Montaż okna dachowego – jak to zrobić poprawnie?

Montaż okna dachowego może przysparzać wielu problemów amatorom. Okna dachowego oprócz tego, że powinny być prawidłowo zainstalowane w celu odpowiedniego spełnienia swoich funkcji, to muszą także spełniać wymogi budowlane, które nie są wcale oczywiste.

 1. Jak zamontować okno dachowe?
 2. Na jakiej wysokości okna dachowe należy umieścić?
 3. Ile kosztuje okno dachowe?
 4. Ile kosztuje wstawienie okien dachowych?
 5. Ile kosztuje wymiana okna dachowego?
 6. Montaż okien dachowych – pozwolenie czy zgłoszenie

Jak zamontować okno dachowe?

 1. Pierwszym etapem montażu jest zdemontowanie skrzydła okiennego od ościeżnicy.
 2. Do ościeżnicy należy przykręcić kątowniki montażowe, które następnie umieszcza się na przygotowanych w otworze okiennym łatach.
 3. Za pomocą pojedynczych wkrętów ościeżnice montuje się na narożnikach. Na tym etapie nie należy zapomnieć o odpowiednim wypoziomowaniu okna dachowego. Jeśli wszystkie elementy okna są prosto, to można dokręcić dokładnie ościeznicę.

Montując okno dachowe, nie należy zapominać o odpowiednim ociepleniu. Prawidłowa izolacja okna dachowego zmniejszy ilość przenikania ciepła i zapewni wyższa ekonomiczność tego rozwiązania. Najlepszym rozwiązaniem będzie tzw. ciepły montaż. O tym, jak je zamontować i ile kosztują takie rozwiązania montażowe, można przeczytać w tym artykule: Ciepły montaż okien.

zdjęcie z montażu mowo

Na jakiej wysokości okna dachowe należy umieścić?

Przepisy prawa budowlanego określają, jak powinno być prawidłowo zamontowane okno dachowe.

 • wysokości dolnej krawędzi okna dachowego powinna być na poziomie 85 cm, jeśli pomieszczenie, w którym ma się znajdować okno dachowe leży poniżej 25 m od podłoża
 • wysokości dolnej krawędzi okna dachowego powinna być na poziomie nie mniejszym niż 110 cm, jeśli pomieszczenie znajduje się powyżej 25 m od podłoża.

Warto także zwrócić uwagę na inne przepisy prawa budowlanego, które określają, że górna krawędź okna dachowego powinna być na wysokości co najmniej 220 cm od podłogi (Norma DIN 5034-1).

Ile kosztuje okno dachowe?

Okno dachowe może kosztować zarówno kilkaset złotych, jak i kilka tysięcy. Wszystko zależy od tego, jakiej jakości jest to okno, w jaki sposób będzie otwierane, z czego ma wykonany profil i czy będą na nim montowane markizy.

Tanie okna dachowe mogą kosztować około 500 zł, a cena drogich modeli może sięgać nawet 2 tysięcy złotych.

Ile kosztuje wstawienie okien dachowych?

Cena takich prac zależy przede wszystkim od tego, czy będzie to pojedyncza ingerencja w pokrycie dachowe czy też montaż ma zostać wykonany w całym domu. Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje montaż okna, maleje wprost proporcjonalnie do ilości wykonywanych okien. Im więcej okien należy wstawić, tym niższy będzie koszt ich montażu.

Ceny usług montażowych okien u dekarzy różni się w zależności od fachowca. Z reguły cena montażu okien dachowych waha się od 300 do 900 zł za okno.

Ile kosztuje wymiana okna dachowego?

Wymiana okna dachowego to koszt około 500 zł, jednak cena ta nie obejmuje przygotowania nowej wnęki okiennej. Całkowity koszt wymiany okna dachowego włącznie z przygotowaniem nowej wnęki oraz zakupem nowego okna i markizy będzie wynosił około 4000-6000 zł za jedno okno.

fajne zdjęcie z montażu3

Montaż okien dachowych – pozwolenie czy zgłoszenie

Zgodnie z nowelizacją prawa budowlanego z 2020 wstawianie nowych okien dachowych wymaga pozwolenia na budowę, gdyż jest to trwała ingerencja w konstrukcji dachu. Takie działania traktowane są jak przebudowa, dlatego niezbędne jest pozwolenie.

Wydanie pozwolenia na przebudowę z reguły trwa do 30 dni, jednak w niektórych przypadkach sprawa może się przedłużyć nawet do 65 dni.

Wymiana okien dachowych może być traktowana jako remont, który wymaga jedynie zgłoszenia do odpowiedniego urzędu.

Wyślij zapytanie Okna i drzwi pasywne

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności