Okna pasywne, czyli jakie?

Dlaczego coraz więcej mówi i pisze się o izolacyjności cieplnej czy pasywności okien, dlaczego jest ona tak ważna.

Dlaczego coraz więcej mówi i pisze się o izolacyjności cieplnej czy pasywności okien, dlaczego jest ona tak ważna. Powód jest klarowny i wiąże się bezpośrednio z Naszymi finansami. W typowym domu ok 25-30% energii może uciekać właśnie przez okna. Jest to na tyle duża strata energii, że warto się zastanowić czy chcemy w dzisiejszych czasach, gdzie ceny gazu, węgla, oleju opałowego itd. drastycznie rosną, wydawać coraz większe kwoty na ogrzewanie budynku. Okna pasywne są rozwiązaniem tego problemu, pozwolą Nam na znaczne oszczędności w tej kwestii. Dzięki swym nowoczesnym właściwościom są one coraz częściej promowane oraz rekomendowane przez specjalistów z branży oraz wykorzystywane w projektowaniu przez architektów. Są to obecnie najbardziej zaawansowane technologicznie okna na rynku.

Czym zatem są okna pasywne, na co trzeba zwrócić uwagę przy ich zakupie oraz co dzięki nim zyskamy. 

Na początek, żeby odpowiednio zrozumieć zagadnienie musimy przedstawić klika definicji.

W budownictwie izolacyjność cieplną przegród, czyli okien, drzwi, ścian dachów itp. określa się za pomocą współczynnika U. W przypadku okien mówimy o współczynniku Uw ( litera w pochodzi od angielskiego słowa window czyli okno). Warto przypomnieć, że współczynnik Ug (g od glass, czyli szkło) odnosi się jedynie do samej szyby zespolonej.

Współczynnik U wyraża się w jednostkach W/m2K. Jest zdefiniowany jako ilość ciepła, która w ciągu jednej godziny przenika przez metr kwadratowy przegrody (np. okna), jeżeli różnica temperatur powietrza z jej jednej strony (wewnątrz budynku) i z jej drugiej strony (na zewnątrz budynku) wynosi jeden stopień Kelwina (czyli jeden stopień Celsjusza). Współczynnik Uw dla okien sprawdza się poprzez specjalistyczne badania laboratoryjne. Im jest on niższy tym mniej ciepła ucieka z budynku.

Za okna energooszczędne uznaje się takie, których współczynnik Uw wynosi mniej niż 1 W/m2K. Przed oknami pasywnymi stawiane są jeszcze większe wymagania. Całkowity współczynnik przenikania ciepła dla okna nie może być wyższy niż 0,8 W/m2K zaś dla okna zabudowanego nie więcej niż 0,85 W/m2K.

Konstrukcja okien pasywnych

Podstawowymi elementami konstrukcji okien pasywnych, które odgrywają kluczową rolę w osiągnięciu przez okno statusu okna pasywnego i na które trzeba zwrócić szczególną uwagę są: rodzaj szyby zespolonej i jej przenikalność, izolacyjność cieplna ramy okiennej, rodzaj ramki międzyszybowej. Szyba zespolona powinna być wykonana z potrójnym oszkleniem wypełnionym szlachetnym gazem, oszklenie pokryte jest powłoką niskoemisyjną, a jej izolacyjność cieplna powinna osiągać minimum 0,7 W/m2K. Profil ramy okiennej w oknach pasywnych powinien osiągać izolacyjność cieplną nie większą niż 0,9 W/m2k. Jeżeli współczynnik jest niższy to tylko dobrze świadczy o jakości takiego okna. Ramka międzyszybowa nie powinna być wykonana z aluminium, gdyż jest ona wówczas mostkiem cieplnym. Zaleca się, żeby była wykonana ze stali szlachetnej czy też tworzywa sztucznego.

Bez certyfikatu = bez sensu 

Kolejną istotną kwestią jest sprawa certyfikacji produktów pasywnych. O oknie pasywnym możemy mówić, tylko w przypadku, jeżeli jego parametry potwierdza stosowny certyfikat wydany przez specjalistyczny Instytut. Najbardziej cenionymi placówkami badawczymi zajmującymi się tematyką pasywności są Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt czy Instytut Techniki Okiennej z Rosenheim. Fachowe badania sprawdzają, czy okno spełnia wyśrubowane wymagania konstrukcyjne, które pozwalają jednocześnie zatrzymać ciepło w budynku i wpuszczać je do pomieszczeń. Wszystkie okna Internorm przedstawione na naszej stronie internetowej posiadają certyfikat potwierdzający, że ich izolacyjność cieplna wynosi poniżej 0,8 W/m2K. 

Przez wzgląd na swoje szczególne cechy okna pasywne nie pozwalają na tak znaczną utratę ciepła jak w przypadku okien standardowych, a dodatkowo gwarantują zyski cieplne, przez wykorzystanie energii promieniowania słonecznego. Korzystne zaplanowanie i umieszczenie okien pasywnych pozytywnie oddziaływuje na bilans energetyczny domu, a to prowadzi nas do celu, który chcemy osiągnąć, czyli do oszczędności finansowej na ogrzewaniu. Ponadto okna pasywne znakomicie prezentują się wizualnie, ilość wzornictw i kolorów jest tak samo szeroka jak w przypadku okien tradycyjnych, mogą one również posiadać wszelkie zabezpieczenia antywłamaniowe, z wyłączenie szyb, które muszą mieć nisko emisyjną powłokę i w jak największym stopniu przepuszczać energię słoneczną do wnętrza budynku.

Wybrałeś pasywne okna
i drzwi dla siebie?

Zamów wycenę lub zadzwoń 801 889 987 Zadzwoń teraz (801 88 99 87)

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności