Montaż parapetu wewnętrznego – co warto wiedzieć?

19 kwietnia 2022

Montaż parapetu wewnętrznego uzależniony jest od materiału, z którego wykonano ten element wyposażenia domu lub mieszkania oraz etapu prac wykończeniowych. Prawidłowe mocowanie gwarantuje ochronę pomieszczenie przed wilgocią i ograniczenie ilości wydostającego się ciepła. Warto znać najważniejsze informacje dotyczące montażu parapetu wewnętrznego, by w pełni spełniał swoje funkcje.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Jak dobrać parapet wewnętrzny do okna?

Jednym z zasadniczych czynników branych pod uwagę przy wyborze odpowiedniego parapetu jest materiał. Tego typu elementy wykończeniowe ściany wykonuje się m.in. z drewna, kamienia i kamienia sztucznego, a każde z tych tworzyw ma swoje właściwości. Materiał parapetu wewnętrznego powinien odpowiadać temu, z którego wykonana jest rama okienna. Dzięki temu można uzyskać spójność aranżacyjną i ułatwić sobie proces czyszczenia. Warto również zaznaczyć, iż okna montuje się w ociepleniowej warstwie ściany, dzięki czemu ogranicza się ryzyko powstania luk, przez które pomieszczenie traciłoby ciepło. Ramy przeszkleń są węższe od przekroju płaszczyzny, dlatego pozostałą przestrzeń wypełnia się materiałem izolacyjnym. Wszystkie te elementy widać z perspektywy wnętrza, dlatego niezbędny jest montaż parapetu zabezpieczającego podokienną część ściany. Przy wyborze odpowiedniego modelu należy zatem wziąć pod uwagę nie tylko jego estetykę, ale i odporność na czynniki mechaniczne.

Kiedy montować parapet wewnętrzny?

Montaż parapetu wewnętrznego należy zaplanować w ramach prac wykończeniowych pomieszczenia. Najlepszym etapem jest przytwierdzenie elementu przed tynkowaniem. Warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu parapetu ze względu na duże ryzyko uszkodzenia mechanicznego. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku drewnianych elementów wykończeniowych. Montaż tego rodzaju parapetów zaleca się przeprowadzić po tynkowaniu, by ograniczyć ryzyko niekorzystnego oddziaływania wilgoci i tendencji do powstania zabrudzeń.

Ile powinien wystawać parapet wewnętrzny?

Stopień wysunięcia parapetu wewnętrznego jest szczególnie ważny w przypadku montażu nad grzejnikiem. Parametr ten będzie bowiem oddziaływał na wskaźniki cyrkulacji powietrza. Parapet wewnętrzny powinien znajdować się od 10 do 20 cm nad grzejnikiem. Warto zwrócić uwagę, czy po zamontowaniu element wykończeniowy przykrywa całkowicie kaloryfer. W przypadku mniejszej odległości parapet wewnętrzny nie powinien przysłaniać grzejnika, by utrzymana została dobra cyrkulacja powietrza. Jeśli długość elementu wykończeniowego ma być większa od obrysu ściany, warto pamiętać o dodatkowych zabezpieczeniach. Przydatne mogą okazać się wsporniki zamontowane w odległości 50 cm. 

Jak zamontować parapet wewnętrzny?

Przed przytwierdzeniem elementu wykończeniowego należy odpowiednio przygotować okienną wnękę. Nierzadko konieczne jest zrobienie specjalnych wcięć. Parapet powinien zostać przytwierdzony przynajmniej 2 cm poniżej ościeżnicy, by zminimalizowane zostały straty ciepła. Warto pamiętać, by tego elementu wykończeniowego nie montować bezpośrednio do ramy ściany. Czasami niezbędne jest poszerzenie wnęki, by dobrze osadzić parapet w murze. Do tego typu prac warto użyć szlifierki. Po przygotowaniu szczelin należy oczyścić powierzchnię z ewentualnego pyłu. Kolejnym etapem jest nałożenie kleju na parapet i mur. Element wykończeniowy należy wsunąć na miejsce i zablokować go klinami. Parapet powinien być zamontowany pod kątem prostym lub przechylony w kierunku pomieszczenia o 2 procent. Ewentualne szczeliny można wypełnić silikonem.

Jak dbać o drewniane parapety wewnętrzne?

Parapety wewnętrzne są narażone na oddziaływanie wilgoci oraz ciepła. Bardzo często osadza się na nich także kurz. Parapety wewnętrzne wymagają zatem regularnego czyszczenia. Rodzaj stosowanych środków do czyszczenia zależy od materiału, z którego wykonany został element wykończeniowy. W przypadku drewnianych parapetów, można wykorzystać wodę z szarym mydłem. Do czyszczenia zaleca się również stosowanie delikatnej gąbki. Po usunięciu plam parapet można przetrzeć suchą ścierką lub pozostawić do wyschnięcia. Wielu producentów oferuje specjalne środki do preparatów drewnianych. W przypadku wyboru takiego rozwiązania należy kierować się wskazówkami umieszczonymi na opakowaniu preparatu.

Bardzo ważna jest również odpowiednia konserwacja drewnianych parapetów, gdyż w tego typu materiał bardzo łatwo dostaje się wilgoć. Drewniany parapet powinien być zatem zaimpregnowany, zanim zostanie zamontowany lub zaraz po montażu – ważne, by był w ten sposób zabezpieczony przed postawieniem na nim kwiatów doniczkowych, z których może wydostawać się woda. W codziennej pielęgnacji tego typu elementu wystroju wnętrza warto używać przynajmniej raz na jakiś czas środka zawierającego wosk do drewna.

Jak dbać o kamienne parapety wewnętrzne?

Elementy wykończeniowe wykonane z grafitu albo marmuru stanowią efektowną aranżację w przypadku eleganckich, klasycznych wnętrz. W celu zachowania ich wyjątkowej estetyki należy regularnie przeprowadzać zabiegi konserwujące. Pierwszy z nich powinna wykonać firma, specjalizująca się w tego rodzaju usługach. Do czyszczenia parapetów z kamienia należy stosować jedynie ciepłą wodę i delikatną ściereczkę. Warto pamiętać o regularnej impregnacji grafitu lub marmuru. Można ją wykonywać samodzielnie, stosując odpowiednie środki zalecane do określonego rodzaju kamienia.

Czy parapety wewnętrzne można odkurzać?

Na powierzchni parapetów wewnętrznych bardzo często osadzają się drobiny kurzu i pyłu. Szczególnie widoczne są one w rogach elementów wykończeniowych. Drobiny te można z łatwością usunąć przy pomocy odkurzacza. Chcąc dotrzeć do najmniejszych zakamarków, warto użyć końcówki szczelinowej. Odkurzanie wraz z czyszczeniem na bazie delikatnych środków pozwoli uzyskać nieskazitelny wygląd parapetu. Warto pamiętać, by zabiegi te przeprowadzać regularnie, szczególnie w okresie letnim.

Parapet wewnętrzny to efektowny dodatek aranżacyjny oraz element zabezpieczający pomieszczenie przed utratą ciepła i wilgocią. Warto pamiętać, by przy wyborze odpowiedniego modelu wziąć pod uwagę materiał, z którego został wykonany oraz tworzywo wykorzystane do produkcji ramy okiennej. Montaż parapetu należy zaplanować na odpowiednim etapie prac wykończeniowych, uwzględniając prawidłowe odległości od grzejnika i ościeżnicy.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: