Werandy drewniane – co to jest i jak je zbudować? 

Werandy drewniane to klasyczny element niemal każdego amerykańskiego domu, a w ostatnich latach trend zadaszonego tarasu cieszy się także sporą popularnością w naszych rodzimych projektach. Czy drewniana weranda w domu jest dobrym pomysłem i o czym trzeba pamiętać podczas jej budowy? 

Drewniana weranda – co to jest? 

Weranda z drewna to inaczej dobudówka, która umieszczona jest bezpośrednio przy elewacji. Pełni istotną funkcję przedłużenia powierzchni domu, lecz także doskonałego miejsca odpoczynku. Zadaszenie na werandzie pozwala delektować się urokami świeżego powietrza bez względu na warunki pogodowe. 


Weranda a taras – czym się różnią? 

Dość często w kulturze polskiej słowo „weranda” jest używane jako tożsame pojęcie dla tarasu. Jednak nie są to synonimy.  
Podstawową różnicą pomiędzy werandami a tarasami jest dach. Drewniane werandy wymagają dachu, który zapewni ich pełną funkcjonalność niezależnie od pogody, natomiast taras może, lecz wcale nie musi posiadać zadaszenia. Ze względu na to, że weranda powinna tworzyć miejsce do odpoczynku bez względu na warunki atmosferyczne, to dość często konstrukcja werandy ma formę zabudowaną. Zabudowa werandy daje możliwość wypoczynku w każdych warunkach, a także jest świetnym miejscem do przenoszenia zimą największych roślinnych perełek z ogrodu. 


Skąd się wzięły drewniane werandy? 

Choć w obecnych czasach drewniane werandy możemy głównie utożsamić z architekturą amerykańskich domków, to historia werand sięga nieco wcześniej. Co ciekawe, pierwsze wzmianki o werandach można znaleźć w polskich kronikach. Ojciec wybitnego malarza Stanisława Ignacego Witkiewicza w 1891 roku stworzył projekt swojej willi, w której główną funkcję estetyczną na przodzie pełniła właśnie weranda. Willa Koliba – bo właśnie taką nazwę zyskał budynek – do tej pory może być podziwiana przez turystów w Zakopanem, gdyż od 1993 roku znajduje się w niej oficjalne Muzeum Stylu Zakopiańskiego, znanego także jako styl witkiewiczowski. 

Ta historia wskazuje, że w Polsce popularność werand zaczęła rozkwitać dość szybko, w czasie gdy Stany Zjednoczone dopiero formowały swoje państwo. Oczywiście nie wskazuje to na to, że historia werand rozpoczęła się właśnie na naszych rodzimych ziemiach, jednak z pewnością byliśmy jednymi z pierwszych narodowości, które zdecydowały się na tak oryginalną formę dobudówki. 


Czy można zbudować ganek drewniany bez pozwolenia? 

Wiele osób, które zastanawiają się nad budową werandy w domu, szukają informacji o tym, czy na taką dobudowę niezbędne jest pozwolenie. Na szczęście nie. 

W znaczącej większości przypadków werandę można wybudować bez pozwolenia budowlanego. Jeśli będzie ona mieć powierzchnię mniejszą niż 35 m², to wówczas wymagane jest wyłącznie zgłoszenie przebudowy domu. Dokument ze zgłoszeniem nowej zabudowy należy dostarczyć do starosty, który ma 21 dni, by wnieść swój sprzeciw wobec budowy werandy. Jeśli tego nie zrobi, to budowa może zostać rozpoczęta. 


Jak zbudować werandę? 

Budowę werandy należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania przepuszczalnego podłoża. W pierwszej kolejności należy oczyścić podłoże z humusu i rozłożyć na niej agrowłókninę. 

Na przygotowane podłoże najpierw wykłada się warstwę żwiru o grubości około 20 cm, następnie 5 cm podsypki piaskowej i wreszcie betonowe płyty, które należy ubić na poprzednich warstwach młotkiem. 

Po ułożeniu podłogi werandy należy wypełnić fugi drobnym piaskiem i ewentualnie zaimpregnować płytki w celu przedłużenia ich trwałości. 


Korzyści posiadania drewnianej werandy 

  • dodatkowa przestrzeń, która umożliwia spędzanie czasu na świeżym powietrzu o każdej porze roku;
  • ochrona elewacji przed warunkami atmosferycznymi;
  • świetne miejsce na spotkania towarzyskie;
  • drewniane werandy umieszczone z przodu budynku pełnią także istotne funkcje dekoracyjne;
  • powiększenie przestrzeni użytkowej domu;
  • doskonałe miejsce na ochronę roślin przed zimą. 


Czy drewniana weranda w domu to dobry pomysł? 

Drewniana weranda – jak każde rozwiązanie architektoniczne – ma swoje wady i zalety. Z pewnością weranda pozwoli na poszerzenie powierzchni użytkowej domostwa. Ze względu na drewniane zadaszenie będzie także świetnym miejscem do odpoczynku, które można wykorzystać jako miejsce do wspólnego biesiadowania. Bardzo często weranda w amerykańskich domach pełni funkcję miejsca spotkań towarzyskich, dla których ogród jest tylko przyjemnym dodatkiem. 

Co więcej, stworzenie zamkniętej zabudowy werandy pozwala na korzystanie z niej przez cały rok. Nawet w chłodne dni można udać się na nią z dobrą książką i kocem, a wpadające przez szybę promienie słońca pomogą się odpowiednio ogrzać. 
Drewniana weranda ma także niekwestionowane zalety wizualne. Warto podkreślić, że bardzo często pełni ona funkcję wyłącznie dekoracyjną i w tym zadaniu także sprawdza się świetnie. 

Jakie są zatem minusy takiego rozwiązania? Koszt. Cena wybudowania werandy znacząco przewyższa koszty budowy tarasu. Ze względu na konieczność zbudowania zadaszenia, a także (najczęściej) ścian, które będą chronić wnętrze dobudówki w chłodniejsze dni, koszt zbudowania werandy może być nawet kilkukrotnie wyższy.

Wyślij zapytanie Okna i drzwi pasywne

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności