Okna plastikowe wielokomorowe

W aspekcie energooszczędności nie ma większego znaczenia z jakiego materiału wykonana będzie rama okna. Gdy porównujemy okna w tej samej klasie, możemy zauważyć, że zarówno okna drewniane, a jak i plastikowe mogą osiągać podobne właściwości izolacyjności cieplnej. Jak jednak wybrać dobre okna PCV?

Wielu producentów zapewnia, że im więcej komór ma profil, tym cieplejsze jest okno. Dziś wyjaśniamy, ile prawdy jest w tym stwierdzeniu i na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając ciepłe okna wielokomorowe.

Czy liczba komór ma znaczenie?

Porównując oferty producentów okien, możemy trafić na profile, które mają 3, 5, 6, 7, a nawet więcej komór. Jeszcze kilka lat temu standardem były okna trzykomorowe, jednak z biegiem czasu, kiedy tradycyjne modele zaczęły być wypierane przez produkty energooszczędne, producenci zaczęli zwiększać liczbę komór w profilu. Wszystko oczywiście w imię uzyskania optymalnego współczynnika U profilu. Jednak czy mnożenie liczby komór zawsze ma sens?

Otóż nie zawsze.

Zwiększenie liczby komór ma realne odbicie we współczynnikach okna tylko wtedy, gdy będzie połączone z faktem pogłębienia profilu.

Tylko odpowiednio głęboki profil klasy A, będzie odpowiednio stabilny, aby udźwignąć ciężar szyby zespolonej. Aby więc nasze idealne okna były ciepłe i stabilne, lepiej jest zainwestować w lepsze oszklenie oraz sztywny i odpowiednio docieplony profil.

Po co te komory?

Dobre, energooszczędne okna mają zwykle profil pięciokomorowy. Producenci stosują w nich wzmocnienia termiczne, które nie tylko poprawiają sztywność okna, ale też zwiększają jego izolacyjność cieplną i akustyczną. Komory w profilu PCV możemy policzyć przyglądając się przekrojowi skrzydła, ramy lub słupków. Poszczególne przegrody w profilu pełnią różne funkcje: komora zewnętrzna wyprowadza wodę, która dostała się do okna. Centralna i największa komora wzmocnieniowa, w której znajduje się stalowy kształtownik, jak sama nazwa wskazuje, ma wzmacniać profil i zwiększać jego sztywność. Pozostałe komory wpływają na poprawę parametrów izolacyjności cieplnej okna. Teoretycznie więc każda dodatkowa komora jest dodatkowym izolatorem. W praktyce widoczna poprawa parametrów cieplnych okna ma miejsce tylko wtedy, kiedy szerokość komory jest większa niż 5mm. Sztuczne dzielenie komór nie ma więc znaczącego wpływu na to, czy nasze okno będzie cieplejsze.

Okna - Home Soft - Internorm

Wybrałeś pasywne okna
i drzwi dla siebie?

Zamów wycenę lub zadzwoń 801 889 987 Zadzwoń teraz (801 88 99 87)

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności