W jaki sposób wybrać okna do konkretnego typu pomieszczenia?

W jaki sposób wybrać okna do konkretnego typu pomieszczenia?

Nie zawsze mieliśmy taki wybór okien jak dzisiaj. Jeszcze kilkanaście lat temu dostępne było niewiele modeli o bardzo zbliżonej jakości i zastosowaniu. Trudno było o okna, które można nazwać ciepłymi, bezpiecznymi i cichymi. W salonie, sypialni, łazience, kuchni… w każdym  pomieszczeniu montowano takie same okna. Tak naprawdę jednak każde pomieszczenie stawia przed oknami inne wymagania. Nie wszędzie potrzebujemy lepszej wentylacji i nie wszędzie sprawdzą się dobrze okna w większym rozmiarze.

Do salonu, sypialni, łazienki, kuchni… wybieraj zawsze okna, uwzględniając cechy i przeznaczenie konkretnego pomieszczenia. Tylko wtedy wykorzystasz ich potencjał, a one dobrze sprawdzą się w swojej roli.

Okna do salonu

Spędzasz w salonie najwięcej czasu, to tutaj odpoczywasz, oglądasz telewizję, rozmawiasz z rodziną, pijesz kawę z przyjaciółmi. Często jest też to największe pomieszczenie. Okna muszą mieć więc doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Zwróć uwagę na niskie Uw, jak w oknach drewniano-aluminiowych HV 350 od Internorm, gdzie wynosi ono 60 W/m²K. Wyróżniają się ponadto bezkonkurencyjną dźwiękoszczelnością nawet do 47 dB.

W salonie doskonale sprawdzą się także wielkoformatowe przeszklenia, które otworzą pomieszczenie na świat zewnętrzny, optycznie go powiększą i nadadzą mu lekkości. Polecamy przeszklenia stałe HX 300 i drzwi przesuwne HS 330.

Okna do kuchni

Tutaj gotujesz, przygotowujesz posiłki dla rodziny i przyjaciół. Potrzebujesz więc dobrego oświetlenia, najlepiej w możliwie jak największym stopniu naturalnego. Okna powinny mieć więc wąską ramę, aby powierzchnia szyby była większa – polecamy model KF 310 marki Internorm. Nie mniej ważna jest wygoda ich użytkowania. Musisz mieć do nich dobry dostęp, dlatego nie zastawiaj ich urządzeniami i akcesoriami kuchennymi.

Okna do sypialni

To w tym pomieszczeniu śpisz, budzisz się oraz zasypiasz. Musi tu panować niższa temperatura, najlepiej około 18 stopni Celsjusza, i świeże powietrze. To wymaga częstego wietrzenia. Okna w sypialni powinny więc być wyposażone w zintegrowaną z nim wentylacją. Dzięki niej możesz wietrzyć pokój bez konieczności otwierania okna i przy minimalnych stratach termicznych. System I-tec Wentylacja posiada wbudowany wymiennik ciepła, który ogrzewa zasysane z zewnątrz powietrze wypuszczanym, oraz wymienny fitr oczyszczający. Dzięki niemu zapewnisz sobie świeże powietrze bez kurzu i pyłu, bez hałasu i strat ciepła.

W przypadku okien do sypialni warto także zadbać o możliwość wygodnego zasłonięcia okien. W ofercie Internorm dostępne są okna z wbudowaną żaluzją lub plisą. Dzięki aplikacji I-tec SmartWindow osłoną przeciwsłoneczną możesz sterować z telefonu, leżąc na łóżku. Ponadto wbudowane czujniki światła i temperatury rozpoznają dzień i noc, dzięki czemu można polecić im automatyczną regulację żaluzji w zależności od pory dnia.

Okna do łazienki

Warto mieć okna również w łazience, co nie jest standardem, szczególnie w starszych budynkach i blokach. W tym pomieszczeniu poziom wilgoci w powietrzu może być bardzo wysoki. Świadczy o tym para osadzająca się na szybach po kąpieli. Podobnie jak w sypialni, zamontuj w łazience okna z wentylacją. To pomoże Ci zadbać o wilgoć na odpowiednio niskim poziomie. Jeśli chcesz zadbać o dyskrecję, możesz wyposażyć je w szyby ornamentowe lub żaluzje. Chcąc zapewnić sobie komfort wieczornej kąpieli, zdecyduj się na okna ciche i oczywiście ciepłe.

Teraz już wiesz, jak duże znaczenie dla Twojego komfortu, wygody, oszczędności oraz bezpieczeństwa mają okna dobrze dopasowane do konkretnego pomieszczenia.

Podziel się artykułem ze znajomymi
  • lub poleć artykuł znajomemu

Oceń ten artykuł

5.00 / 5 (1 głos)