Wole oko – konstrukcja i cena

Architekci coraz częściej odchodzą od prostej połaci dachu, która jest charakterystyczna dla nowoczesnych projektów. W ostatnich latach możemy zaobserwować powrót do tradycyjnych, polskich struktur pokrycia dachowego, co wiąże się z nagłym wzrostem popularności lukarn. Lukarny znów przodują w projektach domów, a konstrukcja wolego oka zachwyca wielkomiejskich mieszkańców, lecz ten zachwyt nie jest specjalnie podzielany przez cieśli. Jak wygląda konstrukcja połaci wolego oka i czy takie lukarny są drogie w wykonaniu?

Wole oko – skąd ta moda?

Wole oko jest typowe dla staropolskiej konstrukcji dachowej. Swoją ówczesną nazwę zawdzięcza wyglądowi, jednak nierzadko można spotkać się także ze starą nazwą lukarny – dymnik lub wyglądnik. Ten rodzaj połaci dachowej niegdyś był budowany wyłącznie ze względów funkcjonalnych, gdyż doświetlał optymalnie strych i pozwalał na jakiś rodzaj wentylacji najwyższych kondygnacji.

Obecnie wole oko wybierane jest głównie ze względu na powrót do staropolskiej architektury. Zmęczeni wielkomiejskim życiem mieszkańcy coraz częściej przenoszą się z miast do obrzeży, gdzie chcą stworzyć swój pozór wolnego, wiejskiego stylu życia.

 

Jak wygląda konstrukcja lukarny "wole oko"?

Konstrukcja wolego oka wymaga naprawdę wprawionego cieśli, który wie, jak odpowiednio wykonać spadek oraz jakich materiałów użyć do budowy lukarny. Aby wykonać poprawnie wole oko, niezbędne jest precyzyjne określenie: proporcji i spadku połaci, które powinny być uzależnione od wielkości wolego oczka oraz rodzaju dachówki.

Proporcja między wysokością a szerokością ścianki czołowej a wybór dachówki

Zaprojektowanie wolego oczka wymaga znajomości materiałów używanych do pokrycia więźby dachowej. Proporcja wysokości i szerokości ścianki czołowej dla dachówek zakładkowych wynosi 1:8, dla dachówek cementowych 1:10, natomiast dla dachów wykonanych z tzw. karpiówek należy ustalić proporcje nie mniejsze niż 1:5.

Kąt spadku połaci i ściany frontowej wolego oka

Szerokość i wysokość ściany frontowej lukarny w stosunku do kąta spadku połaci wolego oka nie może wynosić mniej niż 12 stopni.

okna nieotwierane

Ile kosztuje lukarna wole oko?

Koszt wykonania lukarny wolego oka może się różnić w zależności od projektu, a także wybranego fachowca. Warto jednak pamiętać, że trudność konstrukcji i drożejące materiały budowlane nie sprzyjają niskiej cenie.

Wole oko może kosztować najmniej 16000 zł, a najbardziej skomplikowane konstrukcje mogą pochłonąć nawet 40000 zł. Z pewnością nie jest to tania inwestycja, jednak lukarna znacząco podnosi wartości estetyczne budynku.

Wyślij zapytanie Okna i drzwi pasywne

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności