Okno krosnowe – co to jest i gdzie się je stosuje?

W budownictwie możemy zaobserwować trend, w którym to tradycyjne rozwiązania powracają do łask. Wraz z tym trendem wraca także moda na okna krosnowe. Czym właściwie różnią się one od stolarki okiennej montowanej w nowoczesnym budownictwie i jakie właściwości ma okno krosnowe?

  1. Okna krosnowe – co to jest?
    Okno krosnowe – przekrój
  2. Okno krosnowe – właściwości
  3. Gdzie się stosuje okna krosnowe?
  4. Rodzaje okien – porównanie okien krosnowych do innych rodzajów stolarki okiennej 

Okna krosnowe – co to jest?

Okno krosnowe to rodzaj okna, który jest klasyfikowany ze względu na rodzaj konstrukcji. Krosnowe okno składa się z jednego pojedynczego elementu o kształcie prostokąta (krosna), które ustawione jest w ten sposób, że dłuższy bok jest prostopadły do muru oraz pojedynczego skrzydła okiennego.

Jest to tzw. tradycyjna stolarka okienna, która jest już dość rzadko spotykana na polskim rynku. Najczęściej takie okna można spotkać w zabytkowych kamienicach.

Okno krosnowe – przekrój

przekrój okna krosnowego

Okno krosnowe – właściwości

Okna krosnowe są pojedynczo oszklone. Mają one słabą izolacyjność termiczną i akustyczną.

Niegdyś krosnowe skrzydła okienne były nieotwieralne. Obecnie mogą być one zarówno, nieotwieralne, jak i otwieralne, lecz uchylne są tylko do wewnątrz.

Okna jednoszybowe ze względu na ich słabą izolacyjność nie są opłacalne ekonomiczne. Zdecydowanie bardziej opłacalne są podwójne skrzydła, dzięki którym można znacząco zaoszczędzić na ogrzewaniu. Nowoczesne okna dwuszybowe, które stosowane są w każdym nowoczesnym budynku, składają się z dwóch tafli szkła. Przestrzeń między taflami jest wypełniona gazem, który zapewnia doskonałe właściwości termiczne i ogranicza uciekanie ciepła.

Gdzie się stosuje okna krosnowe?

Ze względu na słabe parametry izolacyjności termicznej i akustycznej tego typu okna najczęściej są montowane w piwnicach lub na poddaszach.

Dobierając okno krosnowe na poddasze, warto pamiętać o tym, że wysokość szyby powinna być dobrana do kąta nachylenia połaci dachowej. Im niższy kąt nachylenia połaci, tym wyższe powinno być okno.

Czasem konserwator zabytków może zażądać zamontowanie takich otworów okiennych ze względu na ochronę historycznej wartości architektury. W takim przypadku okno krosnowe zwykle wykonywane jest na zamówienie, gdyż ważna jest także kolorystyka zabytkowych okien.

Rodzaje okien – porównanie okien krosnowych do innych rodzajów stolarki okiennej

Rodzaje stolarki okiennej ze względu na jej konstrukcję możemy podzielić na:

  • okna krosnowe,
  • okna jednoramowe – składają się z jednego skrzydła otwieranego do środka i jednej ościeżnicy,
  • okna ościeżnicowe – składają się z podwójnych skrzydeł okiennych, z których jedno otwierane jest do wewnątrz, a drugie do zewnątrz,
  • okna skrzynkowe – skrzydła okienne osadzone jest na krośnie i ościeżnicy. Oba skrzydła otwierane są do wewnątrz.

okna krosnowe wnętrze

Wyślij zapytanie Okna i drzwi pasywne

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności