Projektujesz dom energooszczędny i zastanawiasz się, jakie okna wybrać?

Energooszczędny dom wymaga okien o jak najlepszym współczynniku izolacyjności cieplnej; stosunkowo łatwo można znaleźć na rynku modele opisane jako „energooszczędne” lub „pasywne”, co nie oznacza, że są one również trwałe i nowoczesne.

Energooszczędny dom wymaga okien o jak najlepszym współczynniku izolacyjności cieplnej; stosunkowo łatwo można znaleźć na rynku modele opisane jako „energooszczędne” lub „pasywne”, co nie oznacza, że są one również trwałe i nowoczesne. Jest bowiem wiele cech, którymi powinny odznaczać się okna wysokiej jakości – niezależnie od tego, w jakim budynku mają zostać zamontowane.

Energooszczędne czy pasywne?

Współczynnik przenikalności cieplnej dla okien energooszczędnych wynosi mniej niż 1,0 W/m2k; okna, w przypadku których wartość ta jest niższa niż 0,8 W/m2k, określa się jako pasywne. Z ekonomicznego punktu widzenia lepiej wybrać więc te drugie, szczególnie, że od 2020 roku osoby decydujące się na wybudowanie energooszczędnego domu (a tym bardziej domu pasywnego) mają otrzymać wsparcie finansowe od państwa – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zobowiązuje się pokryć nawet od 20% do 30% kosztów, o ile budynek zostanie wybudowany w jednym z tych dwóch standardów.

Po czym poznać okno pasywne?

W oknach pasywnych wysokiej klasy stosuje się potrójne oszklenie pokryte powłoką niskoemisyjną, ramkę międzyszybową ze stali szlachetnej lub tworzywa sztucznego oraz ramę zaprojektowaną pod kątem energooszczędności. Niektórzy producenci stosują rozmaite sztuczki, np. podając współczynnik Uw samej szyby, a nie całego okna. Trzeba więc zwrócić szczególną uwagę na to, czy uzyskało ono odpowiedni certyfikat – np. renomowanego Instytutu Instytutu Techniki Okiennej IFT Rosenheim. Okna, o których „pasywności” świadczy jedynie sklepowa nalepka z opisem, najprawdopodobniej wcale nie nadają się do domu energooszczędnego ani pasywnego.

 

Okna pasywne… i jakie jeszcze?

Konstrukcja okien pasywnych nie powinna być ukierunkowana jedynie na zminimalizowanie strat cieplnych – ważne jest również to, jak one wyglądają, znoszą upływ czasu oraz próby sforsowania. Innymi słowy, warto zwracać uwagę także na estetykę okien, gwarancję udzielaną przez producenta (co stanowi pewną wskazówkę odnośnie do trwałości danego modelu) i zabezpieczenia antywłamaniowe. Wszystkie okna wytwarzane przez Internorm są pasywne, toteż klient może skupić się na ich pozostałych zaletach; przykładowo, jeśli zależy mu na bezpieczeństwie, powinien zwrócić szczególną uwagę na model KF 500 (min. antywłamaniowa szyba P4, w pełni ukryte okucia, klamka z kluczykiem), jeśli poszukuje okna wyróżniającego się nowoczesną stylistyką – na model KF 405, lub każdy inny z linii stylistycznej Studio oraz Home Pure. Nawet okna o klasycznym i tradycyjnym designie (np. HV 350, HF310 czy HF 210), które montuje się nieraz w starych rezydencjach oraz kamienicach, można by z powodzeniem zastosować w budynku energooszczędnym lub pasywnym, ponieważ pod względem technicznym wszystkie produkty Internorm są dopracowane do perfekcji.

Wybrałeś pasywne okna
i drzwi dla siebie?

Zamów wycenę lub zadzwoń 801 889 987 Zadzwoń teraz (801 88 99 87)

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności