Styl secesyjny w domowym zaciszu

Początkowo styl secesyjny dominował w architekturze i w sztuce.  Dopiero z czasem zaczęto go wykorzystywać w przestrzeniach użytkowych. Tym, co  go wyróżnia, jest bogactwo ornamentów i zdobień.

Cechy charakterystyczne stylu secesyjnego

Styl secesyjny stawia na faliste linie i wzoruje się na roślinnych ornamentach, dzięki czemu nie sposób pomylić go z żadnym innym dekoracyjnym stylem. Charakterystyczne dla niego jest przede wszystkim to, że inspiracji poszukuje w naturze. Po prostu styl secesji bazuje na tym, co natura stworzyła sama, bez żadnej pomocy i ingerencji ze strony człowieka.

Styl secesja to wyraz buntu przeciw tak popularnym przed nim geometrycznym kształtom. Secesja w sztuce to zwrot w kierunku harmonijnego łączenia ze sobą wielu różnych dziedzin, a przede wszystkim: malarstwa, architektury i grafiki projektowej. Przepych i bardzo bogata ornamentyka to znaki rozpoznawcze secesji w architekturze. Zresztą, secesyjna architektura nadal zachwyca i nawet współcześni architekci, mniej lub bardziej śmiało, odwołują się czasami do jej najbardziej rozpowszechnionych założeń. Faliste linie i odwrót od geometrycznych faktur to w tym wypadku podstawa, czy też rodzaj punktu wyjścia do coraz bardziej śmiałych i zaskakujących dekoracyjnych rozwiązań.

Styl secesyjny – bogactwo i przepych w najlepszym wydaniu

Ten styl jako pierwszy zyskał odzwierciedlenie tego, że rzemiosło to również jest rodzaj sztuki. Tego rodzaju tendencja bardzo mocna zaznacza się w detalach. W końcu trudno wyobrazić sobie meble secesyjne bez bogatych ornamentowych zdobień. Stylizowane obrazy i ramy także zawierają dekoracyjne zdobienia. W przypadku stylu secesyjnego nic nie zostaje pozostawione przypadkowi. Stąd też nawet lampa secesyjna będzie charakterystyczna – z motywami zwierzęcymi albo roślinnymi. Secesyjne meble, podobnie jak secesyjna sztuka, rządzą się takimi samymi regułami – faliste linie i wysmuklone kształty, to ich cechy dystynktywne. Co jeszcze można do nich zaliczyć?

Najbardziej rozpoznawalne elementy aranżacji w stylu secesyjnym

Do elementów wystroju w secesyjnym wnętrzu z pewnością zaliczają się duże, najlepiej drewniane okna. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na wymianę okien, by uzyskać pełen wystrój pomieszczenia w stylu secesyjnym. W takim wypadku wystarczy zamontować drewniany parapet lub zamówić usługę oklejenia ramy okiennej specjalną folią w kolorze drewna.

Często główną i jedyną ozdobą okien w stylu secesyjnym są bogato marszczone kwieciste firany. Za dnia, gdy okna są odsłonięte, zapewniają one znaczną ilość naturalnego światła, a wieczorem, gdy zasłony lub żaluzje przysłonią szyby, można się cieszyć klimatycznym i punktowo rozmieszczonym oświetleniem. Wówczas poza lampą, bardzo dobrze sprawdzą się mosiężne kinkiety (np. w kształcie finezyjnie zakręconych kwiatów).

Secesyjne meble nie byłyby kompletne bez dodatków. Tym samym na stołach muszą się znaleźć obrusy, na komodach serwety, a na kanapach poduszki. Jeśli chodzi o wykorzystywane tkaniny, to z pewnością sprawdzą się w tym wypadku: jedwab, welur i dobrej jakości len. Gama kolorystyczna dla secesyjnego stylu jest dość szeroka – obok odcieni pomarańczy, żółtego i zieleni, bardzo dobrze będą się prezentowały również beże. Odmienne faktury i różne ich rodzaje, jak najbardziej można ze sobą mieszać – zwierzęce i roślinne wzory także i tutaj są mile widziane.

Secesja we wnętrzu to ukłon w kierunku różnorodności

Dla stylu secesyjnego typowy jest przepych, ale taki odpowiednio wysublimowany – bez półśrodków i tanich zamienników. Zestawiać można ze sobą drewno, szło, a nawet i kute żelazo. Wszystkie te tworzywa bardzo ładnie uwypuklają indywidualny charakter poszczególnych (urządzanych w tym stylu) pomieszczeń.

Kute elementy to znak rozpoznawczy wielu secesyjnych wnętrz. W taki sposób ozdabiane są np. elementy niektórych z mebli, balustrady, a nawet patery na ciasta oraz owoce. Secesja to dopracowana w najdrobniejszych detalach elegancja z nutą blichtru, harmonii oraz spójnej pod względem kompozycyjnym różnorodności. W tak urządzony wnętrzu dobrze będzie czuł się każdy, kto wyżej niż minimalizm docenia urodę i piękno stonowanego przepychu.

Wyślij zapytanie Okna i drzwi pasywne

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności