Nowe okna, jak płacić mniejsze rachunki za energię?

Koszty eksploatacji domu mogą spędzać nam sen z powiek. Jednak nie powinniśmy rezygnować z wygodnego życia, lepiej zainwestować w nowoczesną i szczelną stolarkę okienną, która odpowiednio dopasowana znacznie przyczyni się do tego, że nasze rachunki za energię będą mniejsze.

Koszty eksploatacji domu mogą spędzać nam sen z powiek. Jednak nie powinniśmy rezygnować z wygodnego życia, lepiej zainwestować w nowoczesną i szczelną stolarkę okienną, która odpowiednio dopasowana znacznie przyczyni się do tego, że nasze rachunki za energię będą mniejsze. Na rynku dostępnych jest wiele tak zwanych „ciepłych” okien, poniżej pomożemy wam wybrać najlepsze.

Szczelne okna gwarancją utrzymania ciepła

Przez nieszczelne i wysłużone okna może uciekać nawet 30% ciepła. Zamiast więc podkręcać ogrzewanie i narzekać na rosnące rachunki za energię, powinniśmy wymienić wyeksploatowaną stolarkę na nową. Skąd jednak będziemy wiedzieli, że dane okno jest najbardziej szczelne? Biorąc pod uwagę materiał, z którego wykonane jest okno, powinniśmy pamiętać, że zarówno okna plastikowe i drewniane jak również bardziej zaawansowane plastikowo-aluminiowe oraz drewniano-aluminiowe, mogą uzyskać bardzo dobre parametry izolacji cieplnej. To, na co powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli chcemy wybrać okna szczelne, jest współczynnik Uw. Wartość tego współczynnika mówi nam, ile ciepła ucieka przez nasze okna. Dlatego w budownictwie energooszczędnym powinniśmy wybierać okna o jak najniższym współczynniku Uw.

Współczynnik Uw określa właściwości izolacyjne całego okna. Odpowiednio dla ramy okiennej ilość przenikania ciepła będzie określał współczynnik Uf, a dla szyby Ug. Wybierając ciepłe okna powinniśmy też zwrócić uwagę na materiał, z którego zrobione są ramki dystansowe. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku okien energooszczędnych są ramki dedykowane do budownictwa pasywnego, które zapewnią długoletnią szczelność okien i wyeliminują ryzyko powstawania mostków termicznych.

 Okno drewniano-aluminiowe HF 200 Varion

Pasywne wykorzystanie energii słonecznej

Słońce może być naszym sojusznikiem w walce o mniejsze rachunki za energię. Aby jak najlepiej korzystać z jego właściwości, powinniśmy wybierać szyby, które mają wysoki współczynnik g. Czym jest współczynnik g? To wartość wyrażana w procentach, oddająca ile procent promieniowania słonecznego przepuszczane jest przez oszklenie naszego okna. Dzięki odpowiednio dobranym i nowoczesnym szybom, nasz dom może być pasywnie dogrzewany, co jest istotne zwłaszcza zimą, gdy możemy znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Aby jeszcze lepiej korzystać z energii słonecznej, powinniśmy także zadbać o odpowiednie rozmieszczenie okien względem stron świata. Większość okien, zwłaszcza tych o dużych i jasnych przeszkleniach, powinniśmy zaplanować na południowej elewacji. Zalecane jest także unikanie bliskiego sąsiedztwa drzew i wysokich budynków, które mogą zasłonić słońce. 

Podsumowując, jeśli chcemy zaoszczędzić na rachunkach za energię powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wybór szczelnej i funkcjonalnej stolarki okiennej. Jeśli dodatkowo odpowiednio rozmieścimy okna na elewacji, będziemy mogli biernie pozyskiwać energię z promieniowania słonecznego, co znacznie podniesie komfort cieplny budynku i korzystnie wpłynie na nasz domowy budżet.

Wybrałeś pasywne okna
i drzwi dla siebie?

Zamów wycenę lub zadzwoń 801 889 987 Zadzwoń teraz (801 88 99 87)

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności