Regulacja okien – jak wyregulować okna na zimę?

Nieszczelne okna mogą podnieść rachunki za prąd nawet o 30 proc.! W skali roku suma oszczędności może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Te obliczenia zdecydowanie zachęcają do tego, by odpowiednio wyregulować okna na zimę. Jednak jak to właściwie wykonać?

 

Regulacja docisku okna

Przed regulacją okna na tryb zimowy, należy sprawdzić moc aktualnego docisku skrzydła okiennego do ramy. W takim przypadku należy zamknąć okno PCV, a następnie pociągnąć za klamkę. Jeśli okno "odrywa się" od ramy, to znaczy, że moc docisku skrzydła do ramy jest słaba. 

Słaba moc docisku skrzydła do ościeżnicy będzie także powodować docieranie hałasów z zewnątrz – jest to kolejny znak, że skrzydło okienne jest zbyt słabo dociśnięte względem ramy.

 

Regulacja okien na zimę - jak wyregulować okna plastikowe na zimę?

Regulacja okien plastikowych na zimę jest dość prosta i z pewnością nikomu nie sprawi dużych trudności.

W celu regulacji skrzydeł okiennych do ramy, należy otworzyć okno i znaleźć na okuciu metalowe rolki ryglujące – zwykle znajdują się na górze, pośrodku i w dolnej części okucia. W zależności od wielkości okna może być ich od 4 do nawet 12 na jednym skrzydle.

Rolka ryglująca będzie oznaczona kropką bądź wgłębieniami, z których jedno będzie krótsze, a drugie dłuższe. Chcąc zwiększyć poziom docisku skrzydeł do ramy, należy za pomocą imbusa (4 mm) przekręcić mimośród tak, by kropka lub dłuższe wgłębienie były położone od strony pomieszczenia (w kierunku uszczelek)

Po wykonaniu czynności należy sprawdzić docisk okna do ramy. Jeśli pomimo regulacji wciąż okna nie są szczelne, to prawdopodobnie źródło problemów leży gdzieś głębiej. Najczęściej będzie to wina uszczelki, jednak problem może być też poważniejszy i wówczas potrzebna będzie pomoc specjalisty. Jeśli regulacja okien PCV niewiele pomogła, to znaczy, że być może będzie konieczne zmienienie pozycji i położenie skrzydeł okiennych.

 

Jak wyregulować okna balkonowe?

Regulacja okien balkonowych na zimę nie różni się niczym od regulacji klasycznego okna.

W tym celu należy otworzyć jedno ze skrzydeł drzwi balkonowych i znaleźć na okuciu rolki ryglujące. W przypadku dużych skrzydeł drzwiowych może być ich nawet 12. Za pomocą imbusa należy wyregulować rolki ryglujące tak, by ramy okien jak najbardziej przylegały do ościeżnicy.

Zwykle położenie mimośrodu powinno zostać zmienione w taki sposób, by umieszczona na jego powierzchni kropka bądź dłuższe wgłębienie było skierowane w kierunku wnętrza.

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności