Wyślij zapytanie

WYCENA

Rekuperacja – co to takiego i czy warto to mieć?

Osoby, które chcą zapewnić sobie odpowiednią cyrkulację powietrza w swoim domu, powinny zdecydować się na wybór odpowiedniej wentylacji – mechanicznej, grawitacyjnej lub hybrydowej. W przypadku pierwszego rozwiązania dodatkowym elementem jest rekuperator. Jak działa rekuperator powietrza i jaką pełni funkcję?

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja w najprostszym ujęciu stanowi odzyskiwanie energii, m.in. cieplnej gazów i spalin w celu ich dalszego przetwarzania. Stosuje się ją m.in. w wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji. Dzięki rekuperatorom temperatura wewnątrz budynku zostaje unormowana, a ponadto zmniejsza się ilość zużywanego ciepła. W zależności od zainstalowanego systemu, powietrze cyrkulacyjne albo woda na kanalizacyjnych odpływach oddaje swoją energię, by ogrzać czyste zamienniki, przedostające się do domu. Warto zaznaczyć, że odzyskiwanie energii nie zawsze przeprowadzane jest za pośrednictwem rekuperatorów. Nierzadko stosuje się m.in. wymienniki ciepła (panele sufitowe) i bufory odpowiedzialne za przechowanie ciepła.

Jak działa rekuperator?

System rekuperacji dostarcza do wszystkich pomieszczeń w domu czyste powietrze, którego skład pozostaje niezmieniony niezależnie od zmian czasowych i stopnia uchylenia przegród zewnętrznych – okien i drzwi. Rekuperator najpierw podgrzewa powietrze, a następnie je oczyszcza w sekcji filtrowej i uzdatnia, aż osiągnie wskazaną wilgotność i temperaturę. Dzięki temu mieszkańcy nie wdychają dwutlenku węgla i nie są narażeni na zbyt dużą wilgoć czy też szkodliwe zanieczyszczenia. Rekuperacja to gwarancja świetnej wentylacji budynku, której nie da się osiągnąć przy tradycyjnym ogrzewaniu lub klimatyzacji. Pozwala ona również znacząco zredukować koszty za ogrzewanie. Wśród innych zalet systemu warto wskazać: niewielkie zapotrzebowanie na prąd, automatyzm działania, niezależność od pogody i regulację intensywności.

Jak jest zbudowany rekuperator?

Działanie rekuperatora opiera się na:

  • dwóch wentylatorach – stałoprądowych i zmiennoprądowych,
  • wymienniku cieplnym – krzyżowym, przeciwprądowym lub obrotowym,
  • sterowniku, odpowiadającym za intensywność działania,
  • obudowie,
  • filtrach, wpływających na jakość powietrza.

Zastanawiając się nad wyborem miejsca instalacji, warto zapoznać się z zaleceniami samego producenta. Największą efektywność cyrkulacji zapewnią pomieszczenia suche i zadaszone o dodatniej temperaturze. Może to być np. garaż czy też poddasze nieużytkowe. Rekuperator jako element wentylacji mechanicznej powinien znajdować się w miejscu, do którego swobodny dostęp nie będzie utrudniony. Zazwyczaj jest to stabilne podłoże lub ściana niezastawiona meblami, lub urządzeniami elektrycznymi. Warto również pamiętać o zapewnieniu przewodom odprowadzającym skroplone powietrze odpowiedniego spadku względem wewnętrznych układów kanalizacji.

System rekuperacji a okna

Niezależność od pogody pozwala na otwieranie lub zamykanie okien według własnych potrzeb i preferencji. Jeśli dom jest na etapie budowy, warto pamiętać o wyborze przegród zewnętrznych o dużej szczelności. Osoby decydujące się na montaż rekuperatora nierzadko rezygnują z otwieranych okien. Jest to rozwiązanie stosowane zwłaszcza w nowoczesnych budynkach, lecz nie tylko mieszkalnych, ale i biurowych. W przegrodach bez skrzydeł montuje się bowiem znacznie większą szybę, dzięki czemu do wnętrza dociera spora ilość naturalnego światła. Sam wybór szczelnego systemu szybowego nie jest jedynym wyzwaniem. Duże znaczenie ma także odpowiedni montaż ościeżnicy w warstwie izolacyjnej na kotwach dystansowych z zachowaniem odpowiedniego odstępu od ściany. Taka instalacja ogranicza bowiem całkowicie liczbę mostków cieplnych.

 

Rekuperacja to wydajne rozwiązanie, które dostarcza domownikom czyste powietrze, a ponadto zwiększa poziom ciepła w budynku. Przy wyborze odpowiedniego systemu rekuperacji warto uwzględnić swoje potrzeby, intensywność przepływu powietrza i zdolność do pokonywania oporów generowanych m.in. przez kanały wewnętrzne.

Wyślij zapytanie Okna i drzwi pasywne

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności