Węgarki - czym są i jak je wykonać?

Dawniej, gdy domy budowano głównie z cegły, przy otworach okiennych montowane były węgarki. Miały one zapobiegać wypadnięciu okna z ościeżnicy i chroniły przed wilgocią. Obecnie, gdy techniki montażu okien bardzo się zmieniły, węgarek nadal gra ważną rolę. Co warto o nim wiedzieć?

 

Węgarek: drzwi i okna. Co to jest?

Węgarek to wystający element przy otworze okiennym lub drzwiowym. Powstaje on w wyniku wysunięcia cegieł w przypadku ścian murowanych, czy też dostawienia pionowych słupków w przypadku ścian drewnianych i betonowych. Jest on oparciem dla ościeżnicy. Dawniej stosowano go po to, aby okno nie wypadło na zewnątrz budynku. Stanowił więc rodzaj zabezpieczenia, a przy tym był bardzo tani w produkcji. Chociaż obecnie znane są już inne techniki montażu okien, dalej wykonuje się ościeżnice z węgarkami. Chronią one przed zacinającymi opadami deszczu czy też silnym wiatrem i zapobiegają powstawaniu mostków termicznych. Chronią też piankę montażową przed zawilgoceniem.

 

Jak zrobić węgarek?

W domach budowanych z cegły wykonanie węgarka ościeżnicy było dość proste, choć wymagało zaplanowania go na etapie budowy ściany i wiązało się z użyciem większej ilości materiałów. Obecnie okna z węgarkiem są bardzo proste do wykonania. Najprościej umieszcza się je w ścianie trójwarstwowej, ponieważ wystarczy tylko zrobić mniejszy otwór okienny w warstwie zewnętrznej. W przypadku ścian jednowarstwowych wykonanych na przykład z betonu komórkowego, bez ocieplenia, do otworu okiennego należy przykleić pocięte na wymiar paski betonu komórkowego o grubości około pięciu centymetrów.

 

W przypadku ścian dwuwarstwowych klasyczny węgarek nie występuje. Jednak po zamontowaniu okna, można stworzyć zamiennik. Najlepiej wykonać go z materiałów termoizolacyjnych. Dobrze sprawdzi się tutaj węgarek ze styropianu. Pocięte paski styropianu należy mocować w ościeżach okien. Przyklejony styropian trzeba zabezpieczyć siatką z włókna szklanego i otynkować. Węgarek okienny należy zamontować po bokach oraz u góry ościeżnicy, natomiast dolną krawędź zabezpiecza parapet. Okno z węgarkiem w nowoczesnym domu ma bardzo praktyczne zastosowanie. Wszystko dlatego, że zmniejszenie otworu zewnętrznego okna minimalizuje ryzyko powstania mostka termicznego.

 

Montaż drzwi bez węgarka - z czym się wiąże?

Węgarek jest bardzo ważny również, jeżeli chodzi o drzwi. Na etapie budowy, czy też przed wymianą drzwi na nowe, należy odpowiednio przygotować otwór pod osadzenie drzwi. Najczęściej montowane drzwi mają regulowane ościeżnice, które są wyposażone w opaski obejmujące mur po obu stronach. Ościeżnica bez węgarka jest znacznie trudniejsza w montażu, a często konieczne jest przycinanie opaski, co negatywnie wpływa na efekty wizualne.

 

Również w przypadku bramy garażowej węgarek pełni istotną funkcję, podobnie jak nadproże, bo to właśnie do tych elementów będzie przymocowana konstrukcja bramy. Muszą one być proste i mają tworzyć równoległą płaszczyznę, aby umożliwić prawidłowy montaż prowadnic i wału napędowego bramy.

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności