Stropodach – co to jest i jakie są rodzaje stropodachów?

Stropodachy znów wracają do łask w polskich i światowym budownictwie. Co sprawia, że znów zyskują one na popularności i jakie wady i zalety mają tzw. dachy płaskie? Odpowiedzi na te inne pytania znajdziesz w naszym poradniku o stropodachach!

Co to jest stropodach?

Stropodach, to strop położony nad ostatnią kondygnacją budynku. Jest to dach płaski, który wyróżnia się brakiem poddasza. W dzisiejszych czasach dachy płaskie są dość rzadko stosowane, jednak w latach 70-tych królowały one w polskim budownictwie.

Jakie funkcje pełni stropodach?

Stropodach pełni jednocześnie zarówno funkcję stropu, jak i dachu. Strop to warstwa pozioma, która rozdziela poszczególne kondygnacje budynku. Stanowi także poziome stężenie konstrukcji budynku. Dach natomiast to przykrycie budynku, które chroni wnętrze od szkodliwych czynników zewnętrznych.

Rodzaje stropodachów

Ze względu na przekrój konstrukcji i jej funkcjonalność dwa rodzaje stropodachów:

●        stropodachy pełne (niewentylowane),

●        stropodachy wentylowane.

Czym różnią się poszczególne typy stropodachu i jakie pełnią funkcje?

Stropodach pełny

Stropodach pełny – znany także jako stropodach niewentylowany – składa się z przylegających do siebie warstw, w których są bądź nie ma kanalików/ szczelin, które umożliwiłyby odprowadzenie pary. Tradycyjny stropodach pełny nie zawiera jednak żadnych szczelin, które umożliwiałyby odprowadzanie pary wodnej. Z tego powodu najczęściej używany jest w budynkach przemysłowych.

Pełny stropodach – warstwy:

●        konstrukcja nośna – strop,

●        folia paraizolacyjna bądź papa,

●        warstwa izolacyjna z wełny bądź celulozy,

●        zewnętrzne pokrycie membraną PCV bądź papą.

Co ważne, tradycyjny stropodach pełny może być używany przy ciśnieniu pary wodnej w powietrzu mniejszym od 1200 Pa. W takiej sytuacji są one dobrym zabezpieczeniem dachowym i spełniają swoją funkcję, jednak, jeśli ciśnienie wynosi powyżej 1200 Pa, to w stropodachu powinna zostać zamontowana warstwa odpowietrzająca, a w przypadku ciśnienia pary powyżej 1600 Pa polecane są wyłącznie dwudzielne stropodachy wentylowane.

Stropodach wentylowany

Wentylowany stropodach różni się tym, że pod warstwą izolacji termicznej posiada on system kanalików bądź szczelin, które odprowadzają parę wodną na zewnątrz.

Przy takim rozwiązaniu należy zamontować otwory bądź kominki wentylacyjne w ścianach bądź dachu, które zapewnią wentylację przestrzeni stropodachu.

Wentylowany stropodach – warstwy:

●        konstrukcja – strop,

●        warstwa paraizolacyjna z papy bądź folii,

●        warstwa termoizolacyjna z wełny mineralnej, wełny skalnej, styropianu bądź celulozy,

●        przestrzeń powietrzna odpowietrzana bądź wentylowana,

●        warstwa konstrukcyjna, która będzie stanowić podłoże pod dach,

●        pokrycie dachowe.

Stropodachy – wady i zalety

Zalety stropodachów:

●        niskie koszty pokrycia dachowego,

●        łatwy dostęp do dachu,

●        możliwość zagospodarowania przestrzeni dachowej np. jako tarasu,

●        płaski dach nie jest podatny na silne podmuchy wiatru i wichury.

Wady stropodachów:

●        w przypadku źle wykonanych warstw mogą pojawić się problemy z odprowadzaniem pary wodnej czy kondensacją,

●        mniejsza ochrona warstwy termicznej przed czynnikami zewnętrznymi (nie dotyczy rozwiązań płaskich dachów zielonych).

Nietypowe stropodachy – odwrócony stropodach zielony

Ze względu na rosnące zainteresowanie ekologicznymi rozwiązaniami, które wpisują się w ideę zrównoważonego budownictwa, zarówno w Polsce, jak i na świecie, coraz większą popularnością cieszą się stropodachy zielone. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które obejmuje zainstalowanie przeróżnej roślinności na powierzchni dachu. Coraz częściej decydują się na nie deweloperzy mieszkaniowi, lecz do tej pory najczęściej takie powierzchnie użytkowe najczęściej można było znaleźć w architekturze biurowców czy centrów handlowych.

Zielone stropodachy można podzielić ze względu funkcjonalność konstrukcji. Ekstensywne dachy zielone mają służyć ludziom i wypoczynkowi, natomiast intensywne mają być po prostu estetycznym zazielenieniem pokrycia dachowego.

Zielone stropodachy mają też zupełnie inne konstrukcje niż tradycyjne dachy płaskie.

Stropodachy zielone – warstwy:

●        warstwa wegetacyjna,

●        warstwa filtracyjna,

●        warstwa drenująca,

●        warstwa pokrywająca korzenie roślin,

●        warstwa termiczna,

●        warstwa przeciwwilgociowa.

Zalety odwróconego stropodachu

Niekwestionowaną zaletą zielonego stropodachu jest bardzo estetyczny wygląd. Zazieleniony dach jest doskonałym uzupełnieniem szczególnie architektury nowoczesnej. Co więcej, w przypadku ekstensywnego dachu zielonego mamy do czynienia z licznymi zaletami funkcjonalnymi. Dach zielony daje możliwość stworzenia doskonałej przestrzeni do relaksu i zabawy dla mieszkańców zabudowy.

Co więcej, zielone pokrycie obniża temperaturę dachu w upalne dni, a zimą lepiej chroni warstwę bitumiczną.

Wymogi budowlane dotyczące stropodachów

W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury 12.04.2002 w sprawie warunków technicznych budynków można przeczytać dokładne wymagania dotyczące materiałów używanych do pokrycia dachu. W rozporządzeniu można przeczytać m.in., że jeśli pokrycie dachu zajmuje powierzchnię większą niż 1000 m2, to materiały konstrukcji nośnej powinny być niepalne. Co ważne, jeśli w części nośnej bądź w warstwach wewnętrznych używana jest izolacja palna, to jej ognioodporność musi być wyższa niż E15.

Wyślij zapytanie Okna i drzwi pasywne

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności