Szyby energooszczędne – jak wybrać

Szyba jest największym i najważniejszym elementem okna. Właśnie dlatego wybór odpowiedniego oszklenia jest kluczowy dla izolacji cieplnej całego produktu. Jak jednak poznać, która szyba będzie najbardziej funkcjonalna i sprawdzi się w naszej inwestycji?

Szyba jest największym i najważniejszym elementem okna. Właśnie dlatego wybór odpowiedniego oszklenia jest kluczowy dla izolacji cieplnej całego produktu. Jak jednak poznać, która szyba będzie najbardziej funkcjonalna i sprawdzi się w naszej inwestycji? Dla wszystkich tych, którzy cenią sobie przyjemny klimat wnętrz, niezależnie od pory roku, polecane są szyby energooszczędne, które mogą dodatkowo przyczynić się do zmniejszenia rachunków za energię.

Jaka szyba jest energooszczędna?

Szyba szybie nierówna. Szyby energooszczędne to sprawdzony sposób na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Najlepsze na rynku mają współczynnik przenikania ciepła Ug równy około 0,4-0,6 W/m2K. Porównując różne szyby, warto trzymać się prostej zasady: im niższy współczynnik Ug, tym szyba jest cieplejsza, a straty ciepła mniejsze. Okna pasywne i energooszczędne zwykle mają potrójne lub nawet poczwórne oszklenie. Przestrzeń międzyszybowa wypełniona jest gazem szlachetnym. W większości przypadków jest to argon lub nieco droższy krypton, który ma jeszcze lepsze właściwości termoizolacyjne. Od zewnętrznej strony szyby w oknach energooszczędnych zwykle pokryte są specjalną powłoką, która dodatkowo ociepla okno.

Szyba, która chroni i grzeje

Ciepła szyba to nie wszystko. W domach pasywnych duży nacisk kładzie się na bierne pozyskanie energii słonecznej, dzięki czemu okno pełni funkcję grzejnika. Dobre szyby energooszczędne powinny więc łączyć w sobie maksymalną izolacyjność cieplną i wysoki wskaźnik przepuszczania energii słonecznej. Odpowiednio dobrane oszklenie pozwoli nam uzyskać dodatni bilans energetyczny i czerpać zyski solarne nawet z rozproszonego światła słonecznego.

Ciepła ramka dystansowa

W oknach wieloszybowych, pomiędzy taflami szkła znajduje się ramka dystansowa. To dzięki niej możemy wypełnić przestrzeń międzyszybową gazem szlachetnym. Aby miejsce osadzenia ramki dystansowej nie stanowiło mostka cieplnego, czyli miejsca o obniżonej izolacyjności termicznej, w oknach energooszczędnych zamiast tradycyjnych ramek dystansowych wykonanych z aluminium stosuje się ramki ze stali szlachetnej. Maksymalną efektywność energetyczną okien zapewnią ramki dystansowe ISO firmy Internorm.

Jeśli planujemy budowę lub termomodernizację domu pamiętajmy o oknach. Produkty najlepszej jakości, wyposażone w szyby energooszczędne i ciepłe profile, pozwolą nam znacznie oszczędzić na kosztach ogrzewania.

Wybrałeś pasywne okna
i drzwi dla siebie?

Zamów wycenę lub zadzwoń 801 889 987 Zadzwoń teraz (801 88 99 87)

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności