Wymiana okien a rozmiar stolarki

Remont domu to idealna okazja, aby trwale poprawić komfort cieplny i akustyczny naszych wnętrz. Wymieniając stare i wyeksploatowane okna możemy znacznie obniżyć nasze rachunki za ogrzewanie domu, a także odświeżyć elewację budynku, podkreślając jej unikalny charakter.

Remont domu to idealna okazja, aby trwale poprawić komfort cieplny i akustyczny naszych wnętrz. Wymieniając stare i wyeksploatowane okna możemy znacznie obniżyć nasze rachunki za ogrzewanie domu, a także odświeżyć elewację budynku, podkreślając jej unikalny charakter. Poniżej doradzamy, o czym należy pamiętać, gdy decydujemy się wymianę stolarki okiennej.

Wymiana okien na większe lub mniejsze

Przed podjęciem decyzji o wymianie okien powinniśmy ustalić przede wszystkim rozmiar stolarki okiennej, aby remont przeprowadzony był zgodnie z przepisami budowlanymi. Jeśli przy wymianie okien konieczne będzie powiększenie lub częściowe zabudowanie otworów okiennych, wówczas prace budowlane będą traktowane jako remont lub przebudowa. Takie działania powinniśmy zgłosić. Jeśli zakres prac remontowych jest większy, może być także konieczne wydanie specjalnego pozwolenia na przebudowę. Kiedy planujemy wymianę stolarki okiennej, powinniśmy pamiętać, że większe i cięższe okna wymagają odpowiednio wzmocnionego nadproża. Dlatego dobrze, jeśli wymianę okien przeprowadza odpowiednio przeszkolona i doświadczona ekipa. Nie bez znaczenia jest także odpowiednia technika montażu okien, zgodna z najnowszymi normami, która zapewni nam ich bezawaryjne funkcjonowanie i pozwoli uniknąć powstawania mostków cieplnych w okolicach okna.

Wstawienie okien o tym samym rozmiarze

Jeśli decydujemy się na wymianę stolarki okiennej, ale zakładamy zamontowanie okien o tym samym rozmiarze, nie ma potrzeby zgłaszać przebudowy, ani starać się o pozwolenie na przebudowę. Z punktu widzenia prawa budowlanego taka wymiana jest zwykłym użytkowaniem rzeczy, wynikającym z prawa własności i uznawana jest za bieżącą konserwację. Niezależnie jednak od tego, czy decydujemy się na okna o takim samym rozmiarze co stare, czy też powiększamy lub zmniejszamy otwory okienne, powinnyśmy dokładnie określić rozmiar stolarki, aby zamówione przez nas produkty idealnie odpowiadały naszym potrzebom.

Dobrze przemyślana i fachowo przeprowadzona wymiana okien może oszczędzić nam niepotrzebnych kłopotów w przyszłości. Dlatego, zanim przystąpimy do renowacji, dokładnie określmy rozmiar stolarki okiennej. Pamiętajmy, że remont należy zgłosić, jeśli jego przeprowadzenie będzie wymagało ingerencji w budynek, czyli powiększenie lub zmniejszenie ościeży. Może się również okazać, że do jego przeprowadzenia konieczne będą pozwolenia.

Wybrałeś pasywne okna
i drzwi dla siebie?

Zamów wycenę lub zadzwoń 801 889 987 Zadzwoń teraz (801 88 99 87)

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności