Projekt domu z dużymi oknami – czy to dobry pomysł?

Na temat domów z dużymi oknami krąży wiele mitów – są ekstremalnie drogie, wymagają ciągłego czyszczenia przeszkleń czy mają bardzo niski poziom bezpieczeństwa. Mimo wielu krzywdzących opinii projekty domów z dużymi przeszkleniami wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem, gdyż ich poziom estetyki zdecydowanie wyprzedza klasyczne projekty. W tym artykule odpowiemy na pytanie, czy rzeczywiście jest się czego obawiać wybierając projekt domu z dużymi oknami.

Dowiesz się m.in.:

  • Jaki jest średni koszt wykonania domu z dużymi przeszkleniami?
  • Czy rzeczywiście duże przeszklenia wymagają ciągłego czyszczenia?
  • Jak duże okna wpływają na poziom bezpieczeństwa?
  • Czy to prawda, że koszt ogrzania wnętrza domu znacząco wzrasta?
  • A także omówimy to, czy rzeczywiście przez wielkie okna słychać odgłosy z zewnątrz?

Czy projekt domu z dużymi oknami pochłania majątek?

Bardzo często słyszymy, że realizacja projektu domu z dużymi przeszkleniami jest ogromnym wydatkiem. To prawda, że okna panoramiczne mogą być droższe od tradycyjnych okien otwieranych, jednak mogą być także tańsze. Jak to możliwe? Okna nieotwierane – tzw. okna typu fix, o których więcej pisaliśmy w artykule: Okno nieotwieralne – rodzaje, wady i zalety okien typu fix – mogą być nawet o 30/40 % tańsze niż tradycyjne okna. Okna typu fix w ramie nie potrzebują okuć co znacząco zmniejsza koszt ich produkcji. Należy jednak pamiętać, że takie okna są nieotwieralne, dlatego nie można wykonać całego projektu domu z ich wyłącznym użyciem.

Okna panoramiczne uchylne w ramie są zaś około 30% droższe niż zwykłe okna. Najwyższe kwoty osiągają te z aluminiowymi profilami, a najmniej kosztują okna panoramiczne z PCV.

wysoka termoizolacja okien w Gdyni

Czy to prawda, że domy z dużymi przeszkleniami wymagają ciągłego czyszczenia?

Na szczęście nie. Większość producentów okien panoramicznych oferuje modele z tzw. powłoką hydrofobową, która zbiera zanieczyszczenia z zewnątrz na specjalnej powłoce. W celu umycia takiej szyby wystarczy poczekać do najbliższego deszczu lub spłukać ją z pomocą węża ogrodowego.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że jeśli projekt domu z dużymi oknami uwzględnia przeszklenia na piętrze, to ich samodzielne czyszczenie bez pomocy ekipy specjalistycznej będzie niemożliwe. W takim wypadku zdecydowanie warto zainwestować we wspomnianą powyżej powłokę hydrofobową lub wziąć pod uwagę koszty związane z wynajęciem ekipy, która powinna umyć panoramiczne okna co najmniej raz w roku.

Projekty domów z dużymi oknami a bezpieczeństwo domowników

Mit dotyczący tego, że projekty domów z dużymi przeszkleniami są niebezpieczne został ukształtowany kilkanaście lat temu, gdy technologie szklarskie nie dysponowały jeszcze zaawansowanymi rozwiązaniami antywłamaniowymi. Obecnie duże przeszklenia w żaden sposób nie wpływają na zmniejszenie bezpieczeństwa domowników.

Przy wyborze odpowiedniego modelu okna warto jednak zwrócić uwagę na jego klasę antywłamaniową. Osobom, które lubią mieć podwójne zabezpieczenia, możemy polecić także zamontowanie rolet antywłamaniowych na panoramicznych oknach.

dom parterowy z dużymi oknami 

Czy dom parterowy oszklony wymaga większych wydatków na ogrzewanie?

Dość często projekt domu z dużymi oknami jest odrzucany przez klientów ze względu na obawę przed dużymi wydatkami na ogrzewanie. Takie obawy mogą być słuszne, lecz wybór wysokiej jakości przeszkleń zmniejsza taką różnicę do nieodczuwalnego w ciągu roku minimum.

To prawda, że dom z dużymi oknami o niskiej klasie izolacyjności będzie wymagał większych wydatków na ogrzewanie. W celu ustrzeżenia się przed taką sytuacją, należy wybierać okna wieloformatowe dwu- lub trzy-komorowe, które mają niski współczynnik przenikania ciepła.

Ważny jest także odpowiedni montaż okien, o którym pisaliśmy w tym artykule: Na czym polega ciepły montaż okien?

Czy wybierając projekt domu z dużymi oknami, skazujemy się na hałasy z zewnątrz?

Kolejny krzywdzący mit dot. projektów domów z dużymi przeszkleniami. To nieprawda, że przeszklenia słabo izolują akustycznie wnętrze budynku. Ponownie wszystko zależy od tego, jakiej klasy są okna. Panoramiczne przeszklenia od renomowanego producenta z pewnością nie wpłyną negatywnie na izolację akustyczną.

Projekt domu – duże okna to dobry czy zły pomysł? Podsumowanie

Niekwestionowanie projekty domów z dużymi przeszkleniami robią ogromne wrażenie. Ich nowoczesny charakter przyciąga z roku na rok coraz większe zainteresowanie klientów.

Przede wszystkim domy z dużymi przeszkleniami zapewniają doskonałe doświetlenie wnętrza. Duży dostęp do naturalnego światła sprzyja efektywności, a także odpowiedniemu relaksowi mieszkańców.

Ze względu na to, że zdecydowana większość potocznych informacji dot. projektów domów z dużymi oknami jest fałszem, to naszym zdaniem inwestycja w taki budynek jest jak najbardziej opłacalna. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że ceny domów oszklonych osiągają zawrotne kwoty na rynkach wtórnych, gdyż są chętnie kupowane przez zapracowanych milionerów.

Wyślij zapytanie Okna i drzwi pasywne

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności