Okna od podłogi do sufitu

Duże przeszklenia stały się dziś właściwie standardem w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym. To prawdziwe okna na świat i szczyt ciekawego designu. Dlaczego warto posiadać w domu okna od sufitu do podłogi? Jak wybrać odpowiednie duże przeszklenia i drzwi przesuwne, aby najlepiej spełniały swoje funkcje?

Wszystkie zalety dużych przeszkleń

Duże przeszklenia nieprzypadkowo coraz częściej goszczą w naszych domach. Dzięki nim do wnętrza wpada znacznie więcej światła, za sprawą którego czujemy się lepiej i mamy więcej energii. Na okno od podłogi do sufitu najlepiej zdecydować się od strony południowej. Wówczas doskonale rozświetlą salon, ale także zarówno zimą, jak i latem skorzystamy z dobrodziejstw światła słonecznego. Szeroki, a przede wszystkim interesujący wybór modeli tego typu okien sprawia, że możemy je dostosować do niemal każdej aranżacji domu. Poszczególne warianty doskonale sprawdzają się w nowoczesnych i minimalistycznie urządzonych wnętrzach, ale także przy wystroju retro, na przykład, gdy zdecydujemy się na okna drewniane.

Nieprzypadkowo okna przestrzenne najczęściej montujemy właśnie w salonach. Są one swoistym centrum domu i w nich spędzamy średnio najwięcej czasu, odpoczywamy i spożywamy posiłki. Czy nie warto w tych okolicznościach znaleźć się bliżej natury, którą możemy obserwować przez okno? Naturalne światło wizualnie odświeża przestrzeń salonu, zwłaszcza jeśli jest on urządzony w jasnych kolorach. Ponadto duże przeszklenia wyposażone w drzwi przesuwne przedłużają przestrzeń salonu o taras. W ten sposób tylko kilka kroków dzieli nas od ogrodu i świeżego powietrza.

Jak wybrać duże przeszklenia i drzwi przesuwne?

Niegdyś uważano, że okna od podłogi do sufitu prowadzą do nadmiernych strat ciepła. Dziś stały się one jednak standardem w energooszczędnych i pasywnych domach, ponieważ są wyposażone w doskonałą izolację. Wybierając duże przeszklenia, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na współczynnik przenikania ciepła. Gdy jego wartość nie przekracza poziomu Uw do 0,8 W/m2K, okna nadają się do domu pasywnego.

Ważnym kryterium wyboru jest także zastosowanie drzwi przesuwnych. To ogromna oszczędność przestrzeni, ponieważ okna nie muszą się otwierać do wewnątrz, ani na zewnątrz. Współczesne drzwi przesuwne również charakteryzują się niskimi współczynnikami przenikania ciepła, znacznie poniżej normy dla domu pasywnego. Zaletą tego typu drzwi jest płaski próg, który zapobiega nieszczęśliwym wypadkom, kontuzjom i stanowi udogodnienie dla najmłodszych, seniorów, a także osób niepełnosprawnych. W kwestii designu wybór okien zależy wyłącznie od naszego gustu. Warto jednak postawić na wąskie profile, za sprawą których do wnętrza wpadać będzie jeszcze więcej promieni słonecznych!

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności