Styl francuski w polskich domach i mieszkaniach – charakterystyka

Styl francuski nawiązuje do okresu panowania Ludwika XIV określanego mianem Króla Słońca. Nurt ten miał istotny wpływ na architekturę pałacową, sztukę ogrodową, ceramikę, meblarstwo oraz wystrój wnętrz. Obecnie wiele domów aranżuje się z wykorzystaniem elementów, nawiązujących do francuskiego baroku. Warto wiedzieć, jak zrobić to w obrębie swojej przestrzeni.

Jaka jest charakterystyka stylu francuskiego?

Styl francuski dominował od 1661 r. do 1710 r. Stosowano go nie tylko przy aranżacji wnętrz pałacowych, ale również domów położonych na prowincji. Pod zarządem Colberta osiągnięto jednolitość stylu francuskiego przez podporządkowanie artystów określonym wymogom. Dominowały wówczas bogate i reprezentacyjne formy. Bardzo często nawiązywano do sztuki antycznej. Najpopularniejszym dekoratorem był Charles Le Brun. Po 1690 roku styl francuski zyskał lekkość. Zubożeniu uległa natomiast forma. Najpopularniejszym dekoratorem w tym okresie był Jean Bérain. W okresie rządów Ludwika XIV wpływ architektury na meble stał się mniej widoczny. Dominowała natomiast oryginalna, czysta forma. Rozwinęła się także markieteria, stanowiąca technikę zdobienia płaszczyzn. Na meblach pojawiły się także okucia wykonane z brązu lub złota.

 

Jakie meble sprawdzą się w stylu francuskim?

Chcąc zaaranżować dom w stylu francuskim, warto zdecydować się na drewniane, bogato rzeźbione meble. Dopełnieniem sypialni mogą być komody i duże szafy. Warto połączyć je z łożami, których estetyka nawiązuje do okresu panowania Króla Słońca. W salonie sprawdzą się proste fotele. Wielbiciele oryginalnych rozwiązań mogą ponadto postawić na szezlongi z poręczą. Jeśli salon łączy się z jadalnią, warto wypełnić przestrzeń składanymi i mobilnymi taboretami. Wyróżnikiem stylu francuskiego są również meble szkieletowe. Do jadalni warto więc wybrać stół z nogami typu en gaine (o kwadratowym przekroju, krzyżujące się) lub en console (w kształcie litery „S”). Jeśli dom posiada część biurową, można zdecydować się na wykorzystanie bogato zdobionej biblioteki. Będzie ona dobrze łączyć się z biurkiem wspartym na ośmiu nogach.

okna do rezydencji od Internorm z Austrii 

Co to są drzwi francuskie?

Aranżując mieszkanie, warto zastanowić się nie tylko nad elementami wypełniającymi dane wnętrze, ale również odpowiednimi rozwiązaniami, oddzielającymi poszczególne pomieszczenia. Drzwi francuskie wyróżniają się elegancją i lekką formą. Są one dwuskrzydłowe i wypełnione przeszkleniami. Drzwi francuskie często oddzielają salon od tarasu. Dzięki nim wnętrze zyskuje naturalne światło, co wpływa na powiększenie przestrzeni pod kątem optycznym. Wielbiciele klasycznych rozwiązań mogą zdecydować się na wybór drewnianych drzwi francuskich. Nic jednak nie szkodzi na przeszkodzie, by zastosować aluminiowe konstrukcje lub te wykonane z PCV. Warto również zastanowić się nad wyborem odpowiedniego przeszklenia. Dostępne są bowiem gładkie tafle lub szprosy. Pierwsze rozwiązanie sprawdzi się w nowoczesnej aranżacji. Klasyczne wnętrze warto natomiast podkreślić szprosami. Drzwi francuskie oddzielają nie tylko salon od tarasu. Można je bowiem stosować pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami w obrębie domu. Wewnętrzne drzwi francuskie są niezwykle eleganckie. Stanowią one świetne rozwiązanie w przypadku aranżacji mieszkania położonego w starej kamienicy.

 

Drzwi francuskie – gdzie kupić?

Zarówno drzwi francuskie, jak i okna w tym samym stylu można nabyć u dobrych producentów, niekoniecznie tych pochodzących z Francji. Są to bowiem dosyć popularne rozwiązania w stolarce budowlanej, zatem nietrudno jest je znaleźć. Co więcej, możliwe jest również zamówienie tego typu drzwi i okien wykonanych na wymiar.

 

Jakie dekoracje sprawdzą się w stylu francuskim?

Uzupełnieniem bogato rzeźbionych mebli mogą być wazony z kwiatami lub przedmioty, nawiązujące swoją formą do liści lilii, nenufarów, palm, itp. Świetnie sprawdzą się również ozdoby w kształcie muszli. We wnętrzach w stylu francuskim często wykorzystuje się lambrekiny. Jest to długi, wąski pas tkaniny wycięty od dołu w zęby i zdobiony frędzlami. Element ten można zastosować jako zasłonę, firankę lub ozdobę nad drzwiami. W tradycyjnych wnętrzach świetnie sprawdzą się maszkarony w postaci ludzkiej głowy, czy też bohatera mitologicznego. Z łatwością można kupić je na różnorodnych aukcjach i w sklepach z elementami aranżacyjnymi. Ich cena zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane. Najtańsze maszkarony kosztują kilkadziesiąt złotych, najdroższe – kilka tysięcy.

okna hf 410 do sypialni kwadrat 

Jak łączyć poszczególne elementy aranżacyjne?

Styl francuski uwielbia kontrastowe zestawienia. Dobierając kolor ścian, warto zatem postawić na stonowane barwy, stanowiące świetne tło dla wyrazistych akcentów. Na takich powierzchniach powinny również wybijać się nieregularne kształtem plamy. Dzięki temu ściana będzie przypominać płótno obrazu francuskiego twórcy. Zasadę kontrastu można również wykorzystać w elementach dekoracyjnych. Na jasnych ścianach warto wówczas powiesić czarno-białe fotografie. Mogą to być rodzinne zdjęcia lub wizerunki sławnych, paryskich artystów. W stylu francuskim sprawdzą się także nowoczesne grafiki oprawione złotą, zdobioną ramą. Szukając dopełnienia drzwi francuskich, warto postawić na lustra lub komody z szybami. Dzięki nim zostanie podtrzymane naturalne oświetlenie przestrzeni

Styl francuski to świetny pomysł na aranżację nowoczesnego wnętrza domu, jak i mieszkania, znajdującego się w zabytkowej kamienicy. Warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniej harmonii. Z łatwością można bowiem przesadzić z liczbą elementów dekoracyjnych, których bogata forma przytłoczy wnętrze.

Wyślij zapytanie Okna i drzwi pasywne

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności