Szyby VSG a ESG – czym się różnią?

Inwestorzy stojący przed decyzją o zakupie okien mogą dość łatwo pogubić się w licznych oznaczeniach i nazwach rozwiązań technologicznych. Problemów mogą przysporzyć m.in. określenia typów szyb. Do najczęściej mylonych należą szyby VSG i ESG. Oba są rodzajami szyb bezpiecznych, jednak są między nimi pewne różnice. Dowiedz się, jakie to różnice i które rozwiązanie będzie lepsze dla Twoich okien.

Czym jest szkło bezpieczne?

Okna mogą być elementami narażonymi zarówno na gwałtowne zmiany temperatur czy ekstremalne warunki pogodowe, jak i np., próby wyważenia czy wybicia szyb. Dlatego tak ważna jest ich solidna konstrukcja. Szyby bezpieczne to najlepszy wybór. Nazywane są w ten sposób elementy wykonane ze szkła, które jest odporne na uszkodzenie mechaniczne oraz wysokie i niskie temperatury. W przypadku rozbicia niweluje zaś ryzyko pokaleczenia znajdujących się w pobliżu osób. Dlatego tego rodzaju szyby są współcześnie stosowane w większości nowo montowanych okien. Bywają jednak różnie nazywane – możesz spotkać się z oznaczeniami takimi jak ESG, VSG lub ESG/VSG. Co oznaczają i które szyby są najlepsze?

ESG – szkło hartowane

Symbolem ESG oznacza się szkło hartowane zwane również bezpiecznym. Zyskało ono takie miano, ponieważ w przypadku rozbicia rozpryskuje się na małe, tępe fragmenty, przez co niweluje ryzyko pokaleczenia do minimum. Taka szyba ma też zwiększoną odporność na obciążenia mechaniczne – w tym uderzenia. Ponadto doskonale radzi sobie przy nagłych zmianach temperatur, nie zmieniając swoich właściwości nawet w bardzo ciepłym otoczeniu. To dlatego może być montowane nawet w pobliżu źródeł ciepła takich jak kuchenki, piekarniki, bojlery, kotły i wiele innych.

szkło tradycyjne
szkło ESG
szkło VSG

VSG (VSG/ESG) – szkło laminowane

VSG to oznaczenie zarezerwowane dla szyb laminowanych, czyli klejonych warstwowo z niewidoczną i niezwykle wytrzymałą warstwą folii. Dzięki temu nawet w przypadku rozbicia szkła, fizyczna przegroda nie zostaje złamana, a wszystkie elementy szyby pozostają na miejscu i tworzą "pajęczynkę". Oznacza to brak odłamków mogących powodować skaleczenie, a także niemożność sforsowania szyby siłą. To dlatego szyby VSG bywają też nazywane antywłamaniowymi.

Szkło VSG jest używane przy produkcji okien, ale również balustrad, szklanych daszków czy schodów. To dlatego, że jest niezwykle bezpieczne i niezawodne. Zaawansowana konstrukcja składająca się z co najmniej dwóch warstw szkła i trzech warstw folii PVB (z dwóch stron szyby i wewnątrz niej, między warstwami szkła) jest odporna na działanie wszelkich czynników zewnętrznych i nie zmienia swoich właściwości w czasie. Tego rodzaju szyby mogą też pełnić dodatkowe funkcje, ponieważ stosowana folia może mieć właściwości dźwiękochłonne. Istnieje również możliwość stosowania kolorowych folii, dzięki którym szkło VSG zyskuje walory dekoracyjne.

Szyby VSG oznacza się klasami antywłamaniowości. Klasa P4 stosowana przez Internorm to taka, która wytrzymałości odpowiada kratom o oczkach 150 mm wykonanym z drutu stalowego o średnicy 10 mm. Aby przyznać klasę P4 szybom, musi ona przejść test polegający na trzykrotnym zrzuceniu na szybę stalowej kuli o masie 4,11 kg z wysokości 9 m. Jeśli szyba pozostanie w jednym kawałku, przyznawany jest certyfikat. – mówi Manuel Hüttermann, inżynier konstrukcyjny Internorm.

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności