Świetliki dachowe – co to jest i czym się różni od okna?

Naturalne światło jest bardzo ważne dla dobrego samopoczucia, dlatego niemal wszyscy architekci polecają, żeby w każdym pomieszczeniu znajdował się choć jeden otwór okienny. W przypadku poddasza do wyboru mamy tradycyjne okna dachowe oraz nowoczesne świetliki. Czym różnią się oba rozwiązania i gdzie lepiej sprawdzi się świetlik dachowy?

Świetlik dachowy – co to takiego?

Świetlik dachowy to przeszklona konstrukcja dachowa, która wyposażona jest w tunel. Składa się z modułu dachowego, tunelu oraz elementu sufitowego. Są one bardzo ciekawą i nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych okien dachowych.

Gdzie warto zamontować świetliki dachowe?

Świetliki dachowe montuje się na dachu płaskim. Co więcej, choć zapewniają one odpowiednie doświetlenie, to są nieotwieralne. Z ich pomocą nie przewietrzymy więc pomieszczeń. Najczęściej dachowe świetliki montowane są na dachach bardzo wysokich budynków, np. biurowców czy centrów handlowych.

Rodzaje świetlików dachowych

Świetlik dachowy kopułkowy

Najpopularniejszy świetlik dachowy. Najczęściej montowany jest w budynkach przemysłowych oraz budynkach użytkowych. Ich konstrukcja wystaje ponad poziom dachu i ma wypukły kształt, który sprawia, że świetlik efektywnie naświetla wnętrza. Co ważne, kopułkowe świetliki polecane są do montażu wyłącznie na dach płaski.

Świetlik dachowy płaski

Ich konstrukcja jest bardzo podobna do świetlika kopułkowego, jednak nie wystaje on ponad powierzchnię dachu. Swoim wyglądem płaskie świetliki przypominają nieco zwykłe okna dachowe. Taki rodzaj doświetlenia wnętrz stosowany jest głównie na dachach ukośnych.

Świetlik dachowy tunelowy

Świetliki tunelowe znane są także jako świetliki rurkowe. Zbudowane są z rury, która sięga od powierzchni dachu do wnętrza pomieszczenia. Pasma świetlne prowadzone są w sposób punktowy, dlatego nie zapewniają one dużej ilości światła. Świetlik tunelowy to bardzo sprytne rozwiązanie, w których naturalne doprowadzenie światła jest niemożliwe. Rura świetlika wyłożona jest odbijającą warstwą, która pozwala doświetlić pomieszczenia, w których montaż okien dachowych jest niemożliwy.

Świetlik dachowy łukowy

Świetliki podobne do kopułowych, lecz różni je kształt oraz rozmiar. Mają bowiem łukową formę, która doskonale sprawdza się w przypadku doświetlenia wielkopowierzchniowych przestrzeni.

Świetlik dachowy piramidalny

Świetlik o kształcie piramidy, który jest wyższy niż tradycyjne wersje kopułkowe. Kształt takich świetlików niemal całkowicie zapobiega gromadzeniu się na nich zanieczyszczeń. Co więcej, często mają klapę do wentylacji, która pomaga przewietrzyć pomieszczenia.

Świetlik czy okno dachowe – co wybrać?

Bezsprzecznie świetliki dachowe zapewniają mniejszą ilość światła niż tradycyjne okna dachowe. Mogą one stanowić więc dobry element oświetleniowy w miejscach, gdzie zamontowanie okien dachowych jest niemożliwe.

Ze względu na pionowy strumień światła, który dają świetliki dachowe, dość często wykorzystywane są w pomieszczeniach, gdzie spełniają funkcję „lampki”. Świetlik dachowy umieszczony np. nad biurkiem może idealnie doświetlić naturalnym światłem przestrzeń nablatową. Taka alternatywa jest

Świetliki dachowe – jak je zamontować i ile kosztują?

Zarówno montaż, jak i cena świetlika dachowego różni się od jego rodzaju. Świetliki tunelowe ze względu na rurę w konstrukcji są montowane inaczej niż kopułkowe, jednak niezależnie od tego, jaki rodzaj świetlika wybierzemy, jeśli ma być on zamontowany na gotowym dachu, to konieczny jest częściowy demontaż. Przed zamontowaniem świetlika należy zamontować kołnierz uszczelniający, w którym osadza się element.

Średnia cena świetlika dachowego waha się od 1500 do 3000 zł.

Wyślij zapytanie Okna i drzwi pasywne

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności