian. Półpiętro można także połączyć z salonem efektownymi kolumnami z naturalnego kamienia lub drewna. Czy zatem antresola ma jakieś wady? Jej aranżacja wymaga dobrego rozmieszczenia grzejników tak, by ciepło przez nie wytwarzane, nie kumulowało się jedynie na półpiętrze. Na sezon letni warto natomiast zatroszczyć się o wydajną klimatyzację, by przebywanie na górze w upalne dni było komfortowe.

 

Wysoki sufit_okna Internorm5

Jak urządzić mieszkanie z wysokim sufitem?

Jeśli kupiłeś mieszkanie z sufitem zawieszonym trzy metry nad podłogą, bądź konsekwentny w aranżacji. Duże, wysokie przestrzenie są znakiem rozpoznawczym fabryk. A style odwołujące się do estetyki tych miejsc to loft albo industrializm. Wybór opcji aranżacyjnej zależy od twoich preferencji i potrzeb. Industrializm jest stylem surowszym. Dominują w nim szarości, ceglane odcienie czerwieni itp. Industrialne wnętrze nastawione jest przede wszystkim na użytkowość i funkcjonalność. Ogranicz zatem dekoracje, a jeśli chcesz postawić na dodatki, to wybierz stalowe akcenty. W przypadku mebli najlepiej sprawdzą się proste, geometryczne kształty. Jeśli jednak nie chcesz, by salon z wysokim sufitem był zbyt surowy, postaw na loftową aranżację. Tutaj cieplejsze kolory i bardziej zróżnicowane dekoracje są akceptowane. Pamiętaj jednak o zachowaniu umiaru. Zarówno wnętrze loftowe, jak i industrialne, powinno być przede wszystkim funkcjonalne.

Jakie jeszcze inne zalety ma wysoki sufit?

Wysoki sufit stwarza wiele możliwości i jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia projektującego. Brak stropu wiąże się z ogromnymi ścianami, a ich powierzchnię warto dobrze wykorzystać. Nie zawsze musi to być bogato wypełniona biblioteka. Na dużych, jasnych ścianach doskonale prezentują się płyty winylowe lub instrumenty muzyczne. Wiele osób wykorzystuje takie powierzchnie, by wyeksponować swój sprzęt sportowy. Jeśli jesteś fanem dobrych trunków, duża ściana może posłużyć ci jako efektowne tło dla domowego barku. 

Wysoki sufit_okna Internorm3

Jak obniżyć sufit?

Wysokie pomieszczenia nie każdemu muszą się podobać. Jeśli zatem chcesz optycznie pomniejszyć swój salon, pobaw się odpowiednimi kolorami. Podstawowa zasada to kontrast. Podłogę oraz sufit pomaluj ciemnymi farbami, a ściany pociągnij szarym lub beżowym kolorem. Jeśli natomiast lubisz różnorodność struktur, możesz zdecydować się na wykorzystanie naturalnego kamienia. Marmurowa ściana jest zawsze unikatowa i nie da się znaleźć dwóch identycznie wyglądających tego typu powierzchni. Zamiennikiem kamienia może być drewno o jasnej tonacji. Podobnie jak marmur, materiał ten jest unikatowy ze względu na charakterystyczne usłojenie.

Wysoki sufit to świetne rozwiązanie, dzięki któremu salon wydaje się przestronny i jasny. Warto jednak pamiętać, że taki układ wymaga odpowiedniego rozplanowania poszczególnych stref zarówno na parterze, jak i półpiętrze.

Wyślij zapytanie Okna i drzwi pasywne

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności