W jaki sposób dbać o drewniane okna?

Należą do okien, które postrzegamy jako najpiękniejsze, najbardziej ekskluzywne i efektowne w swoim wyglądzie. Okna drewniane są jednymi z pierwszymi, jednak pierwotnie wyglądały znacznie inaczej, niż obecnie.

Należą do okien, które postrzegamy jako najpiękniejsze, najbardziej ekskluzywne i efektowne w swoim wyglądzie. Okna drewniane są jednymi z pierwszymi, jednak pierwotnie wyglądały znacznie inaczej, niż obecnie. Aktualnie zachwycają swoim niepowtarzalnym designem, często rustykalnym charakterem, naturalnością oraz modnym designem. Dla wielu problemem jest jednak ich pielęgnacja. Drewno to materiał naturalny, potrzebuje zatem szczególnej opieki.

Systematyczna pielęgnacja

Okna drewniane lubią, kiedy się o nie dba. Tym samym odwdzięczają się długoletnim estetycznym wyglądem. W ich pielęgnacji ważna jest systematyczność. Powinno się je myć przynajmniej 3 razy w roku, oczywiście intensywność zależy od wielu czynników – warunków atmosferycznych, odległości budynku od ruchliwej ulicy czy też otoczenie, w jakim się znajduje.

Mycie drewnianych okien przebiega na kilku etapach. Przede wszystkim należy oczyścić ramy z kurzu. W tym przypadku pamiętamy, że mamy do czynienia z drewnem, stosujemy zatem inny środek czystości do drewnianej ramy oraz szyby. Unikamy zdecydowanie amoniaku, który może uszkodzić lakier. Wystarczy tak naprawdę woda i kilka kropli płynu do mycia naczyń, który każdy z nas ma w domu.

Pielęgnacja okien drewnianych, a warunki pogodowe

Systematyczność nie oznacza, że nie powinniśmy zachować trzeźwości umysłu. Skrajnie wysokie temperatury, jak też siarczyste mrozy to nie najlepsze warunki do mycia okien nie tylko ze względu na nasz komfort i zdrowie, ale też na efektywność pielęgnacji i jakość drewna.

Jak już zostało wspomniane, oprócz warunków pogodowych warto uwzględnić w pielęgnacji okien drewnianych środki czystości, które będą dostosowane do specyfiki naturalnego materiału. Po oczyszczeniu ram z kurzu dobrym sposobem jest nałożenie specjalnej pasty do drewna, pozwoli ona usunąć większe zabrudzenia.

Drewno powinno być odpowiednio zabezpieczone, aby wpływ niekorzystnych warunków pogodowych nie wywoływał na jego strukturze nieestetycznie wyglądających zniszczeń. Materiały naturalne się starzeją, podobnie jak skóra człowieka, którą chronimy przed efektami tego procesu. Dla drewna ochroną jest lakierowanie, która zostaje mu zapewniona na kilka lat. Zanieczyszczenia powodują jednak, iż lakier z biegiem czasu przestaje spełniać swoje zadanie, dlatego należy pamiętać o sprawdzaniu stanu lakieru, natomiast co kilka lat przeprowadzać renowację drewnianych okien.

Rozwiązanie na przyszłość okna drewniano-aluminiowe

Najlepszym rozwiązaniem na przyszłość wydają się okna drewniano-aluminiowe, dzięki zewnętrznej nakładce aluminiowej drewno chronione jest przed warunkami atmosferycznymi i nie wymaga konserwacji, a przy tym od wewnętrznej strony okna możemy cieszyć się drewnianą strukturą. Kiedy stare okna drewniane będą nadawać się już tylko do wymiany warto zastanowić się nad zamianą ich na okna drewniano-aluminiowe.

Wybrałeś pasywne okna
i drzwi dla siebie?

Zamów wycenę lub zadzwoń 801 889 987 Zadzwoń teraz (801 88 99 87)

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności