Styl japandi – czym się charakteryzuje?

Styl japandi to sposób aranżacji wnętrz, który stawia na minimalizm i funkcjonalność. Będzie idealnym wyborem dla osób lubiących naturalne materiały i stonowane kolory. Jeśli zależy ci na wystroju, który sprzyja wyciszeniu, z pewnością docenisz to połączenie japońskiej i skandynawskiej estetyki. Jak urządzić mieszkanie w stylu japandi?

Styl japandi to trend stosunkowo nowy. Najpierw rozpowszechnił się w Australii. Dziś jednak możemy obserwować go już na całym świecie. Używa się w nim przede wszystkim bieli, beżu, ewentualnie jasnych szarości oraz odcieni, które kojarzą się z naturą, czyli np. ziemistych kolorów. Wnętrza w stylu japandi są przestronne i minimalistyczne, ale przytulne jednocześnie.

Styl japandi, czyli inspiracja Japonią i Skandynawią 

Mieszkania w Japonii urządzane są dość ascetycznie i tak samo jest w przypadku stylu japandi. Styl skandynawski również stawia na minimalizm i funkcjonalność. Skandynawowie także nie lubią nadmiaru dodatków. Japończycy wybierają jednak ciemniejsze drewno, natomiast w stylu japandi dominuje biel i odcienie jasnego drewna. Jest to niepodważalny wpływ stylu skandynawskiego, w którym operuje się głównie bielą.  

Styl japandi a spokój ducha 

Styl japandi ma zapewniać harmonię i spokój we wnętrzu mieszkalnym. Bliski kontakt z naturą, afirmacja codzienności, stronienie od zbytku – to japońska filozofia, która ma swój wyraz w tego rodzaju aranżacjach. Wnętrza w stylu japandi sprzyjają medytacji i kojeniu zszarganych nerwów. Choć mieszkania w stylu skandynawskim także są na swój sposób przytulne, to wnętrza w stylu japandi wydają się mieć w sobie więcej „duszy”. 


Wielu osobom zależy na tym, by odnaleźć w swoim domu spokój ducha. Wyobraźmy sobie wieczór po trudnym dniu. W minimalistycznym i przytulnym mieszkaniu odetchniemy. Wnętrze w stylu japandi wygląda jak wprost stworzone do odpoczywania przy relaksacyjnej muzyce z ulubioną książką i ciepłą herbatą w dłoni. Jeśli doskwiera Ci przebodźcowanie, a dom uważasz za miejsce przeznaczone do wypoczynku i ukojenia nerwów, styl japandi jest stworzony dla ciebie.  

Styl japandi – naturalne materiały 

Materiały, jakich używa się w tym stylu, to przede wszystkim takie, które oferuje nam natura – drewno, kamień, len czy bambus. Styl japandi znajduje szerokie zastosowanie dla drewna. W takiej aranżacji zobaczymy wiele przedmiotów z tego naturalnego materiału. Mogą to być: niskie stoliki kawowe, stół jadalniany, klosze lamp, krzesła czy drewniane doniczki na kwiaty. W tym stylu mile widziane są nawet ściany pokryte drewnem, co jest typowe dla mieszkań azjatyckich.

Styl japandi – jak urządzić mieszkanie? 

Mieszkanie w stylu japandi musi być przede wszystkim praktyczne. Nie ma w nim miejsca na przepych i krzykliwe dodatki. Meble reprezentujące styl japandi nie mogą być wysokie i przytłaczające. We wnętrzu urządzonym w duchu tego stylu powinno być bardzo jasno i przytulnie. Atmosfera, jaka panuje w mieszkaniu w stylu japandi, ma koić i pozwolić odpocząć.

 

Unikajmy trzymania przedmiotów na widoku – zostawmy tylko te niezbędne. W stylu japandi design jest z reguły surowy i możliwie jak najprostszy. Nie ma tu miejsca na skomplikowane bryły mebli czy bogate ornamentacje. Musi być prosto i funkcjonalnie – jak w Japonii i Skandynawii.

 

Styl japandi mogą świetnie dopełnić bambusowe parawany. Możemy w ten sposób połączyć salon z kuchnią lub nawet z sypialnią! Ciekawym rozwiązaniem do salonu mogą być fotele wykonane z połączonych ze sobą bali drewna – doskonale wpiszą się w styl japandi. Mile widziane w tego rodzaju aranżacjach są także krzesła wykonane z bambusa lub wikliny. Salon w stylu japandi powinien mieć duże okno i liczbę mebli ograniczoną do minimum. Natomiast kuchnia japandi będzie wyglądała świetnie, jeśli zestawimy jasne, najlepiej białe szafki, z teksturą drewna. W sypialni stylu japandi nie może znajdować się wiele rzeczy. Najważniejsze w tym pokoju jest łóżko, w którym możemy odpocząć po całym dniu. Łóżka dobrze pasujące do stylu japandi to takie, które imitują materac umieszczony bezpośrednio na podłodze. Zadbajmy też o ciepłe oświetlenie, które doda tym pomieszczeniom przytulnej atmosfery.

 

Jeśli chodzi o elementy ozdobne – stawiajmy na minimalizm. Niech dekoracjami zostaną drewniane, bambusowe lub papierowe lampy, a także lustra – w ten styl świetnie wpisują się eleganckie, popularne w Skandynawii, okrągłe lustra. 

Styl japandi – jakie okna wybrać? 

W mieszkaniu w stylu japandi doskonale sprawdzą się duże okna panoramiczne – podobnie jak w stylu art deco. Jednak w art deco takie okno miało mieć funkcję unowocześniającą wnętrze pełne antyków. Natomiast ze stylem japandi okna panoramiczne świetnie współgrają, ponieważ bardzo dobrze wkomponowują się w minimalistyczne wnętrze. Ponadto zapewniają piękne widoki, co daje nam poczucie bliższego kontaktu z naturą – a to jest w stylu japandi bardzo istotne. Ważne jest także odpowiednie oświetlenie wnętrza – powinno być jasne i ciepłe. Mieszkanie pełne naturalnych materiałów, a za oknem widok na las, wschody i zachody słońca. Czy nie brzmi to kojąco? 


Jeśli chodzi o ozdabianie okna – jeśli mamy taką możliwość, unikajmy tego. Zasłonimy sobie w ten sposób to „okno na świat przyrody”. Nie stawiajmy na ciężkie zasłony, które nie będą pasować do reszty wnętrza. Jeśli jednak w okolicy mamy sąsiadów i chcemy uniknąć uczucia dyskomfortu bycia obserwowanym lub jeśli potrzebujemy do snu całkowitej ciemności, zainwestujmy w rolety. 

Styl japandi a modne lampy

Styl japandi stawia na klimatyczne oświetlenie. Jak zostało omówione wyżej, ważny jest dobry dostęp do światła słonecznego, co zapewnią duże okna. Należy zadbać jednak również o oświetlenie sztuczne. Coraz większą popularnością cieszą się lampy w stylu japandi. Najczęściej spotyka się je w kształcie stożka. Z czego taka lampa jest wykonana? W stylu japandi lampa ma najczęściej drewniany lub bambusowy klosz, co cieszy się zainteresowaniem ze względu na oryginalność. Niektóre lampy w stylu japandi przypominają azjatyckie lampiony. Jednak zawsze są w stosowanej kolorystyce – najczęściej w bieli. Nie znajdują się na nich żadne ozdobniki. Takie lampy wykonane są z papieru i drewna. Widać w nich także inspirację Skandynawią, ponieważ podobnie jak skandynawskie lampiony, ich kształt zbliżony jest bardziej do kuli, niż w przypadku tradycyjnych lampionów znanych z Azji. 
 

 

Okazuje się, że Azja i Skandynawia mają ze sobą więcej wspólnego, niż na pozór się wydaje. Owocem tego ciekawego połączenia jest właśnie styl japandi. Gdy znamy już podstawy urządzania mieszkania w stylu japandi oraz główne myśli, jakie mu przyświecają, możemy zacząć planować własną aranżację. Pamiętajmy o minimalizmie, drewnie i dobrym oświetleniu, które zapewnią panoramiczne okna bez dodatku firan. 

Wyślij zapytanie Okna i drzwi pasywne

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności